5 najväčších výhod obchodu s Čínou

17. júna 2015

Cena

Je alfa a omega celého systému fungovania Číny. Všetko, čo vyrábate, Číňania dokážu lacnejšie. Prečo sa ešte stále vyrába inde ako v Číne? Dôvodov  je viacero. Buď sa jedná o vysoko špecifický tovar, ktorý si vyžaduje určitú odbornosť či  spôsobilosť alebo záväznosť na lokalitu, alebo ho nie je možné prepraviť tak, aby sa to oplatilo. Dôležitú úlohu ďalej hrajú faktory ako clo, ochranná politika štátu, zvyky atď.  Stavebný materiál ako tehly, či štrk sa jednoducho pre svoju váhu a cenu vždy budú kupovať tam, kde je to najbližšie a švajčiarske hodinky budú vždy vyrábať šikovné ručičky spod Matterhornu.  Všetko ostatné sa ale doviezť dá …

V otázke nízkych cien tovarov z Číny hrajú dôležitú úlohu hlavne 3 faktory:

  1. 1. Cena práce

Keď sa spýtate ktoréhokoľvek podnikateľa na svete na čo idú jeho najväčšie výdavky, je to vždy pracovná sila. Hodnota ľudskej práce spolu s odvodmi, rizikom onemocnenia, dovolenkami  je obrovská.  Okrem toho nájsť kvalitného pracovníka býva často problém.  Na druhej strane v Číne obrovské množstvo ľudí, čo chcú pracovať. Lepšie povedané – musia pracovať. Penzijný systém tam funguje na princípe povinnosti starať sa o rodičov v starobe. V prípade, že sa dieťa o rodičov nestará, môžu ho zažalovať. Preto pre Číňana je nesmierne dôležité si prácu udržať. A zamestnávatelia tento fakt patrične využívajú. (či zneužívajú).  Viete si predstaviť, že by ste mali fabriku, kde by pracovali ľudia za priemernú mzdu 97,65 Eura mesačne?  Vlastne, načo fabriku, stačilo by 100 krompáčov  a všetky firmy na výkopové práce v okolí  by do pol roka skrachovali.

Celý svet preto tlačí na čínsku vládu aby takto nezdierali pracovnú silu pod hlavičkou ľudských práv a dôstojnosti, ale v skutočnosti  ide len o to, aby touto formou znížili obrovskú konkurenciu na trhu práce.

  1. Nerastné suroviny

Na každý tovar potrebujete polotovar a na ten zase surovinu. Keď sa tá surovina vo vašom štáte nenachádza, musíte ju doviezť. A tým stúpajú náklady. Čína tento problém nemá. Mimo ropy je absolútne sebestačná. Všetky bane sú výhradne vo vlastníctve štátu, ktorý rozhoduje o výške cien nerastov. A tie sú samozrejme nižšie, ako keby ich vlastnil ziskuchtivý jedinec. Málo vzácnych kovov, ktoré sa využívajú hlavne v mikroelektronike ako napr. koltán, čínska vláda je ochotná siahnuť aj po nie príliš legálnych, ale za to oveľa lacnejších zdrojov z otrockých baní v Ghane.  Hodnotiť či je to správne nie je na mieste, objasňuje to ďalší dôvod, prečo je elektronika z Číny lacnejšia.

  1. Konkurencia

po vymenovaných argumentov sa naskytuje otázky, kto by vlastne Číne mohol konkurovať?  Odpoveď je jednoduchá – Čína. Čínski výrobcovia  najviac bojujú o klienta hlavne medzi sebou.  Všetci majú totiž viac-menej rovnaké podmienky a nikto si nemôže dovoliť zdvíhať ceny, alebo znižovať kvalitu. V okamihu by to využili desiatky ďalších výrobcov.

Hĺbka a šírka produktového portfólia

Výrobky známych značiek, ktoré vidíte v obchodoch, na internete, či u známych v obývačke sú spravidla len zrnkom toho, čo daný výrobca ukrýva vo svojom portfóliu.  Výrobky sú totiž, na základne dôkladnej marketingovej analýzy trhu,  podľa demografie, finančných možností , zvyklostí a tradícií roztriedené po celom svete inak. Bola by asi hlúposť predávať zlaté retiazky s krížikom v Saudskej Arábii , alebo hovädzie mäso v Indii.

Niekedy sa stáva, najmä v elektronike, že výrobca neodhadne trh a tovar, ktorý sa nikdy nedostane na európsky trh, prichádza o obrovský potenciál. Jedná sa hlavne o určité druhy mobilných telefónov,  notebookov , televízorov.  Napríklad v prípade robotických vysávačov, ak si chce zákazník vybrať, má na trhu asi 2 značky, ktoré dokopy ponúkajú maximálne 8 typov. Všetky stoja okolo  400 Euro a viac, a tým si ich dovolí naozaj len vyššia stredná vrstva.  Poviete si :  „robotický vysávač? Dobrý nápad, ale trh je už naplnený nie je priestor pre ďalšieho dodávateľa.“

OMYL.

My vám zabezpečíme výrobcu s portfóliom 26 typov robotických vysávačov s cenou od smiešnych 60 dolárov.

Variabilita

Počas existencie našej spoločnosti vieme spočítať na prstoch jednej ruky produkty,  pre ktoré sa nám nepodarilo nájsť dodávateľa.  A to niektorí z našich odoberateľov si vyberajú špeciality. Úsmevná bola požiadavka zubárskeho kresla, linky na výrobu polystyrénu, či fog screen. http://www.futuremedia.sk/fog-screen

Určite však nie nerealizovateľná.

Rôznorodosť výrobkov, ktoré sa produkujú v Číne je pozoruhodná. Samozrejme očakávame, že  oblečenie, čo máme na sebe či obrazovka do ktorej práve pozeráme je „Číňan“ ako malina, ale pri pohľade na toto sa začnú na Slovensku báť konkurencie  asi aj výrobcovia bryndze.

Inovatívnosť

 Je to už nejaký čas, čo vyšiel článok, že Nokia vyrobila prvý Dual SIM  mobilný telefón. (mobil s 2 SIM kartami). Táto správa nijak zvlášť neprekvapila, pretože Dual SIM telefóny sa na našom trhu už nejaký ten čas nachádzajú.  Ale keby táto správa vyšla pred rokom, znamenalo by to oveľa viac.  Ostatní výrobcovia by hneď spozorneli, či sa tento mobilný gigant chce vydať týmto smerom  a vytvoriť nový trend.

Je to ako pohybovanie sa po veľmi tenkom ľade.

Spoločnosti ako Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Apple,  majú obchodné zmluvy s operátormi ako Orange, či Vodafone na stálom odbere nových a nových mobilov. A môžete mi veriť, že Orange a jemu podobní netúžia, aby ste mali v telefóne aj SIM kartu konkurencie. A samozrejme aj Nokii vyhovuje, keď budete miesto jednej nosiť radšej dve.

Prečo potom tento nelogický krok?

Dotlačili ich tomu Číňania. Práve čínski výrobcovia boli prví, ktorí uviedli na trh dual SIM mobil.

Z nich si zobrali príklad aj menej známe firmy ako  Huawei či ZTE, a začali na európskom trhu predávať práve takéto telefóny.  Neurobili však žiadnu dieru do sveta, konzervatívni Európania príliš nedôverujú novým značkám.

Ľady sa pohli.

Na druhej strane, na čínskom trhu je naopak problém zohnať telefón, ktorý nemá priestor na dve SIM karty.

Našinci si odopierajú aj ďalšie funkcie v mobile, ako napr.  digitálna televízia, viacero reproduktorov a iné viac či menej dôležité funkcie.

Možnosť využívania dvoch operátorov naraz, prilákal určitú skupinu, hlavne mladých ľudí aj v Európe a preto sa Nokii radšej oplatilo, porušiť nejaké tie dohody ako prísť o tento segment trhu.  Ktovie, možno už o rok budeme mať všetci Dual SIM.

 Pointa je ale niekde inde.

Čínsky trh nie je viazaný žiadnymi tajnými či verejnými dohodami.  Keď gigantická firma ako Apple vyrobila špičkový  Iphone 3G, ktorý neovládal banálnu funkciu ako natáčanie videa, nie je to preto, že by to nevedeli, ale preto,  lebo o pol roka príde model 3GS a ten už to  bude vedieť a opäť sa znásobí predaj.

Číňania si toto dovoliť nemôžu. Vedia, že pokiaľ niečo nespravia na 100%, predbehne ich konkurencia, ktorá spravidla sídli rovno cez ulicu.

Vedia, že ľudia spravidla siahnu  skôr po overenej značke ako po výstrelku. Preto hľadajú množstvo alternatív ako inovovať tradičný produkt až do chvíle, keď vymyslia niečo naozaj prevratné ako dual SIM a po čase ustúpi aj Goliáš ako Nokia.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!