Ázijskí milionári predbehli európskych
10. júna 2014
Svetoví milionári sa už dokázali pozviechať z krízy. Napriek tomu, že vlani ešte svetová ekonomika zápasila s recesiou, počet ľudí, ktorí vlastnia majetok v hodnote prevyšujúcej milión dolárov, narástol. Kým v roku 2008 počet dolárových milionárov klesol o 14,9 percenta na 8,6 milióna, vlani ich počet stúpol o 17,1 percenta. Celkovo je tak na svete 10 miliónov ľudí s majetkom presahujúcim milión dolárov, čo je o 100-tisíc menej ako v rekordnom roku 2007. Vyplýva to zo štúdie World Wealth Report od spoločností Capgemini a Merill Lynch.
Okrem počtu milionárov sa zvýšil aj objem majetku, ktorí boháči vlastnia. Ich celkový majetok vlani predstavoval 39 biliónov dolárov. Napriek nárastu o 18,9 percenta, stále nedosiahol úroveň z roku 2007, kedy milionári vlastnili 40,7 bilióna dolárov.
Po prvýkrát sú ázijskí milionári bohatší ako európski. Aj keď ich počet je vyrovnaný a v oboch oblastiach žijú asi tri milióny dolárových milionárov, v Ázii vlastnia majetok 9,7 bilióna dolárov, kým v Európe 9,5 bilióna. Rast bohatstva ázijských milionárov podporili najmä tunajšie akciové trhy, ktoré si pripísali vyššie zisky ako európske. Riaditeľ Merill Lynch Wealth Management pre Indonéziu, Filipíny a Thajsko Ong Yeng Fang pre agentúru Bloomberg povedal, že je veľmi pravdepodobné, že rast počtu boháčov v Ázii bude pokračovať aj naďalej a Ázia tak prekoná aj Severnú Ameriku, kde v súčasnosti žije najviac milionárov na svete.
Krajinou s najvyšším počtom milionárov sú naďalej Spojené štáty americké. Celkovo ich tu žije 2,866 milióna, čo je o 16,5 percenta viac ako pred rokom. Druhé je Japonsko, kde býva 1,65 milióna boháčov. V treťom Nemecku žije 861-tisíc milionárov. V týchto troch štátoch žije spolu viac ako polovica všetkých svetových milionárov. Na štvrtú priečku sa vďaka takmer tretinovému rastu dostala Čína, ktorá tak počtom boháčov prekonala Veľkú Britániu.
Štúdia World Wealth Report považuje za milionára každého človeka, ktorého majetok presahuje jeden milión dolárov. Do tohto majetku sa však neráta prvá nehnuteľnosť určená na bývanie, spotrebný tovar či tovary dlhodobej spotreby, ako sú napríklad autá. Na rozdiel do časopisu Forbes, ktorý každoročne zverejňuje ľudí s majetkom presahujúcim miliardu dolárov, Capgemini a Merill Lynch vo svojej štúdii konkrétne mená neuvádzajú.
World Wealth Report skúmal milionárov v 71 štátoch sveta vrátane Slovenska. Údaje za Slovensko však zatiaľ nie sú dostupné. Podľa minuloročnej štúdie žilo v roku 2008 na Slovensku 2700 milionárov. Rok predtým ich bolo 3500.
Foto na titulke – SITA / AP
© 2010 TREND Holding, spol. s r.o.
Mohlo by vás zaujímať
3 septembra 2024