Číňania milujú vianočnú výzdobu. Pointu sviatku však nepoznajú

23. decembra 2018

Počas vianočných sviatkov v čínskych veľkomestách sa na malý moment ocitnete v jednej z gýčových scén hollywoodskych romantických filmov ovešanej svetielkami a nápaditými ozdobami. Samozrejme v čínskom prevedení s jemným nádychom cirkusového varieté. Avšak, iba vo veľkomestách! Väčšina Číňanov doma vianoce vôbec neoslavuje a nepozná ani podstatu tohto sviatku. Len málo domácností má stromček. A tradičné zvyky? V podstate tu popularita vianoc rastie posledné dve desaťročia. „Tradície“, lepšie povedané charakter sviatkov, je zväčša prebratý zo západu. Naše zvyky by ste tu napríklad hľadali márne!

V čínskych veľkomestách zaznamenali vianoce v posledných rokoch komerčný boom. Obchodníci si nenechajú ujsť príležitosť zarobiť. Ak má Amerika ozdobený stromček, Čína si vytvorí stromček zo svietiacej konštrukcie a obkolesí ho svetielkujúcou guľou, aby náhodu „nezapadol prachom“. Citylight želajúci Merry Christmas dopĺňa obrázok piva, Margarita drinku a srdiečok. Kdeže rolničky, sviečky či snehové vločky! Slečna v outfite elfa v Santa boxe vám zase splní všetky priania.

Sheng Dan Kuai Le 圣诞快乐 – Veselé Vianoce
V Číne je asi iba 1 % kresťanov, takže ľudia vedia pramálo o tradíciách tohto sviatku. Vianoce sa slávia zvyčajne len vo veľkých mestách. Tu nájdete vianočné stromčeky, svetlá a výzdobu v uliciach a nákupných centrách. V nich má Santa, čínsky Sheng Dan Lao Ren 圣诞老人, svoj kútik podobne ako v Európe či Amerike. Miesta, kde sa pohybujú aj cudzinci a prisťahovalci, sú tiež vyzdobené. Hotely, kancelárie, školy, univerzity a niektoré turisticky vyhľadávané miesta nadobudnú klasický vianočný ráz amerického štýlu. V čínskych domácnostiach by ste ale veľa stromčekov nenašli. Ak áno, vo väčšine prípadov je umelý, ozdobený papierovými kvetmi, reťazami a lampiónmi. Volajú ho strom svetla.

Vyrobia najviac umelých stromčekov, ale nie pre seba
Paradoxom je, že Číňania vyprodukujú najviac umelých stromčekov a ozdôb, zatiaľ čo oni sami si ich na stromčeky vôbec nevešajú, ak teda nejaký majú. Nebuďte prekvapení, ak vám pred vianocami prinesie poštu Santa. Poštári sa za neho zvyknú prezliekať. Z televízora vás atakujú ďalší Santa Clausovia s elfami a sobmi na pozadí romantických príbehov. Vianoce v Číne nie sú štátnym sviatkom s výnimkou Hong Kongu, kde sú 2 dni voľna, 25. a 26. december.

Vianoce či Valentín?
Medzi mladými sú stále populárnejšie vianočné party, či už s rodinou alebo priateľmi v karaoke bare, McDonalde, reštaurácii alebo bare. Vianoce sú jedným z dátumov, kedy sa v Číne vo veľkom žiada o ruku. Nie je nezvyčajné, že mnoho žien dostane ligotavý prsteň. Jeden by povedal, že je to skôr vianočné vydanie sv. Valentína. Romantická večera pri sviečkach, tanec, víno a party na západný štýl – to všetko pripomína skôr sviatok zamilovaných, než vianoce. Ľudia bez partnera sú počas týchto dní v Číne vystavení náporu, ktorý ich môže dohnať až k depresii. Vianočná verzia speed-dating eventu láka sloganom Vianoce 2018 a ty si ešte single?, článok v magazíne si kladie otázku Zamyslel sa niekto nad tým, aké je to byť na vianoce starým mládencom? a v piesni sa opakuje Na vianoce byť sám – také nepoznám. Tieto anti-single obsahy môžu vyvinúť tlak aj na silnejších jedincov bez partnera.

Pokoj vo farebnom jablku
Darčeky si bežne miestni nezvyknú dávať. Obľúbené je však podarovanie jablka zabaleného vo farebnom papieri s vyrytým odkazom v čínštine na šupke „láska“ alebo „mier“, ktoré dostanete v obchodoch. Prečo práve jablko? Pretože čínsky sa povie píngguǒ 苹果, čo znie veľmi podobne ako pokoj a mier. A keďže Štedrý večer sa po čínsky povie Ping’an Ye 平安夜, v preklade Pokojný večer, čo sa prevzalo z vianočnej Tichej noci (anglicky Silent night), spojili si to s darom jablka ako symbolom mieru a pokoja. Niektorí chodia koledovať, avšak väčšinou koledám nerozumejú a nepoznajú príbeh vianoc. Pieseň Jingle Bells zabodovala u Číňanov najviac. Spomínaná kresťanská menšina si koledy spieva doma a karaoke mašiny sú plne vyťažené. Chodia na polnočné omše podobne ako u nás a často berú sviatky ešte vážnejšie.

Obchod bez obmedzení
Drvivá väčšina Slovenska od 23. decembra do 6. januára nepracuje a obchodné záležitosti sa riešia až po odchode troch kráľov. Ak by ste chceli riešiť počas vianoc biznis v Číne, nemáte v tomto smere žiadne obmedzenia. Obchod funguje úplne bežne, továrne vyrábajú, prevádzky sú otvorené, služby aj premávka fungujú normálne ako v ktorýkoľvek iný pracovný deň. Ak chcete navštíviť Čínu v tomto období, ceny hotelov sú paradoxne jedny z najnižších, keďže je to mimo hlavnej sezóny. V niektorých väčších hoteloch a západných reštauráciách si dokonca pochutnáte na tradičnej americkej vianočnej večere. Dokonca si môžete cez internet objednať aj pečeného moriaka priamo pred dvere. Alebo ešte lepšie, v českej reštaurácii v Šanghaji nájdete aj majonézový zemiakový šalát s vysmážaným kaprom.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!