Čína sa odpája od dolára

9. júna 2014

09Víkendové správy predstaviteľov čínskej centrálnej banky o možnom uvoľnení kurzu jüanu od dolára vyvolali na finančných trhoch nadšenie.
Akcie, komodity a euro reagovali rastom. Posilnenie jüanu je v zásade dobrou správou pre čínsku aj svetovú ekonomiku.

Výhody pre svet 
Jüan sa včera zhodnotil iba o 0,4 percenta, ale bol to najvyšší denný prírastok od roku 2005. Zároveň sa dostal na najvyššiu hodnotu za takmer dva roky.

„Ak sa jüan posilní, čínski exportéri by boli menej konkurencieschopní. Spojené štáty si od toho sľubujú, že o to viac sa presadia domáci výrobcovia, čo by mohlo podporiť americký rast,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Rovnako by mali ťažiť aj ostatné krajiny vyvážajúce do Číny.

Výhody pre Čínu

dolar_juanPosilnenie jüanu bude mať pozitívny vplyv na dovoz do Číny, keďže tovary budú lacnejšie . „Minulý rok Čína minula 89 miliárd dolárov na dovoz ropy, 50 miliárd na dovoz železnej rudy a 29 na dovoz medi. Trojpercentný nárast hodnoty jüanu by Číne ušetril päť miliárd dolárov. Pozitívna hodnota týchto úspor sa však prejaví až v strednodobom horizonte,“ vyratúva analytik spoločnosti Trim Broker Ronald Ižip.

Krajiny s prebytkovou obchodnou bilanciou podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa spravidla čelia tlaku na posilnenie výmenného kurzu . „Ten jednak pomáha tlmiť tempo hospodárskeho rastu, zároveň prostredníctvom zlacňovania dovozu prispieva aj k aspoň miernemu ochladeniu domácich inflačných tlakov,“ dodáva Vaňo.

Automobilky a komodity 
„Uvoľnenie a posilnenie jüanu je pozitívnou správou predovšetkým pre exportérov na čínsky trh . Na správu reagujú na burzách rastom komoditní producenti a automobilky,“ hovorí Tomáš Kálal zo spoločnosti Patria Direct.

Posilnenie meny by totiž spôsobilo aj nárast kúpnej sily Číňanov, a tým aj odbyt surovín na obrovskom čínskom trhu. Najväčšia ťažobná spoločnosť BHP Billiton si pripísala päť percent.

Nemeckým automobilkám Daimler a BMW, ktoré do Číny vyvážajú, tiež pomohla správa o čínskej mene. „Sektorový index sa posilnil o viac ako tri percentá,“ doplnil Kálal.

Čo s dolárom 
Otázkou je, čo to znamená pre dolár a euro. „Nie je nutné, aby Čína stále viac nakupovala americké štátne dlhopisy. A nie je potrebné diverzifikovať jej devízové rezervy a nakupovať eurá. Ktorý vplyv prevládne? To dnes nevie nikto na trhu,“ uzatvára ekonóm spoločnosti Next Finance Vladimír Pikora.

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!