Čo je to antidumpingové clo a prečo ho musíte platiť pri dovoze tovaru z Číny?

2. júla 2019

Clo môže výrazne ovplyvniť cenu dovezeného produktu. Pokiaľ si aj naštudujete problematiku dovozného cla a vypíšete kopu elektronických dokumentov bez jedinej chybičky, vyhraté ešte nemáte. Prekvapiť Vás môže antidumpingové clo. Pre mnohé spoločnosti sa stalo likvidačným.

otázky o dovoze tovaru z číny

Samotné antidumpingové clo predstavuje pravdepodobne poplatok, s ktorým ste nerátali, ale stále to nie je to najhoršie, čo sa Vám mohlo prihodiť. Tým je práve spätný antidumping. Predstavte si, že ste doviezli tovar z Číny, predali ho a po roku Vám príde papier, že zaň treba doplatiť spätné clo, ktoré Vás môže doviesť až do krachu.

Antidumping pri dovoze z Číny

Antidumping pri dovoze z Číny – aké % vlastne zaplatíte?

Antidumping pri dovoze z Číny – aké % vlastne zaplatíte?

Je antidumpingové clo naozaj len pre ochranu domácich výrobcov alebo ide aj o čosi iné? Keby išlo pri tomto druhu cla len o ochranu miestnych tovarov, bolo by možné ho uvaliť takmer na všetko. Je všeobecne známe, že výrobky z Číny sú rovnako kvalitné ale lacnejšie ako tie európske. Prečo sa teda  týmto clom bránia len určité výrobky? Antidumping nie je len o ochrane, ale aj o výraznom lobby silných európskych výrobných koncernov. Práve im totiž klesajú tržby, keď sa na európskom trhu predávajú dovezené čínske výrobky, ktoré sú o polovicu lacnejšie ako tie ich.

Pozrime sa napríklad na také elektrobicykle. Od 4. mája roku 2018 musíte každý elektrobicykel dovezený do Únie zaregistrovať. Cieľom bolo zavedenie antidumpingového cla na čínske elektrobicykle od 20. júla toho istého roku. Toto opatrenie platí so spätnou platnosťou. Pôvodná výška navrhovaného antidumpingového cla bola 189%, nakoniec však padlo rozhodnutie uplatňovať antidumpingové clo vo výške od 79 do 89 %. V praxi to bude vyzerať tak, že pokiaľ ste si doteraz priviezli kvalitný čínsky elektrobicykel za 800 eur, pri súčasnom tradičnom colnom zaťažení (6 %), preprave a ostatných nákladoch sa pultové ceny dostanú na úroveň zhruba 1300 EUR. Pri 89 % antidumpingu sa obstarávacia cena tohto elektrobicykla zvýši na približne 2200 EUR. V obchodoch na Slovensku si elektrobicykel s týmito parametrami môžete kúpiť za závratných 3 000 – 4 500 Eur, čo už je cena profesionálneho elektrobicykla z Nemecka. Risku averznejší ľudia sú teda v dôsledku antidumpingového cla, ktoré znižuje cenový rozdiel medzi dovezeným čínskym a domácim „európskym“ elektrobicyklom ochotní uprednostniť o čosi drahšie európske elektrobicykle s istou kvalitou a možnosťou uplatniť si reklamáciu.

Ktoré výrobky sú teda tie, ktoré Vás vo finále môžu prekvapiť šialenou cenou vďaka antidumpingovému clu? Sú to napríklad pneumatiky nákladných áut, oceľ, dlažba, obklady či keramika.

Napríklad v roku 2005 uvalila EÚ po dobu piatich rokov antidumpingové clá na železné odliatky, ktoré sa u nás používajú ako ochrana kanálov. Nové clo sa pohybovalo v rozpätí od 18,6 po 47,8 %. Únia totiž zistila, že za posledných 5 rokov sa zvýšil podiel čínskych odliatkov na trhu o viac ako 10%.  Dôvod bol jednoduchý. Čínsky tovar bol o 60% lacnejší ako ten domáci. EÚ sa teda rozhodla uprednostňovať domáce výrobky a urobila to práve uvalením extrémne vysokého cla.

Ich počet a výška cla sa ale stále mení, preto je dobré si nechať pri dovoze tovaru z Číny vždy poradiť. Aby ste vy neboli práve tým prípadom, že sa z dobre rozbehnutého biznisu stane dovozca v likvidácii.

Autor článku: Daniela Malíková

Edit článku: Michaela Královičová

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 5

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!