Alibaba, výhodný nákup alebo podvodný biznis?

13. júla 2015

Na čo si treba dávať pozor, keď nakupujete cez Alibabu?

Nakupujete cez Alibabu alebo počuli ste od vašich známych, ktorí boli oklamaní a tovaru ani peňazí sa nedočkali?

Akú sú najčastejšie problémy, keď obchodujete s Alibabou? Ako sa vyhnúť falošným obchodníkom?

Ako to celé začalo?

Alibaba Group bola založená v roku 1999 na čele s učiteľom angličtiny, pochádzajúceho z Hangzhou v Číne, pánom, Jack Ma. Zakladatelia si hneď od začiatku uvedomovali, že internet umožňuje malým podnikom využívať inovácie a technológie pre ich rast, a tým aj efektívnejšie konkurovať domácim aj svetovým ekonomikám. Spustenie svojej prvej webovej stránky pomohlo malým čínskym exportérom, výrobcom a podnikateľom obchodovať medzinárodne. V súčasnosti predstavuje táto spoločnosť veľkoobchodné a maloobchodné on-line trhovisko.

Ako Alibaba funguje

Alibaba sa správa ako on-line bazár, kde môžu obchodovať malé lokálne podniky, a tak isto aj veľké firmy ako Nike. Alibaba zarába tak, že je reklamnou platformou pre obchodíkov. Presviedča ich, aby zarábali viac cez kľúčové slová, obdobne, ako funguje Google. alebo si účtuje províziu z predaja niektorých výrobkov. Ďalším spôsobom zárobku Alibaby je aj predaj prémiového členstva, služby cloud computing a prístup k analytickým údajom.

PODVODY: Dávajte si pozor na falošných dodávateľov

Aj keď Alibaba Group vyhlasuje, že ponúka kupcovi ochranu cez podmienečnú zmluvu, realita je úplne iná. Častokrát ignoruje aj očividné podvody: doba, kým len začnú riešiť daný problém trvá niekedy aj 10 dní a úplne bežne sa stáva, že podvody sú neriešiteľné. A kým si zákazník uvedomí, že bol oklamaný, je zväčša neskoro a svoje peniaze už nikdy neuvidí. Dokonca aj vtedy, keď zákazník tvrdí, že prijal už používaný, zničený alebo odlišný produkt.

 Nie každý zlatý dodávateľ je naozaj zlatý

Označenie zlatým dodávateľom by logicky malo znamenať, že sa jedná o dôveryhodného dodávateľa. Avšak je nespočetne veľa prípadov, kedy bol zákazník oklamaný práve takto označeným predajcom, za ktorým stál podvodník vydávajúci sa za legitímneho zástupcu firmy.

Jasný príklad podvodu je aj v konkrétnom príklade, keď zákazník obdržal email, v ktorom ho odosielateľ ubezpečoval, že jeho firma má označenie zlatého dodávateľa. To mu dodalo dôveru v transakciu a zaplatil tak požadovanú 30% zálohu na nákup Ipodov. Po zaplatení však nedostal ani svoje Ipody, ani žiadnu odpoveď od dotyčnej firmy. Až po kontrole sa zákazník dozvedel, že odosielateľ tohto emailu vôbec nebol zamestnancom tejto spoločnosti, ale podvodníkom, ktorý sa vydával za jej zástupcu.

Majte sa na pozore pred extrémne nízkymi ponúkanými cenami

Alibaba eviduje mnoho prípadov, keď dodávateľ nalákal klienta na nízku cenu. Konkrétnym príkladom je kupec, ktorý kontaktoval predajcu ohľadom kúpy 100 ks mobilov značky Nokia, za cenu 20 dolárov/set. Po zaplatení 1000 dolárovej zálohy, mu dodávateľ odmietol poslať tovar, pokiaľ sa s ním kupca nedohodne na kúpe ďalších výrobkov, a tiež pohrozil zvýšením jednotkovej ceny, ak mu odberateľ nevyhovie.

Nepravdivé informácie o dodávateľoch

Problémom Alibaby sú aj často nepravdivé informácie o dodávateľoch. Dôkazom je aj prípad, keď zákazník nedostal svoje produkty. Dodávateľ mu povedal, že tovar bol zadržaný na colnom úrade, pretože sa nenašiel originál faktúry pripojenej k tovaru a požiadal o zaplatenie náhradnej zásielky. Zákazník prirodzene odmietol a napokon zistil, že firma ani neexistuje a všetky informácie o nej sú falošné.

Problémy s prepravou tovaru

Niektoré firmy obchodujúce cez Alibabu zažili nepríjemnosti i s prepravou tovaru. Známy je prípad, keď spoločnosť oklamala zákazníka o 2000 dolárov.

Nekvalitné produkty

Ďalšou kapitolou je kvalita produktov. Nikdy neviete, aká kvality k vám dorazí J

Jeden pán si objednal kovové lamináty od dodávateľa v Číne s tým, že predtým od nich obdržal objednané vzorky, s ktorými bol veľmi spokojný, a na základe vzoriek poslal peniaze. Keď tovar dorazil, všetky kovové dosky boli veľmi nízkej kvality a tretina dokonca zničená. Keď sa zákazník dožadoval kompenzácie, podvodnícka firma zrušila akýkoľvek kontakt.

Neželané produkty

Na Alibabe je zvykom, že predajca pošle diametrálne odlišný produkt namiesto objednávaného. Objednáte si 10 telefónov, zaplatíte a prídu vám dve krabice s nepravými pármi Adidas tenisiek, aby ste to lepšie rozchodili, ako pán, ktorý to zažil.

Používanie nepravého loga – Alibaby

Falošný predajca využil logo Alibaby, aby ubezpečil kupujúceho, že je overeným a bezpečným predajcom. Skôr než to kupujúci zistil, stihol zaplatiť 800 dolárov cez Western Union.

PODVODY cez Western Union

Najnovšie sa ľudia na diskusných fórach sťažujú na podvody cez Western Union, no zriedka kedy sú užívatelia sledovaní, aby sa takémuto podvodu zabránilo. Obete podvodu sú vždy upokojené falošným pocitom bezpečia. Podvodníci sa zväčša pýtajú na MTCN (Money Transfer Control Number), meno odosielateľa a meno príjemcu ( aj adresu podľa možnosti), ktoré je častokrát zle vyhláskované. Podvodníci potom vysvetľujú, že toto sa vyžaduje iba, aby mohol ísť na miestnu pobočku Western Union a skontrolovať si, či je transakcia platná a skutočne prebehla. Podvodník potom len príde do najbližšej pobočky Western Union kdekoľvek na svete, a keďže sa nemusí preukázať občianskym preukazom, vyberie si poslané peniaze. Podvodníci potom tvrdia, že sú príjemcovia ( a môžu to dokázať, vďaka informáciám o adrese odosielateľa), citujú čísla z MTCN a tiež aj sumu. Toto sa berie ako postačujúci dôkaz a peniaze sú odovzdané s falošným podpisom. Avšak Western Union je tá správna voľba, keď poznáte človeka, ktorému posielate peniaze, keď je to člen rodiny, alebo človek, ktorému veríte.

Svätou pravdou ostáva, že všade, kde sa pohybuje veľa peňazí sa točia aj podvody. Nie je to však postačujúce tvrdenie pre čínsku vládu, ktorá kritizuje Alibabu za to, že nerobí dostatočné opatrenia. To je aj signálom pre nás kupujúcich byť veľmi opatrní pri obchodovaní cez Alibabu.

Preverte si čínskú firmu

Ponuky, ktoré zadávajú niektoré firmy na Alibabe môžu znieť veľmi lákavo, ale vždy si treba premyslieť či nám stojí za to obchodovať s neoverenou spoločnosťou. Ako preveriť čínskú firmu? Ak nemáte skúsenosti s obchodovaním s Čínou alebo známeho žijúceho v Číne, tak sa vám to prakticky nepodarí. Obráťte sa na firmu, ktorá sa overením čínskej firmy zaoberá, má dlhoročné skúsenosti. Preverte si jej referencie, s akými spoločnosťami spolupracuje a hlavne či má priamo v Číne človeka, s ktorým pri overovaní spolupracuje.

Napísala a spracovala: Lenka Aňušová

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 4

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!