Ako prepraviť tovar z Číny spoľahlivo až k Vašim dverám bez neočakávaných poplatkov?

Ak už máte vybraný produkt, je potrebné ho čo najvýhodnejšie prepraviť v požadovanom množstve až k Vašim dverám. Dostupné možnosti prepravy je dobré zvažovať už pri výbere tovaru. Pri niektorých typoch produktov to môže byť naozaj výrazná položka, ktorá jeho cenu neprimerane navýši.

Najčastejšie využívanou cestou je letecká a lodná preprava. Letecká je rýchlejšia a drahšia, pri lodnej ušetríte, ale na tovar si aj dlhšie počkáte. Je ťažké pri nej garantovať presný čas doručenia. Letecky však nemožno prepraviť všetky druhy tovarov. Táto forma prepravy je určená predovšetkým pre ľahšie produkty ako elektronika, drobné hračky či rôzne komponenty v menších množstvách. Stále žiadanejšia je aj železničná preprava, pretože je lacnejšia ako letecká, ale rýchlejšia ako lodná. Využíva sa najmä na prepravu tovaru, ktorý je objemný, ale treba ho rýchlo prepraviť kvôli zadanému termínu dodania. Bežne sa stáva, že lodná preprava mešká aj týždeň. Železničná je presnejšia a sľúbené termíny zväčša splní. Pri zadaných deadlinov sa na ňu môžete spoľahnúť.

Zo skúsenosti však vieme, že klienti prepravu podceňujú a ako poslednému úkonu v procese získania tovaru jej nevenujú dostatočnú pozornosť. Často sa potom obrátia na nás a my ich ťaháme z problémov, ktoré z toho plynú.

Najlacnejšie riešenie je zárukou predraženia

Ako firma spolupracujeme len s overenými medzinárodnými prepravcami, ktorí vedia poskytnúť garancie a následne ich aj dodržať. Klienti však zväčša zvolia najlacnejšie riešenie. Z praxe máme skúsenosť, že dodávatelia v Číne Vám ponúknu prepravu až domov. Ak by ste sa nad tým logicky zamysleli, je naozaj málo pravdepodobné, že čínsky dopravca pozná prepravné kanály až do Trenčína či Michaloviec. Tí podozrievavejší si finálne nacenenie prepravy do Trenčína či Michaloviec pre istotu niekoľkokrát overia. Čínsky dodávateľ Vás zakaždým uistí o jeho správnosti. V momente, keď tovar dosiahne niektorý z európskych prístavov, nastane problém. Vaša zásielka tam totiž ostane, no zdanlivo finálne náklady prepravy neočakávane rastú. A môže to byť rádovo aj o tisíce eur. Vysvetlíme Vám, čo sa v takýchto prípadoch vlastne deje.

Preprava z európskeho prístavu nie je dohodnutá, ani zaplatená

Čínski obchodníci nevedia veľa o tom, ako funguje preprava v Európe. Garantovaná ponuka, ktorú dostanete ako finálnu, končí spravidla v niektorom z európskych prístavov ako Hamburg alebo Koper. Žiadny z dodávateľov nemá zazmluvneného prepravcu v rámci Európy, ktorý by dostal objednaný tovar z prístavu na finálnu adresu. Čo sa stane? Nakontaktuje Vás špedičná spoločnosť, ktorá od Vás žiada uhradiť skladné, colné a prepravné náklady, ak si chcete tovar prevziať. Tie sa často približujú k výške pôvodnej ceny kompletnej prepravy. Darmo sa budete oháňať planými sľubmi a garanciami čínskeho dodávateľa. Ak si tovar odmietate vyzdvihnúť, budú Vám naďalej rásť poplatky súvisiace s jeho uskladnením.

Kto nesie zodpovednosť?

Tortúra pokračuje. Keď Vám tovar za predraženú cenu doručia, často sa stáva, že je po tak dlhej dobe uskladňovania a prepravovania premočený alebo poškodený. Akékoľvek sťažnosti sú márne. Európsky prepravca hádže zodpovednosť na toho čínskeho a naopak. Presne tak si prehadzujú aj Váš nárok na vrátenie financií na základe poistenia.

Aké z toho plynie ponaučenie?

Nenechajte sa nalákať na najlacnejšiu alternatívu, ktorú Vám ponúka čínsky dodávateľ. Obráťte sa na spoločnosti, ktoré pôsobia celosvetovo. Nie je ich veľa. Zabezpečia prepravu z Číny až k Vašim dverám. Tentokrát naozaj a seriózne. Ako vidíte, preprava produktu nie je zdanlivo jednoduchá banalita, ale môže Vám pekne skomplikovať biznis. Radi s Vami prekonzultujeme všetky možnosti a vyberieme tú najspoľahlivejšiu a najvýhodnejšiu tak, aby bol tovar poistený a v prípade akejkoľvek straty či poškodenia Vám boli náklady preplatené a tovar doručený až k Vám bez akýchkoľvek neočakávaných poplatkov.