Dovoz stroja z Číny – ako si s ním poradiť, tak aby ste si nedoviezli materiál pre šrotovisko?
5. júna 2019
Je všeobecne známe, že Čína ponúka takmer neobmedzené výrobné možnosti. Preto väčšina tovaru, ktorý nájdeme na našom trhu, pochádza práve odtiaľ. V roku 2018 boli elektronické produkty hlavným čínskym vývozným artiklom. Medzi nimi prevažujú najmä rôzne druhy telekomunikačných zariadení. Za nimi nasledujú stroje.
Prečo je tomu tak? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Čína 21. storočia ponúka kvalitný a cenovo stále dostupný tovar. Preto sa dovoz strojov z Číny zdá ako vhodné riešenie. Sú ale Vaše znalosti a schopnosti dostatočné na to, aby ste si komplexné strojové zariadenie doviezli z Číny na vlastnú päsť? Príbehy o tom, ako sa fiktívna čínska firma vydáva za výrobcu a po platbe vopred (čo je v Číne bežnou praxou), pošle kontajner plný kameňa môžete počuť na každom kroku.
Pokiaľ nemáte v Číne odborníka, ktorý vie skontrolovať funkčnosť, požadovaný výkon alebo označenie stroja, určite sa do takejto operácie nepúšťajte.
Začať je ale potrebné úplne inde. V prvom rade si je potrebné dať pozor na cenu stroja. Tá, ktorá svieti na Alibabe či akomkoľvek inom „Made in China“ portále nemusí byť reálna. Každý dodávateľ sa snaží upútať potencionálneho kupcu lákavou cenou, pričom na 90% je tento produkt nevhodný na európsky trh. Môžu mu chýbať požadované certifikácie, nespĺňa vysoké štandardy kvality, alebo je obmedzený jeho dovoz z dôvodu bezpečnosti. Európska legislatíva patrí k najprísnejším na celom svete. Špeciálne Slovensko ide ešte ďalej a to v oblasti bezpečnosti a ochrany spotrebiteľa. Slovenská Obchodná Inšpekcia (SOI) má vytipované tovary, ktoré pri dovoze z 3.krajín (čiže mimo Európskej Únie) a to najmä z Číny, nepustí na trh bez dôkladnej kontroly. V žiadnom prípade nečakajte od výrobcu, že bude poznať podmienky európskej legislatívy a odporučí Vám ako treba postupovať. Legislatíva krajiny, kam chcete stroje doviezť, je priamo na Vašu zodpovednosť. Čínskemu výrobcovi nemôžete veriť ani len to, že ním dodaný certifikát je pravý. Overiť si ho budete musieť opäť sami. Vytváranie fiktívnych certifikátov je v Číne bežnou praxou s cieľom predať čo najviac tovaru do čo najviac zahraničných krajín. Slovenská legislatíva je dokonca tak prísna, že pokiaľ vedome či nevedome predložíte falošný certifikát môžete dostať pokutu až vo výške 100 000 eur.
Čo s clom a prepravou z Číny?
K finálnej cene zariadenia musíte pripočítať aj cenu prepravy. Vybrať si môžete z nespočetného množstva medzinárodných prepravcov. Tí Vám tovar dovezú až priamo pred Vaše dvere. Nebude to ale zadarmo. Ceny prepravy sa hýbu priamoúmerne s cenami ropy, aktuálnym kurzom dolára a dokonca aj obdobím v roku, kedy si tovar objednávate. Napríklad cena prepravy pred čínskym novým rokom môže byť dvojnásobná ako v inom čase.
Vašu cenu môže ovplyvniť aj druh a objem tovaru. Čím menšie množstvo tovaru budete kupovať, tým vyššia bude cena prepravy v porovnaní s cenou nakupovaného tovaru. Väčšina veľkoobchodníkov má nastavené určité minimálne odberné množstvá, pod ktoré vám tovar nepredajú. Aj s tým sa však dá pracovať, len musíte vedieť ako.
Poslednou položkou, ktorá sa odrazí na konečnej cene, je clo a zaradenie stroja v colnom sadzobníku. Tento dokument má 964 strán, obsahuje tisíce položiek a správne zaradenie je témou na samostatný článok.
Ako to zhrnúť?
Základom je dohodnúť si s výrobcom detailnú špecifikáciu stroja. Nemyslite si, že ste výrobcovi dostatočne opísali Vaše požiadavky, keď ste si vymenili len pár mailov. V 90-tich percentách prípadov dochádza k omylu práve zlou komunikáciou medzi výrobcom a kupujúcim. Často je Váš čínsky kontakt iba tlmočníkom z čínštiny do angličtiny a nemá žiadne technické zručnosti. Každý detail musí konzultovať s technikom a to je základom všetkých ďalších problémov. Čínske spoločnosti nedisponujú technickými nákresmi, 3D modelmi alebo video prezentáciami ako sme zvyknutí u nás. Problematiku musíte ako zadávateľ poznať do detailov Vy. Dôležitou je tiež schopnosť vedieť popísať Vaše očakávania dodávateľovi. Tu sa stretávate aj so zaujímavým kultúrnym fenoménom. Je ním fakt, že čínska kultúra nedovoľuje otvorene priznať neznalosť problému. To často vyúsťuje k situáciám, že klient má pocit, že je všetko jasne dohodnuté, ale Číňan ani len netuší odkiaľ fúka vietor. J Na toto bohužiaľ už neexistuje žiadny manuál.
Celá operácia sa nakoniec nesmie zaobísť bez objednania náhradných dielov a dohodnutia záručných podmienok. Tie v Číne fungujú na iných princípoch ako v EÚ.
Po zdolaní všetkých úskalí spojených s dovozom z Číny, dostanete konečne svoju odmenu – kvalitné zariadenie, ktoré Vám ušetrí náklady a čas. Naša spoločnosť pôsobí na trhu už 14 rokov.
Za tento čas priviezla už viacero zaujímavých strojov, spomeniem aspoň niektoré ako:
- priemyselná sušička bentonitu
- stroje na sušenie mlieka
- vstrekolisy
- frézy
- pásové dopravníky
- vysokozdvižné vozíky
- bagre
- traktory
- klimatizácie
Rovnako dovážame aj menšie tovary ako:
- detské hračky
- hoverboardy
- kočíky
Všetky sa bezpečne dostali na slovenský trh. Vždy spôsobom, že klient ich za vopred stanovenú cenu a bez starostí dostal pred svoje dvere. Ktovie, možno aj vy máte od nás niečo doma a ani o tom netušíte.
Autor článku: Daniela Malíková