Expert radí: ako na dovoz z Číny a Ázie?

Aké riziká skrýva dovoz z Číny? Ako vybrať spoľahlivého dodávateľa? Ako zaručiť kvalitu dodaného tovaru? Ako sa nedať oklamať pri preprave? Aké sa platí clo z Číny? Tieto a veľa ďalších otázok napadá každého, kto aspoň potenciálne rozmýšľa o dovoze tovaru, materiálu alebo strojov z Číny alebo krajín Ďalekého východu.
Riaditeľ spoločnosti Invelt Ing. Michal Malík v sérii minirozhovorov odpovedá na najčastejšie otázky našich klientov a poskytuje cenné tipy z dlhoročnej praxe v obchodovaní s Čínou a krajinami Ázie.
Pozrite si ich ako video alebo vypočujte ako zvukový súbor.

1. Ako vyhľadať správneho dodávateľa z Číny?

Ako sa odlíšiť od konkurencie, bodovať s inovatívnou ponukou alebo výrobou a mať pritom skvelé nákupné ceny? Mnohí hľadajú príležitosti pre nákup tovaru či technológií v Ázii. Avšak pozor - v tomto rozhovore sa dozviete, aké nástrahy na Vás čakajú pri hľadaní dodávateľa z Číny.

2. Prečo je potrebné dodávateľa overiť?

Pri dovoze z Číny a ázijských krajín sa po nakontaktovaní dodávateľa často stane, že ide o tzv. fiktívneho dodávateľa. Preto štandardne overujeme až 36 faktorov, podľa ktorých vyhodnocujeme jeho dôveryhodnosť. Kde všade môže byť problém a na čo si dať pozor, dozviete sa v tomto rozhovore.

3. Prečo je kontrola kvality taká dôležitá?

Čínski výrobcovia vyrábajú jeden typ tovaru vo viacerých kvalitách. Iné očakávania majú spotrebitelia v Afrike a iné v Európe či v Amerike. Pokiaľ dostanete tovar napríklad dovezený z Číny v zlej v kvalite, je veľmi komplikované ho reklamovať. V rozhovore odpovedáme na otázky, ako tomu zabrániť a dostať kvalitu, akú požadujete.

4. Preprava tovaru z Číny - ako sa nedať oklamať?

Pri každom dovoze tovaru z Číny či Ďalekého východu na Vás čakajú riziká, ktoré môžu ohroziť alebo poriadne predražiť jeho dodanie. Naoko výhodná cena, ktorú Vám ponúka čínsky dodávateľ, sa môže na konci ukázať ako extrémne vysoká. Avšak kým mu nezaplatíte, Váš tovar ostane visieť v európskom prístave. Nedajte sa zaviesť a vypočujte si tento rozhovor.

5. Clo z Číny – čo všetko je potrebné pripraviť?

Zistiť výšku cla pri dovoze tovaru z Číny nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Hodnota, ktorú nájdete v colnom sadzobníku často nie je konečná. Preveriť si treba tiež to, či na daný produkt z Číny nie je uvalené antidumpingové clo, alebo či má potrebnú certifikáciu, tak aby colné konanie dopadlo vo váš prospech. Navyše, aj certifikácia môže byť falošná - pozrite si radšej tento diel rozhovoru.

6. Ako vybrať skúseného sprostredkovateľa?

Pri voľbe sprostredkovateľskej firmy sú dôležité najmä dva faktory - to aby mala spoločnosť viacročné skúsenosti a mala špecialistov zodpovedných za jednotlivé oblasti. Napríklad za logistiku, overenie dodávateľa alebo technické parametre produktu. Skutočne skúsený sprostredkovateľ vám vie navyše poradiť nielen ako ušetriť, ale aj dostať svoje podnikanie na vyššiu úroveň. V tomto rozhovore sa dozviete niekoľko cenných tipov.

Chcete vedieť ešte viac?

Objednajte si náš bezplatný newsletter s užitočnými tipmi a inšpiráciami, ktorými zefektívnite a zatraktívnite vašu výrobu, či obchod.

    Súhlasim so zasielaním newslettera a spracovaním osobných údajov na tento účel. Viac >>Tento súhlas môžem kedykoľvek odvolať na adrese

    Ak sa chcete poradiť, jednoducho nám zavolajte!