Čínsky jüan si užíva voľnosť

9. júna 2014

Čína v sobotu oznámila, že nechá svoju menu posilniť. Dnes však centrálna banka stanovila oficiálny kurz na rovnakej úrovni ako v piatok, čím nadšenie na trhoch čiastočne utlmila. Následne mene umožnila posilniť o 0,3 percenta na úroveň 6,8026 jüanu za dolár, čím sa dostala na najsilnejšiu úroveň za posledných päť rokov.

Čína odmietla špekulácie, že by nechala svoju menu prudko spevnieť. Neuvažuje ani nad jednorazovou revalváciou. Hoci kurz uvoľnila, bude naďalej pokračovať v systéme riadeného plávajúceho kurzu. To znamená, že centrálna banka každý deň vyhlási oficiálny kurz, ktorý sa bude môcť oboma smermi zmeniť maximálne o pol percenta. Na rozdiel od súčasnej praxe však centrálna banka bude viac prihliadať na skutočný vývoj na trhu, takže kurz jüanu by mal postupne a pomaly pevnieť.

Podľa Medzinárodného menového fondu je čínska mena výrazne podhodnotená. Analytici Goldman Sachs a Royal Bank of Scotland však predpokladajú, že jüan v nasledujúcom roku posilní o menej ako šesť percent. Podľa mediánu predpovedí analytikov, ktorých oslovila agentúra Bloomberg, by do konca roku sa mala čínska mena zhodnotiť o 6,7 percenta.

Na správy o uvoľnení kurzu čínskej meny zareagovali posilnením aj európske akcie. Silnejší kurz jüanu totiž uľahčí život tunajším výrobcom. Keďže čínske výrobky vďaka silnejšiemu kurzu zdražejú, európske či americké výrobky sa stanú konkurencieschopnejšie. Akcie v Nemecku, ktoré bolo donedávna najväčším exportérom na svete, počas prvej hodiny dnešného obchodovania poskočili o 1,65 percenta. Londýnsky index FTSE 100 si za rovnaký čas polepšil o 1,41 percenta a francúzsky CAC 40 vzrástol o 1,58 percenta.

Silnejší jüan však nepomôže len iným krajinám, ale podporí aj čínsku ekonomiku, pretože sa zvýši kúpna sila čínskych domácností. Keďže posilňovanie kurzu bude pravdepodobne veľmi pomalé, aj účinok na ekonomiku a vplyv na medzinárodný obchod bude len pozvoľný. Pružnejší jüan však podľa riaditeľa ázijskej pobočky Morgan Stanley Stephena Roacha však nie je „všeliek“ na vyriešenie globálnej ekonomickej nerovnováhy. Čína bude podľa neho musieť ešte prijať opatrenia na podporu domácej spotreby.

Čína mala svoju menu od roku 2008 naviazanú na americký dolár. Jüan sa mohol od oficiálneho kurzu pohybovať len v 0,5-percentnom pásme. Za túto prax si v posledných mesiacoch vyslúžila Čína kritiku najmä z USA. Podľa amerických politikov podhodnotenie jüanu zvýhodňuje čínskych exportérov na úkor ich amerických a európskych konkurentov.

Na Čínu však netlačili len zahraniční politici. Pre vysoký hospodársky rast jej hrozí prehriatie ekonomiky, ktoré by mohlo skončiť aj krachom. Jednou z možností, ako mu zabrániť, je preniesť vysoký rast do posilnenia kurzu. Silnejší jüan bude tlmiť aj inflačné tlaky.

Foto na titulke – SITA / AP

© 2010 TREND Holding, spol. s r.o.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!