Čo keby náš sociálny život určoval kreditný rating ako v seriáli Black Mirror?

12. októbra 2018

Shanghai Čína

Čína má od toho len krôčik

Momentálne je jednou z hlavných úloh čínskej vlády vytvorenie absentujúceho sociálneho systému evidencie obyvateľov v krajine. Vlastných ľudí by chcela hodnotiť prostredníctvom komplexného kreditného systému. Tento zámer vyvolal vlnu medzinárodnej kritiky. Vláda už podnikla úvodné kroky a pilotné projekty ratingu vypustila do sveta. Ako bude systém fungovať a ako ovplyvní bežný život Číňana?

Jedným z prvých pokusov o zavedenie systému do praxe je otvorenie plne automatizovanej požičovne áut v čínskom meste Kanton. Testovaciu jazdu zadarmo získajú iba jedinci s osobným kreditným skóre 700 a viac na platforme Sesame Credit (芝麻信用) patriacej do portfólia spoločnosti Alibaba. Alibaba je prosperujúcou internetovou spoločnosťou, ktorá uľahčuje import, export a predaj produktov z Číny. Nemáš kredit, nejazdíš! Systém hodnotenia zákazníkov, ktorý spoločnosť vyvinula, je už v súčasnosti prepojený s vládnym systémom. Kreditné ratingy zatiaľ testujú na základe platobnej disciplíny a sú teda spojené s finančnými transakciami. Čínska vláda plánuje systém od roku 2020 využívať na širokospektrálne hodnotenie všetkých obyvateľov. Zavedenie systému v plnej miere sa testuje už vo viacerých čínskych mestách.

Zaváži vzdelanie, dlhy, aj aktivity na sociálnych sieťach

Systém bude na základe algoritmov hodnotiť komplexný súbor informácií o každom občanovi, napríklad jeho vzdelanie, pracovné skúsenosti, finančné výkazy, zadlženie, príspevky priateľov na sociálnych sieťach či nákupné správanie. Kritici tvrdia, že vyústi do komplexnej kontroly obyvateľstva v štýle Veľkého Brata podľa Georga Orwella. Argumentujú tým, že doženie obyvateľstvo do autocenzúry, kedy ľudia nebudú kritizovať vládu z obavy, že by mohli ohroziť nielen seba, ale aj svojich známych a rodinu či dokonca budúcnosť svojich detí.

Ak by sme zašli do extrému, pokojne by sa vám mohlo stať, že v prípade nízkeho ratingu o vás nebude mať nikto záujem a nájsť si partnera či partnerku by mohlo byť takmer nemožné. Rande s niktošom predsa nie je perspektívne. Ak zájdeme ešte ďalej, banálny úkon ako objednanie si taxi, stola v reštaurácii či lístkov do kina sa môže zmeniť na nočnú moru. Takýto prístup značne eliminuje váš spoločenský život. Vrcholnou pákou na rodičov bude dopad ich ratingu na budúcnosť vlastných detí. Pre nízke hodnotenie bude vášmu dieťaťu odňatá možnosť kvalitného vzdelania, nakoľko prestížne školy nebudú chcieť akceptovať študentov s nízkym kreditom kvôli obavám z poškodenia ich reputácie.

Viac ako 1 miliarda obyvateľov potrebuje centrálny evidenčný systém, otázkou je aký?

„Plná implementácia systému do roku 2020 je podľa nás v krajine s viac ako 1,4 miliardou obyvateľov nereálna. Je potrebné uvedomiť si, že Čína ani v druhej dekáde 21. storočia nedisponuje centrálnym systémom evidencie obyvateľstva,“ popisuje situáciu odborníčka na čínsku ekonomiku a Sales & Project Manager spoločnosti INVELT, Michaela Královičová. „Z toho vyplýva, že pre vládu je napríklad problémom presne vyčísliť počet obyvateľov v krajine. Banky pri poskytovaní úverov zase zápasia s neistotou, nakoľko absentuje akýkoľvek centrálny register úverovej činnosti. Čínske spoločnosti si nedokážu overiť existenciu či likviditu svojich obchodných partnerov a nemocnice nedokážu zistiť anamnézu svojich pacientov. Vyčíslenie dôchodku pre obyvateľov, ktorí sa doň práve chystajú, sťažuje fakt, že systém sociálneho zabezpečenia sa v Číne v súčasnosti ešte iba vytvára a potrvá roky, kým bude do neho obyvateľstvo zaradené aj s historickými dátami.“

Medzinárodný obchod by pravdepodobne zaznamenal posun vpred

Otázkou je, ako kreditný systém ovplyvní podnikanie cudzincov s Čínou. „Systém je v súčasnosti zatiaľ iba v zárodkoch svojho fungovania. Z dlhodobej perspektívy by ale v prípade svojej funkčnej implementácie mohol zjednodušiť podnikanie cudzincov s Čínou, nakoľko aj zlá kvalita tovarov alebo nedostatočná platobná disciplína podnikov by viedla k zníženiu personálneho ratingu zamestnancov a majiteľov čínskych firiem. To by všetky subjekty motivovalo, aby sa snažili neustále zlepšovať kvalitu produkcie a budovať si dobrú reputáciu,“ vysvetľuje odborníčka na biznis s Čínou, Michaela Královičová. „Existencia centrálnych registrov by zase mohla pomôcť zahraničným firmám preveriť si hodnovernosť obchodných partnerov bez dodatočných nákladov, čo pozitívne ovplyvní predovšetkým obchodovanie malých a stredných podnikov s Čínou. Našej spoločnosti INVELT by zavedenie systému jednoznačne zefektívnilo a zjednodušilo prácu, nakoľko v súčasnosti pri overovaní čínskeho dodávateľa pre nášho klienta musíme vynakladať veľa úsilia na preskúmanie dôveryhodnosti čínskej firmy z viacerých zdrojov.“

Údaje o sebe rozdávame bez povšimnutia

Možno ste si práve uvedomili, ako relatívne slobodný je život na Slovensku. Sú tu však isté nenápadné kroky, prostredníctvom ktorých sami odovzdávame informácie o našom správaní a návykoch bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Napríklad platby debetnými kartami alebo využívanie vernostných kariet. Prostredníctvom nich dávate bankám a obchodníkom informácie o tom, aký tovar nakupujete, v akom množstve či frekvencii. Na Facebooku, Bookingu alebo Tripadvisore dávate automaticky rating firmám, ubytovacím zariadeniam, reštauráciám. Preferenciu voči niekomu vyjadríte prostredníctvom „lajknutia“ jeho fotky alebo príspevku. Cez Google mapy hlásime svoju polohu a akékoľvek naše cesty. Elektronickými platbami a online správaním vlastne umožňujeme marketingovým agentúram, obchodníkom či vládnym agentúram vytvárať si o nás profil, čo je tiež určitým typom ratingu. Ktovie, na aké ďalšie účely môžu byť tieto údaje neskôr použité?

Bude slúžiť ľuďom alebo im vezme vlastný názor?

V zásade Čína komplexný systém evidencie občanov nevyhnutne potrebuje. Systém ako taký nie je vôbec zlým projektom. Iba čas však ukáže, či po svojej plnej implementácii bude slúžiť ľuďom alebo smerovať k autocenzúre a represii v štýle Veľkého Brata. Ak by ste chceli vo svojej fantázii zájsť trochu ďalej v čase, odporúčame pozrieť si epizódu Nosedive z kontroverzného televízneho seriálu Black Mirror, ktorý je satirou spoločenského vývoja vo svete. Kam až nás môže prudký technologický rozvoj dostať? V epizóde Nosedive na samý vrchol a vzápätí na absolútne dno. Čierna komédia až desivo vykresľuje, ako ľahko ľudia odhodia vlastný názor a príjmu masku pretvárky pre pár bodov v ratingu, a teda posun vpred na rebríčku popularity. V prípade, že nehráte túto hru strojených úsmevov a poklôn, vyjde vás to veľmi draho – stratíte prácu, kamarátov (falošných aj pravých), nárokovať si môžete len na druhotriedne služby a z piedestálu popularity zídete až na perifériu spoločnosti bez akýchkoľvek možností a pochopenia. Zostáva iba dúfať, že Čína za 10 rokov nebude pripomínať spoločnosť zobrazenú v spomínanej epizóde.

 

Autor článku: Michaela Královičová
Editor: Adriana Blahová

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!