Čína – novou Mekkou svetového priemyslu

4. augusta 2015

Prečo treba zažiť Canton fair?

Veľký čínsky múr, presne to každému napadne, keď sa povie Čína. Štvrtý najväčší štát sveta sa na mojom liste top destinácií nenachádzal ani zďaleka. No aj napriek tomu, som sa ho rozhodla navštíviť. Musím povedať, že po dvoch týždňoch strávených v južnej Číne, si ma táto krajina plná protikladov získala. Aj keď nie hneď od začiatku.

 

Slovenská fazuľová polievka v Číne nechýba

Môj manžel pracovne navštevuje Čínu pravidelne dvakrát do roka- vždy v apríli a v októbri, kedy sa koná jedna z najväčších svetových výstav Canton Fair. Doma som o nej veľa počula a keď sa naskytla šanca, aby som išla s ním, naplno som sa jej chopila. Moje prvé dojmy z krajiny boli zmiešané a mohlo za to hlavne jedlo. Priznám sa, že nie som fanúšikom čínskej stravy ani na Slovensku, nie to ešte v Číne, kde jedlo chutí úplne inak. Keď si ale nájdete „svoje“ reštaurácie, zistíte, že aj v južnej Ázii si môžete dať chutnú fazuľovú polievku či inú „slovenskú stravu“.

 

Čínska kultúra

Danka Pappová 3
Milujem čínsku kultúru. Ich zelené parky plné jazierok, mrakodrapy skrývajúce tie najnovšie a najlepšie technické vymoženosti či ostrovčeky so starou architektúrou, kde sa môžete prechádzať po uličkách obklopených typickými meštianskymi domčekmi. Miestami máte pocit, že ste sa ocitli v britskom koloniálnom mestečku v 19.storočí. Presne tak som si pripadala na prechádzke po ostrove Shamian nachádzajúcom sa v srdci Guangzhou. Práve v Gunagzhou sa nachádza 4. najvyššia veža sveta- Kanton Tower. V noci hýri farbami a je z nej neopakovateľný výhľad. Celé mesto máte ako na dlani. Odvážnejší tu majú možnosť nechať sa vystreliť až k jej najvyššiemu vrcholu. Pri návšteve Guangzhou si nemôžete nechať ujsť výlet loďou po Perlovej rieke. Vďaka plavbe objavíte mnohé zaujímavé zákutia mesta a navyše si užijete romantický večer.

 

Čínsky SAFARI PARK

Danka Pappová 2
Obrovský dojem na mňa urobil miestny safari park. Predstavte si najväčšiu zoo, akú ste kedy navštívili a vynásobte ju asi 50-timi a stále to nebude dosť. Časť safari parku môžete sledovať zvieratá z vláčika, v ktorom vám sprievodca porozpráva niečo o každom zvierati. Po asi 45-tich minútach sa vaša cesta skončí a vy pokračujete ďalej už peši. V SAFARI PARKU môžete vidieť všetky zvieratá na aké si len spomeniete a dokonca ich môžete aj kŕmiť. Prvýkrát som videla, ako vyzerá zvierací inkubátor či predčasne narodené tigríča. Náš deň po návšteve Safari parku sme zakončili v čínskom cirkuse. Rovnako ako Safari park, Aquapark, Zábavný park, Krokodílí park aj cirkus je súčasťou Chimelong resortu. Priznám sa, že nič krajšie, vzrušujúcejšie a nebezpečnejšie som živote nevidela. Dovolím si tvrdiť, že sa mu nevyrovná ani pre nás Európanov známi Slnečný cirkus.

Nakupovanie v Číne – všetko za zlomok európskych cien

Ako každá žena, aj ja milujem nakupovanie. Čína je nákupným rajom. Dostanete tam kúpiť čokoľvek za zlomok európskych cien. Chcete značkovú kabelku či topánky? Alebo dávate prednosť skôr hodinkám? Nič nie je nemožné, stačí si priniesť obrázok svojej/svojich vysnených vecí a obchodníci vám ich prinesú za pár minút a hneď vo viacerých farbách. Dokonca si sami nebudete istí, či ide o originál alebo o napodobeninu. V mnohých obchodoch je totiž typické, že majú takzvané prevracajúce sa poličky. Znamená to, že ponúkajú nejaký tovar, v prípade že by prišiel niekto na kontrolu, ale za ním je na druhej strane poličky, iný tovar svetových módnych značiek. Dostanete k nemu niekedy dokonca certifikát originality, na základe ktorého si typ, miesto a dátum výroby tovaru môžete nájsť na internete.

Canton Fair – epicentrum biznisu

Danka Pappová 1
Čína nie je len o nákupoch a kultúre, ale predovšetkým o biznise. Osobne som absolvovala iba niekoľko dní na najväčšom čínskom veľtrhu – Canton fair a nestačila som sa čudovať. Videla som top technické výdobytky, úžasné hračky, oblečenie, jedlo, prístroje v top kvalite a za zaujímavé ceny. Všetko, čo vystavovatelia ponúkajú, si môžete aj vyskúšať. My sme sa rozhodli zahrať na lekárov a odskúšať novučičký sonografický prístroj. Keďže som bola v treťom mesiaci tehotenstva, nemohla som sa dočkať, kým naše bábätko uvidím. A tak sme v strede výstavnej haly skúšali či sono funguje. Priznám sa, že čosi sme videli, ale keďže nie sme lekári, ťažko povedať, či to bol náš syn 🙂 Štandardom je, že ľudia hovoria plynulou angličtinou a vedia odpovedať na rôzne špecifické otázky. To, čím si nie sú istí, rýchlo zistia a pošlú vám všetko do mailu. Na výstave stretnete ľudí z celého sveta, lebo aj oni už vedia, že Čína je novou „mekkou“ svetového priemyslu.

 

Autor: Danka Pappová

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!