Nakupovanie z Číny cez Alibabu je výbornou príležitosťou. Pre vás aj pre podvodníkov

26. novembra 2018

Alibaba, zlaté stránky dodávateľov v Číne, lámu rekordy v predaji a sú najobľúbenejším čínskym portálom pre B2B segment. Ako podnikatelia tu nájdete naozaj takmer všetko, ba čo viac, nájdete tu produkty a technológie, ktoré sa u nás ani nevyrábajú. Ak však riešite biznis na vlastnú päsť, ľahko sa môžete zaradiť do nemalej skupiny oklamaných obchodníkov, ktorých sťažnosti ostanú bez odozvy. Vedenie portálu sa proti podvodníkom snaží bojovať, ale stále ich tu mnoho ponúka svoje tovary pod rúškom nepriestrelnej dôveryhodnosti. Zosumarizovali sme najčastejšie triky, ktoré na vás na Alibabe môžu skúšať a rady, ako im nenaletieť.

1. Nálepka Gold Supplier môže byť z mačacieho zlata
„My ako firma tiež spolupracujeme s Alibabou, avšak rozhodne odporúčame si dodávateľov overovať. Aj napriek „zaručeným označeniam“ Gold Plus Supplier alebo Trade Assurance nemusia byť kóšer. Tieto osvedčenia dôveryhodnosti nie sú založené na reálnej dôveryhodnosti spoločnosti, ale na tom, či firma za svoje členstvo v Alibabe zaplatí. Na tom Alibaba zarába a platiace firmy na oplátku zvýhodňuje takýmito označeniami a pomáha im tak zvyšovať predaj. Preto ak nechcete prísť o svoje finančné prostriedky rýchlejšie, než napočítate do 5, riešte to s odborníkom. Sami sme boli svedkami viacerých podvodov. Obchodníkom, ktorí slepo dôverovali podvodným čínskym dodávateľom, ostali len oči pre plač a prázdne konto,“ vysvetľuje Michal Malík zo spoločnosti Invelt, ktorá obchoduje s Čínou už 13 rokov.

2. Pozrite sa referenciám na zúbok
Ani overovanie firiem nemusí byť jednoznačné. „Aj v prípade, že má čínska firma dobré referencie, je potrebné byť opatrný, nakoľko ak referencie pochádzajú z Ázie, môžu byť dohodnuté medzi oboma stranami,“ približuje nekalé praktiky Michaela Královičová, ktorá má bohaté skúsenosti s overovaním čínskych firiem. Dve spoločnosti si napríklad bežne dávajú navzájom výborné hodnotenia, ktoré vôbec nezodpovedajú realite. „Pokrivené“ referencie od čínskych firiem však prekračujú aj hranice krajiny. Majte sa na pozore najmä pri referenciách z Ázie. „V juhovýchodnej Ázii (ASEAN) žije totiž veľmi veľa Číňanov, ktorí ušli z Číny kvôli komunistickému prevratu v roku 1949. Dostali sa na čelo biznisu v ich prijímajúcich krajinách a napríklad v Thajsku, Malajzii a Singapure, v ktorých žije dokopy viac ako 19 miliónov Číňanov, ovláda čínska diaspóra väčšinu veľkých podnikov a signifikantne prispieva k tvorbe ich HDP,“ popisuje odborníčka tento premyslený referenčný systém.

3. Fiktívne transakcie medzi firmami
Z rovnakého dôvodu je potrebné byť na Alibabe opatrný aj v prípade firiem s vysokými ročnými obratmi. Potenciálny zákazník vidí iba číslo, ktoré mu v prípade, že je vysoké, naznačuje, že sa firme darí. Môže však ísť o fiktívne dohodnuté transakcie, ktoré čínske firmy realizujú medzi sebou za účelom zvýšenia renomé.

4. Plané sľuby sprostredkovateľov vás vyjdú draho
Tiež je dôležité rozlíšiť výrobcov od sprostredkovateľov, nakoľko sprostredkovatelia ponúkajú ceny navýšené o svoje provízie. Kvôli vidine získania lákavej čiastky tak môžu nasľubovať aj nesplniteľné. Navyše, nerozumejú úplne problematike tak, ako výrobca. Pri riešení problému ledva sami poznajú odpoveď, nieto že by vám vedeli ešte poradiť. V prípade reklamácie trvá proces oveľa dlhšie, pretože ide cez dvoje páry rúk. Rozhodovacie právomoci sprostredkovateľov sú pomerne oklieštené, takže všetko musia konzultovať aj tak s výrobcom, čo akýkoľvek proces opäť predĺži. Následne sa aj tak môžete ocitnúť zoči-voči tovaru nedostatočnej kvality, nečakaným nákladom, ale aj časovým omeškaniam spojených s výrobou a dodaním produktov.

5. „Fejkové“ produkty na nerozoznanie
Neodporúčame nakupovať cez Alibabu známe značky zo západu. Predávajú sa tu veľké množstvá kópií, a to najmä obuv značky Nike či Timberland, elektronika, hračky s motívom Disney postavičiek, obaly na mobily od Apple či Samsung a mnohé iné. Čínski výrobcovia sa občas chcú vyhnúť plateniu drahých licencií a preto si nájdu veľmi podobné logá a dizajny, ktorými produkty obrandujú. Ak ich budete predávať, môžete sa dostať do vážnych problémov. Je však veľká šanca, že k predaju ani nedôjde, pretože neprejdú colnou kontrolou a budú zadržané na colnici. V takomto prípade si síce môžete žiadať od čínskeho dodávateľa späť vaše financie a zaslať mu tovar na vlastné náklady. To vás však bude niečo stáť a výsledok vrátenia vložených prostriedkov je stále veľmi neistý. Pre zaujímavosť v Číne je iPhone prekvapivo drahší ako na západe, pretože čínska vláda na tieto internacionálne značky uvalila vyššie dane, aby podporila lokálnych výrobcov. Teda už extrémne nižšia cena týchto produktov v porovnaní s našou krajinou môže byť varovným signálom plagiátorstva. Číňania sa neštítia kopírovať dokonca aj vlastné produkty, preto si vždy žiadajte potvrdenie, či je daná firma autorizovaným predajcom konkrétnej značky.

6. Niekedy si dokonca nekúpite NIČ a pekne draho
Keď tovar vyberáte, dodávateľ s vami intenzívne komunikuje, no v momente, keď zaň zaplatíte, komunikácia z jeho strany zrazu utíchne. Vaše peniaze už žiaľ neuvidíte. Zmizli spolu s dodávateľom. Dodávatelia často ukazujú hodnoverné fotografie a videá ponúkaného tovaru, uisťujú vás o jeho dodaní, dokonca produktu vytvoria fiktívnu stránku. Lákajú na absolútne novinky ťažko dostupné na trhu. Napríklad v čase, kedy ešte nebol iPhone 6 oficiálne uvedený do predaja, ho ponúkali za veľmi výhodné ceny okolo 300 – 400 USD. Okrem extrémne výhodnej ceny vábia na rôzne akcie 5 + 1 grátis a preprava zadarmo. Kto by odolal? Všetko je to súčasť dobre premysleného podvodu. Vy v ňom ťaháte za kratší koniec. Je však pár detailov, ktoré vám môžu napovedať, že sa rútite do peknej šlamastiky. Ak biznis vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, zbystrite zmysly. Prehnané zľavy, akcie, k tomu služby grátis.

7. Prepožičajú si údaje európskej firmy
Čínska podvodná firma si založí profil na Alibabe, pričom si prepožičia údaje legitímnej americkej, európskej alebo anglickej firmy. Predstiera, že tou firmou skutočne je a predáva jej značkové produkty. Vo väčšine prípadov si vezme vaše peniaze, ale nikdy za ne nič nedostanete. Vytvorí aj fejkovú webovú stránku, kde zmení kontaktné údaje. Využíva Gmail alebo iné bezplatné emailové kontá. A zväčša akceptuje len platbu bankovým prevodom na podozrivé bankové účty alebo využíva iba Western Union a Money Gram. V niektorých profiloch dodávateľov a pri niektorých typoch produktov je uvedené označenie „on site check“, ktoré zvyšuje šance, že účet je overený. Nie všetky účty sú totiž overené a tak si pri nich nikdy nie ste istí, či naozaj komunikujete so spoločnosťou, ktorá je uvedená v profile. Preto je vždy dobré overiť dôveryhodnosť firmy, s ktorou plánujete biznis, za pomoci odborníka. Našťastie, tento typ podvodu je jedným z mála, ktorý zaznamenal za posledné obdobie zlepšenie.

8. Na účet šéfa
Keď príde na rad platenie za objednávku, dodávateľ vám zrazu oznámi, že má problém s účtom a či by ste mohli peniaze poslať na súkromný účet šéfa firmy. V tomto prípade môže ísť o podvod aj nemusí. Firmy sa takto vyhnú totiž plateniu daní. V prípade podvodu tovar vo väčšine prípadov nikdy nepríde.

9. „Exportný“ poplatok z Číny neexistuje
Niekoľko dní po tom, čo uhradíte objednávku, od vás dodávateľ žiada úhradu colných poplatkov pri exporte tovaru z Číny. Ak odmietnete zaplatiť, bude trvať na tom, že tovar neopustí krajinu. Často vám dokonca zašle falošné číslo mapujúce kuriéra, ktoré dokazuje, že produkty boli zadržané na čínskej colnici. Hlavne to neplaťte! Je úplne bežné, že po prvej platbe a odhalení vašej dôverčivosti si čoskoro vypýtajú ďalšiu platbu. Žiadne clo pri opúšťaní Číny neexistuje. Ak vás oslovia s touto požiadavkou, môžete si byť istí, že vás napálili a čím skôr sa zmierite so stratou financií, tým lepšie pre vás.

Čínsky slovník poruke
Aj zjavná banalita, akou je angličtina, môže byť v Číne problém. Dodávatelia nie vždy porozumejú všetkému v tomto jazyku, čo vedie k mnohým nedorozumeniam. „Pri komunikácii s čínskymi dodávateľmi sa nám často stáva, že istým anglickým výrazom nerozumujú a vtedy prichádza na rad komunikácia v čínštine, ktorou všetko zdarne vyriešime,“ popisuje možnú jazykovú bariéru Michaela. Zaobstarajte si preto pre každý prípad čínsky slovník, čínskeho tlmočníka alebo ideálne odborníka na obchod s Čínou, ktorý ovláda tamojší jazyk. A niekedy vám nepomôže ani slovník. V čínskej kultúre je odpoveď „nie“ alebo „neviem“ považovaná za neslušnú. Preto sa vám môže ľahko stať, že čínsky dodávateľ vám radšej na všetko kývne, aj keď trochu klame a problém je na svete.

Klientom sme ušetrili už tisíce eur
Ako vidíte, triky podvodníkov na Alibabe sú naozaj vynaliezavé a často pre laika ťažko odhaliteľné. Určite netvrdíme, aby ste s Alibabou skoncovali, ale zdôrazňujeme zvýšenú opatrnosť a odbornú pomoc, ktorá má s odhaľovaním podvodných firiem bohaté skúsenosti a vie akékoľvek triky lepšie rozoznať. Koniec koncov ide o vaše peniaze. Takto sme uchránili mnoho firiem od podvodných transakcií a ušetrili im tak tisíce eur. Podvodníci na Alibabe sú vynaliezaví a bezpochyby už teraz pripravujú nové triky, ako sa obohatiť na úkor obchodníkov. My sme s Alibabou v pravidelnom kontakte, situáciu monitorujeme a čoskoro sa môžete tešiť na ďalší článok o najkreatívnejších podvodoch, ktoré sme sami zažili.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov 3

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!