Prečo sprostredkované obchodovanie?

18. mája 2015

Počas posledných desiatich rokov sa neustále stretávam s typickým slovenským syndrómom “ Ja to zvládnem  sám”.  Naslovovzatí odborníci na obchodovanie, logistiku s dokonalým právnym povedomím a prehľadom na ázijských trhoch idú na vlastnú päsť urobiť obchod svojho života. Keď tu v krátkej chvíľke sebareflexie zdvihnú  telefón a  v snahe získať požehnanie pre ich skvelý plán od niekoho, kto ”tomu asi rozumie”.

Spravidla to zazvoní mne a prvá veta je skoro vždy rovnaká: našiel som si na Alibabe dodaváteľa, nič od Vás nepotrebujem, iba chcem vedieť, či sa to dá robiť takto…. Vtedy viem, že je zle…

Ľudia veľmi neradi počúvajú, že ich plány, ktoré snovajú už nejaký ten čas, sú postavené na absolútne mylných základoch. Po oboznámení so štatistikou, že dobrá polovica dodávateľov na Alibabe je fiktívna, a  že toho svojho vôbec nemá overeného, sa jeho sen o predávaní vymakaných ultrabookov a skvelých smartfónov za tretinové ceny začne rozplývať ako para pod digestorom. Telefonát sa začne predlžovať a ja začínam cítiť, že niekto spravil chybu.  Bohužial to nie je ten typ chyby, kedy sa dá človeka opraviť a ide sa ďalej. Ide tu o ľudské presvedčenie, že si všetko dokáže zariadiť sám.

Ľudská mentalita je veľmi zvláštna vec. Nemáme problém dať trinkgelt  1 EURO  čašníčke za 1 sekundu úsmevu, ale mnohí z nás sa hrbia na lacnej kancelárskej stoličke a spia na nepohodlnej posteli. Tieto dva predmety využívame 16 hodín denne ( 57 600 sekúnd),   2/3 nášho života a logicky by  sme teda mali do toho investovať  patričnú sumu. Dali by sme  57 600 EUR za posteľ a stoličku? Na jednu noc a jeden pracovný deň? Je to samozrejme extrémne pritiahnuté za vlasy, ale pointa je v tom, že Slovák nemá problém ukázať sa, že má peniaze, ale nevie ako  ich efektívne investovat do riešenia problému.

 

Jeden skvelý príklad

Raz som robil na konferencii o Obchodovaní s Čínou  prednášku o hľadaní vhodných dodávateľských partnerov.  Začal som vetou: Kto z vás sa stal obeťou podvodu zo strany fiktívnej čínskej firmy? Z asi 50-tich prítomných nezdvihol ruku ani jeden. Úprimne som sa prekvapil, že asi len ja som bol vo svojich začiatkoch taký neopatrný a naletel. Pokračoval  som v prednášaní. Po skončení sa za mnou zastavili asi štyria ľudia, ktorí sa vraj “nechceli zosmiešniť pre všetkými” a rozpovedali svoju “story”. Do dvoch týždnov prišlo ešte sedem emailov s veľmi podobným scenárom.

Najviac smutný bol príbeh podnikateľa v oblasti strojárenstva. Poslal zálohu 30% a potom aj zvyšných 70% na obstaranie stroja na opracovanie kovov. Bolo mu podozrivé, že sa emailová komunikácia  po  zaslaných platbách  jednostranne skončila. Napriek tomu bol stále presvedčený, že sa jedná o nedorozumenie, veď obojstranná komunikácia bola fantastická,  dodávateľ  fundovaný a zbehlý v problematike, Gold Supplier na Alibabe. Jednoducho: Co víc si múžeš přát?

Oznámenie, že svojich 20 000 EUR už nikdy neuvidí, ho zdrvilo… Možno práve preto, že prišlo o tri minúty po tom, ako mi to oznámil. Presne toľko totiž trvalo, kým sa nám podarilo zistiť, že sa stal obeťou pomerne známeho podvodu, ktorý familiárne nazývame “šikovný ex-zamestnanec”. O čo ide? Človek dlhodobo pracuje v spoločnosti, osvojí si zvyky, komunikáciu a postupy. Potom si založí tri spoločnosti na Alibabe, ktoré si navzájom dajú referenciu. Disponujú množstvom materiálov, veľakrát užíva aj pôvodný email, pretože s jeho zrušením si zamestnávateľ tažkú hlavu nerobí. A vyčkáva na svoju obeť…… Akonáhle dostane jeho bývalá spoločnosť info o dopyte na jeho email, zaútočí. Kedže meno jeho fiktívnej firmy je “náhodou” veľmi podobné tej reálnej, obeť si to pri komunikácii nevšimne a nevšimne si to žiaľ ani na faktúre.

Smutnou bodkou za celou story je to, že overenie a odhalenie podobných “čínskych podnikateľov” stojí asi 200 EUR. http://zciny.sk/index.php/sluzby/item/78-preverenie-cinskej-spolocnosti-a-dodavatelsky-prieskum

Za 10 rokov pôsobenia na čísko-slovenskom trhu zistíte, že je to len zlomok všetkých techník a spôsobov ako prísť o peniaze.

Dajte si poradiť!

Vycestujte za svojim dodávateľom:
navsteva_dodavatela

komunikacia_v_cine

obchodna_vecera

Skontrolujte kvalitu výrobkov osobne 😉

kontrola

kontrola_na_vystave

na_vystave

Overte si, že vyrába pre Vás a neposiela fotky z archívu:

stvorkolky_vyroba

nakladanie_nasho_tovaru

sklad

vyroba_voziky

Jeden priateľ mi kedysi povedal: Sponzoruj svoje nedostatky, všetko sa nenaučíš nikdy. Preto mám účtovníka na účtovníctvo, právnika na zmluvy a čašníčku pre úsmev. Pri písaní tohto článku sedím na pohodlnej stoličke,  práve pre to, aby som sa mohol sústrediť na to, čo viem robiť najlepšie.

A VY?

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!