Čínska energetická kríza: Čo spôsobuje výpadky elektrickej energie?

29. novembra 2021

Nie je žiadnou novinkou, že Čína už v minulosti riešila problémy s vyrovnaním dodávok elektrickej energie s dopytom. Mnohé čínske provincie boli preto často vystavené riziku výpadkov elektrickej energie. Tento rok sa však spojilo niekoľko faktorov, ktoré spôsobili, že problémy spojené s elektrickou energiou sú mimoriadne vážne a môžeme hovoriť o čínskej eneregtickej kríze.

Aké sú dôvody výpadkov a ako táto situácia vznikla?

Svet sa po pandémii začína opäť pomaly otvárať a dopyt po tovare z Číny prudko rastie. Pravidlá, ktoré Peking zaviedol v snahe dosiahnuť do roku 2060 uhlíkovú neutralitu krajiny, spôsobili spomalenie produkcie uhlia. To aj napriek tomu, že sa krajina stále spolieha na uhlie pri výrobe viac ako polovice svojej energie. Továrne, ktoré daný tovar vyrábajú potrebujú oveľa viac energie. A keď dopyt po elektrickej energii vzrástol, cena uhlia sa zvýšila. Keďže vláda prísne kontroluje ceny elektriny, uhoľné elektrárne nie sú ochotné pracovať so stratou a mnohé z nich drasticky znižujú svoju výrobu.

Aké sú dôsledky výpadkov electrickej energie?

Nedostatok elektrickej energie a energetická kríza sa prejavuje vo väčšine tovární a priemyselných odvetviach. Čínska ekonomika sa pritom pri podpore svojho rastu spolieha najmä na energeticky náročné odvetvia, akými sú napríklad oceliarsky, cementársky a chemický priemysel. Rastúce náklady na energiu však prinútia továrne preniesť vyššie náklady na spotrebiteľov. Ak budú prídely energie a vyššie ceny elektriny naďalej nútiť továrne zastavovať výrobu, a prispievať tak k nedostatkom v dodávateľskom reťazci, Čína okrem vyšších cien elektrickej energie prispeje aj k celosvetovej inflácii. Ak sa teda problém čoskoro nevyrieši, jej dôsledky môžeme pocítiť všetky napríklad aj na cene a dostupnosti tovarov z Číny.

Situácia donútila čínske úrady v posledných týždňoch ohlásiť celoštátny nápor na ťažbu a spaľovanie väčšieho množstva uhlia. A to aj napriek ich predchádzajúcim záväzkom obmedziť emisie, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Viac ako 100 baní dostalo povolenie na rozšírenie ťažby, pričom vo štvrtom štvrťroku by sa mohlo vyťažiť 55 miliónov ton uhlia.

Ak chce Peking zvládnuť túto krízu bez toho, aby ochromil svetové hospodárstvo, bude musieť zvýšiť dovoz energie. Dokonca bude musieť dočasne prehodnotiť niektoré opatrenia na kontrolu emisií. A to najmä z toho dôvodu, aby vyriešil nedostatok energie na domácom trhu. Zároveň to môže znamenať, že bude musieť obmedziť ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Predpokladá sa, že problémy spojené s nedostatkom a výpadkami elektrickej energie potrvajú až do marca budúceho roka.

Ak potrebujete poradiť ako predísť aktuálnym problémom s dopravou a hľadáte efektívne riešenie prepravy vášho tovaru radi vám v INVELTe poradíme.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!