Alibaba vs. AliExpress: z jedného cesta a predsa iní

19. novembra 2018

Alibaba aj AliExpress sú v posledných rokoch stále viac skloňované. Často počujete: nájdeš tam všetko za super ceny! Pokúsime sa vám priblížiť pár základných rozdielov, vďaka ktorým si pre svoje nákupné zámery nájdete toho najvhodnejšieho partnera a čo je najdôležitejšie, budete ostražití tam, kde by vás to mohlo nečakane stáť pár stoviek eur navyše.

Alibaba vznikla v roku 1999 ako zlaté stránky dodávateľov z Číny pre B2B segment, teda pre obchodníkov. Pôvodne bola skupinou 18 ľudí pod vedením bývalého učiteľa angličtiny, Jacka Ma, dnes oficiálne najbohatšieho muža Číny. Vyrastal v rodine hudobníkov a odmalička sa chcel učiť anglicky. Skoro ráno jazdil na bicykli do blízkeho parku, aby mohol sprevádzať turistov zadarmo a učiť sa od nich angličtinu. Jedna z turistiek ho nazvala Jack, keďže nevedela vysloviť jeho zložité čínske meno. Počas štúdia sa uchádzal o prácu v KFC. Ako jediného spomedzi 24 kandidátov ho neprijali. Po vyštudovaní angličtiny sa stal jej učiteľom a zarábal 12 USD mesačne.

Osudové stretnutie
S internetom sa prvýkrát stretol v 90. rokoch na návšteve v USA a natoľko mu učaril, že o pár rokov neskôr zohnal od investorov 5 miliónov USD, založil Alibaba Group a spustil stránku Alibaba.com práve v čase, keď internetový boom prekročil hranice Číny a miestny trh bol v tomto smere nepopísanou tabuľou. Zakladatelia od začiatku zdieľali presvedčenie, že internet by mohol pomôcť malým podnikom dorovnať svoje podmienky v silnej konkurencie veľkých firiem a vplyvných obchodníkov. Verili, že by tak mohli využiť inovácie a technológie na rast a efektívnejšiu konkurenciu v domácej a svetovej ekonomike. Od spustenia prvej stránky, ktorá pomáha malým čínskym vývozcom, výrobcom a podnikateľom predávať na medzinárodnej úrovni, sa Alibaba Group stala globálnym lídrom v oblasti online a mobilného biznisu a nebezpečným konkurentom amerických velikánov ako Amazon, PayPal či eBay.

Rôzne ceny, rôzne produkty
AliExpress je dieťaťom Alibaby a medzinárodnou platformou pre B2C segment, teda koncových zákazníkov, bežných ľudí, ktorí produkty kupujú zväčša pre svoju spotrebu alebo ako darčeky a nie pre podnikateľské účely. Treba si uvedomiť, že ceny na AliExpresse sú nastavené pre koncového zákazníka už s prirážkou od sprostredkovateľa. Teda pre vás ako predajcov sú značne navýšené o 100 až 200 %. Na Alibabe sú ceny nastavené pre obchodníkov a navyše dostanete množstevné zľavy pri nákupe vo väčšom. Rôznej cieľovej skupine sú prispôsobené aj produkty ponúkané na jednotlivých stránkach. AliExpress ponúka skôr masové produkty s nižšou pridanou hodnotou ako šperky, kozmetiku, oblečenie, zatiaľ čo na Alibabe nájdete dodávateľov napríklad technologických a strojových vychytávok, ktoré by ste na našom trhu hľadali márne. Na oboch portáloch môžete platiť prostredníctvom všetkých všeobecne známych kreditných kariet.

Bez preverenia hrozí riziko
Ďalším odlišujúcim znakom je forma prepravy. AliExpress posiela produkty väčšinou letecky. Za bežných okolností by bola preprava lietadlom aj 5-krát drahšia než samotný produkt. Vláda chce však pomôcť malým obchodníkom s predajom a vďaka jej dotáciám je pre nich zadarmo. Obrovské množstvá cez Alibabu idú skôr lodnou prepravou. Prípadne sa predajca a objednávateľ dohodnú na inej forme prepravy. AliExpress nie je pri väčších množstvách najekonomickejšou cestou, pretože suma za prepravu sa v takomto prípadne značne navýši. Pri vyšších počtoch produktov odporúčame nakupovať cez Alibabu. Pred objednaním tovaru si ale vždy overte, aký bude poplatok za jeho doručenie až k vám domov. „Tu by som opäť podčiarkol potrebu odborného poradenstva. V drvivej väčšine prípadov sa cena prepravy nečakane navýši po doručení tovaru do Európy, kedy jej zvyšok nie je nacenený. Ak chcete tovar vidieť, doplatíte si často nemalú sumu. Väčšina čínskych dodávateľov totiž slovenské mestá nepozná, teda logicky nepozná priame spojenia do nich. Sú teda nútení využiť lokálnych agentov v prístave, ktorí si účtujú obrovské poplatky za vymyslené služby.“ varuje Michal Malík zo spoločnosti Invelt.

Vraj nemusím platiť clo
Na čínskych stránkach sa často píše, že ak si zvolíte čínsku prepravnú spoločnosť, nebudete platiť clo či DPH. Ak presiahnite isté minimálne limity cenu tovaru, clo aj DPH zaplatíte. „Clo je akási daň za vstup tovaru z krajín mimo colného územia EÚ na colné územie EÚ. DPH, teda daň z pridanej hodnoty, je daň, ktorá sa uplatňuje pri každom tovare bez ohľadu na krajinu pôvodu,“ vysvetľuje Michaela Kralovičová, odborníčka na medzinárodný obchod zo spoločnosti Invelt. Aby ste mali lepšiu predstavu, pokúsime sa problematiku ešte podrobnejšie ilustrovať. SR ako člen EÚ uplatňuje colný sadzobník EÚ. Pri vstupe tovaru na územie SR sa do výšky 22 € neplatí DPH ani clo. V hodnote tovaru nad 22 € sa na tovar vyrubuje clo vo výške 20 % z celkovej hodnoty tovaru, do ktorej sa pripočítava aj hodnota poštovného a poistenia. Clo je potrebné platiť v prípade zásielok v hodnote nad 150 €. V prípade, že hodnota tovaru presahuje 150 €, musí zákazník zaplatiť nielen clo, ale aj DPH.

Umelé znižovanie ceny cez colníka neprejde
Bežným postupom je aj to, že sa čínsky dodávateľ dohodne s objednávateľom, že na faktúru neuvedie pravú cenu tovaru, ale úmyselne ju zníži na sumu pod 22 € so zámerom eliminovať poplatky spojené s dovozom do EÚ. Colníci si ale rýchlo domyslia, že žiaden mobil ani počítač nestojí 22 €. Ľudia to však skúšajú s naivnou vierou, že im to prejde. Colníci sú na podobné prípady pripravení. Na základe dokladov odhalia reálnu cenu tovaru. Tento postup je ilegálny a rozhodne ho neodporúčame.

Zaskočiť vás môže aj antidumping
Na určité tovarové skupiny je uvalený antidumping. A ten vás môže veľmi nemilo prekvapiť. Je to určitý typ cla používaný ako odvetné opatrenie voči neobvykle nízkym cenám dovážaných produktov. Zvyčajne slúži na ochranu záujmov domácich výrobcov. Či už nakupujete cez AliExpress alebo Alibabu, sledujte, či je na dané produkty uvalený antidumping, ktorý vám navýši cenu objednaných produktov po ich dovezení aj o 45 % a viac. Tento údaj na predajných stránkach nenájdete. Odporúčame preto sledovať stránky Európskej komisie a čítať relevantné médiá, ktorí informujú o aktuálnych zmenách.

Cena bicyklov sa po dovoze takmer zdvojnásobí
V praxi to vyzerá nasledovne. „Čínsky výrobca cestných bicyklov, Costelo, na AliExpresse tvrdí, že v prípade využitia odporúčaného typu prepravy, DPH za bicykel platiť nebudete. Nie je to pravda, po dovoze tovaru na územie SR pri vyzdvihnutí tovaru a jeho colnom prerokovaní, za tovar zaplatíte DPH v jej tradične výške 20 %,“ popisuje Michaela. „Za bicykel navyše zaplatíte clo v jeho tradičnej výške na tento typ tovaru, čiže 14 %, pričom Vám bude vyrubené aj antidumpingové clo vo výške 48,5 %. Antidumpingové clo za tovar budete musieť zaplatiť z dôvodu uplatňovania antidumpingu na bicykle dovážané z Číny na územie EÚ.“

Clo, antidumping aj DPH
Za bicykel v predajnej cene 888,2 € tak zaplatíte clo vo výške 124,35 €, antidumpingové clo vo výške 430,78 € a DPH vo výške 288,67 €. „Pýtate sa, prečo je DPH taká vysoká? Veď mala byť iba 20 % z hodnoty tovaru? Je to preto, že výška DPH sa počíta už z ceny tovaru navýšenej o clo a antidumpingové clo, čiže z hodnoty 1443,33 €. V konečnom dôsledku sa teda cena tovaru kvôli clám a DPH zvýši o 843,8 € a vy tak zaplatíte navyše takmer celú predajnú cenu bicykla,“ zhrnula prípad Michaela, ktorá podobné dopyty rieši denne. Za bicykel tak zaplatíte celkovú cenu 1732 €. Preto je potrebné vždy pred nákupom tovaru zvážiť, či sa Vám tovar oplatí kúpiť aj v prípade nutnosti platiť clo, antidumping a DPH.

Ste si istý, že nejde o kópiu?
Svoju pozornosť zamerajte aj na skutočnosť, či objednaný tovar disponuje ochrannou známkou, teda či nie je len kópiou už jestvujúceho produktu od iného výrobcu. Ak má ochrannú známku, ktorú má patentovanú iný výrobca, budete mať pri dovoze problém. Produkt na colnici zadržia. Na vlastné náklady ho môžete poslať späť, pričom nie je isté, či vám čínsky dodávateľ vráti časť prostriedkov späť alebo ich už nikdy neuvidíte.

Ak rozmýšľate vo veľkom
Po prečítaní týchto riadkov ste asi pochopili, že v prípade podnikateľských zámerov bude lepšie zvoliť Alibabu. Znovu sa budeme opakovať a prízvukujeme, aby ste si dodávateľa preverili za pomoci odborníka. Zaručené osvedčenia, ktoré majú firmy na stránke uvedené, nie sú vždy dôveryhodné. Problémy s licenciami, colným úradom a SOI sme iba načrtli, problematika je však podstatne komplikovanejšia a určite sa jej budeme ešte venovať. Alibaba ponúka pre podnikateľov široké možnosti. Je však na mieste značná dávka obozretnosti a odbornosti, aby bolo obchodovanie maximálne bezpečné. Viac o rizikách obchodovania s Alibabou a ako sa im vyhnúť sa dočítate v pripravovanom článku.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 4

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!