Ako vám môžu patenty skomplikovať život pri dovoze tovaru z Číny
7. augusta 2019
Je všeobecne známe, že Číňania vedia vyrobiť takmer všetko za zlomok ceny, za akú sa tovary predávajú u nás. Ak si ale myslíte, že by ste detské autíčko značky Mercedes alebo telefón Samsung vedeli odtiaľ priviesť za pár eur, veľmi sa mýlite. Táto vaša mylná domnienka by vám navyše mohla poriadne skomplikovať život.
Patenty, ochranné známky a dizajny
Vždy keď dostanete skvelý nápad, že si z Číny zaobstaráte nejaký tovar, treba si overiť či naň nie je viazaný nejaký patent, ochranná známka alebo dizajn. Na prvý pohľad lacný bager nápadne sa podobajúci na ten od spoločnosti John Deere, nemusí mať v konečnom dôsledku až takú skvelú cenu. A to práve vďaka ochrane výrobcov, ktorí si svoje výnimočné návrhy dali patentovať. Čo je teda patent?
Zákon hovorí, že patent je „ochranný dokument, ktorým dáva štát výlučné právo jeho majiteľovi na využívanie vynálezu počas určitého časového obdobia.“ Patenty sa udeľujú na vynálezy, ktoré sú nové a zahŕňajú vynálezcovskú činnosť a sú priemyselne využiteľné. Patent platí 20 rokov od podania prihlášky a zabezpečuje jeho majiteľovi, že jeho vynález nemôže bez jeho súhlasu nik využívať. Súhlas na jeho použitie sa zabezpečuje licenčnou zmluvou a môže byť spoplatnený.
Dizajnom sa rozumie vzhľad výrobku alebo jeho časti, spočívajúci najmä v znakoch línií, obrysov, farieb, tvaru, štruktúry alebo materiálov výrobku samotného, alebo jeho zdobení. Dizajnom sa chráni vonkajšia úprava výrobku. Zápis dizajnu platí 5 rokov a je možné ho predĺžiť najviac na celkovú dobu 25 rokov.
Ochranná známka predstavuje označenie rôzneho druhu, ktoré odlišuje tovary a služby jednej osoby od tovarov a služieb inej osoby. Presne sem patri všetky známe značky ako napríklad Mercedes, Gap, Nike, Audi a mnoho ďalších. Ochranná známka platí po dobu 10-tich rokov.
Aj keď máte licenčnú zmluvu, ešte ste nevyhrali
Vráťme sa ale k Číne. Predstavte si, že ste sa rozhodli z Číny priviesť detské autíčka prestížnej značky, povedzme Mercedes. Váš dodávateľ Vám zabezpečil licenčnú zmluvu s danou značkou, tak aby ste autíčka mohli priviesť na Slovensko. Autíčka vám v Číne vyrobia, prídu až na Slovensko a colnica ich nepustí. Prečo? Lebo nevedia, že na autíčka máte licenciu. Po jej predložení Vám ich aj tak nemusia prepustiť. Dôvodom je, že v súčasnosti dochádza často k falšovaniu licencií. Tak colníci kontaktujú priamo centrálu Mercedesu na Slovensku, aby im platnosť licencie potvrdili alebo vyvrátili. Tento proces ale môže byť zdĺhavý a môže trvať aj mesiac, počas ktorého Vám prepravca účtuje špeciálne dočasné a zároveň výrazne drahšie skladné. Napríklad v jednej z najväčších medzinárodných prepravných spoločností je to 2 eurá za m3 na deň. Ak má teda Vaša zásielka 68 m3 za mesiac si priplatíte 4080 eur a to je cena bez DPH.
Na podobný prípad si spomína aj konateľ spoločnosti Invelt zaoberajúcej sa exportom z Číny, Michal Malík: „Pre jednu známu reklamnú agentúru sme zabezpečovali vianočné darčeky pre klientov v podobe starých známych telefónov NOKIA 3310. Telefóny boli vyrábané v Číne na zákazku, nepochádzali z roku 2000, kedy pôvodne tento model vznikol. Ale inak vyzerali presne ako ich originál. Nedalo sa z nich ísť na Facebook či posielať maily a funkciu mobilného internetu vôbec nepoznali. Nespĺňali teda charakteristiku súčasných moderných telefónov, a preto sme si mysleli, že licenčná zmluva nebude potrebná. Colnica mala ale iný názor. Museli sme teda komunikovať s právnym oddelením Nokie vo Fínsku, aby nám udelila výnimku na prepustenie tovaru v obehu bez licenčnej zmluvy. Trvalo to nejaký čas, kým sme ju dostali no Vianoce sme našťastie stihli a náš klient, reklamná agentúra, bol veľmi spokojný.“
Čo ak licenčnú zmluvu nemáte alebo je falošná?
Pokiaľ obchodujete alebo len plánujete obchodovať s Čínou môže sa Vám stať aj možnosť, že ich licencia na váš tovar nie je platná alebo ju jednoducho nemajú a vy to zistíte až po príchode tovaru na Slovensko. Teda to nezistíte vy, ale vás informuje colnica. Ako je to možné? Veď ste ten istý tovar doviezli pred rokom. Za tento čas sa mohlo stať, že vášmu výrobcovi vypršala licenčná zmluva so známou spoločnosťou. Vaše vyhliadky v tomto prípade nie sú vôbec dobré. Pokiaľ sa bavíme o autíčkach Mercedes, tričkách Mcqueen či kolobežkách Frozen môžete skúsiť získať licenciu, ale nebude to zadarmo. No a druhá možnosť je ešte horšia. Colníci Vám nariadia tovar zničiť alebo vrátiť späť do Číny. Vidina skvelého biznisu s Čínou sa Vám rozplynie a vy budete navyše v mínuse. Nemusí tomu ale tak byť. Stačí, keď sa obrátite na niekoho, kto s krajinou draka obchoduje dlhodobo a pozná všetky nástrahy, ktoré na vás číhajú.
Autor článku: Daniela Malíková
Mohlo by vás zaujímať
3 septembra 2024