Ako vybrať správny produkt? Poznáme ten ideálny.

Hľadať vhodný produkt pre biznis v Číne bez akejkoľvek predstavy je ako vrhnúť sa na šíre more bez kompasu. Môže to byť naozaj dlhá a náročná cesta bez istého konca. Ak nemáte potuchy o tom, čo chcete, radi Vám pomôžeme sa zorientovať. Počas dlhých rokov praxe sme zostavili 5 kritérií potenciálne úspešného produktu, resp. predajného hitu.

Morálne a fyzicky nestarnúci

Po prvé morálne nestarnúci produkt nestráca na atraktivite, ani cene. Drží si hodnotu a záujem dlhé roky. Typickým príkladom takéhoto produktu je elektronika, počítače, mobilné telefóny, audio– a videotechnika a podobne. Ak chcete obchodovať napríklad s mobilmi, je dôležité si uvedomiť, že najnovší model mobilu je za 3 mesiace out. Samotná preprava loďou z Číny trvá mesiac a pol. Sústreďte sa preto na niečo, čo predáte aj o rok za tú istú cenu.

Zároveň sa orientujte na fyzicky nestarnúci produkt, ktorý nepodlieha skaze, nie je limitovaný dátumom spotreby a uskladnením sa neničí. Rozhodne odporúčame zohľadniť aj sezónnosť tovaru. Napríklad ratanový nábytok sa vyrába 60 – 90 dní. Pripočítajte si k tomu čas prepravy zhruba 40 dní a od objednania k dovozu môže dokopy ubehnúť až 120 dní, teda zhruba 4 mesiace. Nákup v tomto prípade treba plánovať s veľkým predstihom pred sezónou, kedy sa predáva. Objednať a uskladniť ratanový nábytok s veľkým časovým predstihom však neodporúčame. Vplyvom vlhka, prachu či manipulácie sa môže zničiť a jeho hodnota pre nadchádzajúcu sezónu klesá. Nehovoriac o tom, že tohtoročný model už pravdepodobne o rok nebude trendy.

Jednoducho prepraviteľný

Jednoduchá prepraviteľnosť produktu sa môže javiť ako banalita, radšej sa nad ňou dvakrát zamyslite. Čína je predsa len ďaleko a rozhodne Vás nepoteší platiť viac za dovoz ako za produkt samotný.  Keďže preprava je spojená v veľkým množstvom jednorazových poplatkov, ktoré sa nedajú nijako obísť, ideálne je objednať väčšie množstvá. Týmto spôsobom sa prepravné náklady prepočítajú a rozdelia na väčší počet kusov tovaru, takže je to pre Vás výhodnejšie.

Ťažko sa mu rovnať!

Bez konkurencie to ide oveľa ľahšie! A presne to majte na pamäti pri výbere vhodného tovaru. Hľadajte jedinečné, vysoko špecifické produkty s dlhodobým potenciálom. Avšak to, čo na trhu nie je dostupné v momente, keď tovar objednávate, na ňom už môže byť v čase, keď Váš tovar dorazí. Proces jeho výberu, objednania a prepravy totiž môže trvať aj 4 mesiace! Podobná situácia nastala v prípade widget spinnerov. Tento rotujúci zázrak stratil na atraktivite rovnako rýchlo, ako ju získal. V čase ich boomu obchodníci naobjednávali produkty a kým dorazili, nebolo ich komu predávať. Možno trčia dodnes zaprášené v skladoch.

Jednoduchý servis

Najťažšie je vopred vypočítať náklady na servis či záruky, teda koľko Vás bude stáť údržba produktu alebo zariadenia. Zákon o garanciách je na Slovensku a v EÚ nastavený tak prísne, že zákazník vie prísť do obchodu s obnosenými topánkami v záručnej lehote a obchodník mu je povinný vrátiť peniaze alebo ich vymeniť za nové. V biznise s obuvou majú nastavené tak vysoké marže, pretože počítajú s častým servisom a výmenami. Ako predajca máte povinnosť v prípade, že ide o výrobnú chybu, na vlastné náklady zabezpečiť odvoz poškodeného tovaru do servisu, opravu a dovoz naspäť do predajne. Za opravu zaplatíte tak 25 – 30 eur za hodinu práce. Vyberajte kúsky ideálne s nulovou alebo jednoduchou zárukou, prípadne také, ktoré je možné vymeniť kus za kus, kedy si započítate napríklad 5- alebo 7-percentnú stratovosť a nemáte problém riešiť opravy, ich logistiku a podobne.

Jednoznačne najmenej problematické sú v tomto smere produkty bez záruky. Hneď po nich nasledujú tie, ktoré dostanete na pulte do 20 eur ako napríklad hračky, drobná elektronika, gastronomické potreby a podobne. Menia sa na predajni kus za kus. Do nákladov si nezabudnite započítať percentuálnu čiastku na základe miery výmen.

Veľa napovie vzorka

Jednoznačne kupujte tovar, z ktorého sa dá zobrať vzorka. Reprezentuje jeho kvalitu. V prípade, že je zlá, viete ju vrátiť a nevznikne žiadny veľký problém. V prípade, že chcete kúpiť kombajn, stroj alebo vysokozdvižný vozík, veľmi ťažko si zadovážite vzorku. Kvalitu tohto typu produktu zhodnotíte ťažšie bez toho, aby ste si nejaký objednali.

Možno si kladiete otázku, či ideálny produkt, ktorý spĺňa všetkých 5 kritérií, vôbec existuje? My vieme minimálne o jednom. Na osobnom stretnutí sa s Vami o toto tajomstvo radi podelíme.