Clo z Číny: čo všetko potrebujete pri dovoze tovaru
3. septembra 2020
Colné konanie pri dovoze z Číny je náročný proces. Nákup tovaru, ktorý na prvý pohľad vyzerá výhodne, sa vám v konečnom dôsledku môže výrazne predražiť. Dôležitým faktorom, ktorý sa podpisuje pod finálnu cenu produktu je clo. O hodnote cla na tovar z Číny by ste mali vedieť ešte predtým ako sa rozhodnete pre dovoz tovaru. Prečítajte si, aké nástrahy na vás číhajú pri colnom konaní a na čo si dať pozor.
Ako na Slovensku prebieha colné konanie ?
Každý jeden tovar, ktorý sa dovezie na Slovensko alebo do krajín EÚ z tretích krajín a jeho hodnota je vyššia ako 150 eur sa musí precliť, teda prejsť colným konaním a zaplatiť z neho clo (okrem DPH). Jeho výška je rôzna, závisí od typu tovaru. Nájsť sa dá v Colnom sadzobníku. Tento dokument má asi 997 strán, pričom na každej strane je asi 40 rôznych HS kódov, teda typov tovarov.
Nachádzajú sa v ňom produkty ako časti kozmických lodí alebo norkové kožušiny, ale keďže je zložito napísaný nenájdete v ňom veci ako stoličku alebo tanier. Ľudia v ňom väčšinou hľadajú tovar, ktorý chcú doviezť, ale veľmi ťažko zistia, aké je colné zaťaženie tovaru. Pri preclievaní tovaru je pritom veľmi dôležité poznať hodnotu tovaru, výšku cla na tovar a tiež – vedieť to dobre spočítať.
Najčastejšie chyby
Finálna cena, ktorú vy zaplatíte je hodnota tovaru plus hodnota DPH daného štátu, u nás je to 20% a potom sa z tejto hodnoty počíta výška cla. Toto je častá chyba, že túto rovnicu ľudia často prehadzujú a počítajú clo z hodnoty tovaru .
Veľmi dôležité je dbať na tzv. antidumpingové clo, teda dodatočne vyrubené clo na určité typy tovar alebo výrobcov či krajiny. V podstate je to extrémne vysoké clo, ktoré sa vyrubuje na výrobky, aby sa ochránil lokálny trh. Napríklad na elektrobicykle je antidumpingové clo v hodnote 89 percent z hodnoty tovaru. Toto clo neznamená, že sa ruší štandardné clo, ale sa pripočítava. V tomto prípade elektrobicyklov je to hodnota tovaru plus DPH, plus antidumpingové clo 89 percent a plus štandardné clo 14 percent. Takže sa dostaneme na vysokú sumu.
Ako je to s kontrolou Slovenskej obchodnej inšpekcie? Hrozí kontrola pri každom tovare?
Kontrola SOI je veľmi podrobná a týka sa najmä určitých typov tovarov. Sú typy tovarov, u ktorých je kontrola pravdepodobnejšia a naopak iné, pri ktorých je návšteva SOI menej pravdepodobná. Keď dovážate napríklad hračky, detské štvorkolky, veci určené pre deti či isté typy strojov, očakávajte návštevu SOI na 99 % a rovno si pripravte všetky certifikácie.
Čo musí obsahovať zásielka, aby prešla kontrolou SOI a dostala sa na trh?
Každá zásielka musí spĺňať niečo iné. Niektorý tovar potrebuje len certifikát C, teda, že sa môže používať v EÚ, iný zase rôzne bezpečnostné certifikáty, ochranné známky a podobne. Sú licencované tovary, ktoré sa nemôžu dovážať, patentované tovary, kde sa kontroluje platnosť patentu pre ten-ktorý typ tovarov.
V INVELT preverujeme a kontrolujeme všetko. Lebo to najhoršie, čo sa môže stať je, že Colná správa, SOI alebo Patentový úrad vám zastaví zásielku – lebo ste si napríklad nevšimli, že niečo z toho je patentované alebo sa to nemôže dovážať, lebo to nemá certifikát. Čínski dodávatelia sú veľmi vynaliezaví, často falšujú certifikáty či zatajujú, že daný produkt je patentovaný. Pokiaľ poskytnete SOI falošný certifikát alebo Finančnej správe, tak ste zodpovedný za priestupok vy a vaša firma môže byť pokutovaná až do výšky 100 000 eur. Colnú správu nezaujíma, že falošný certifikát vám dal čínsky dodávateľ.
Ako je to s antidumpingovým clom?
Clo je dôležité skontrolovať v Colnom sadzobníku. Pokiaľ je však na tovar uvalený antidumping, v Colnom sadzobníku to nenájdete. Najlepšie je kontaktovať Colnú správu, tá ale nemusí hneď odpovedať, má na to 30 dní. To ale ja ako klient nemôžem vždy čakať.
V INVELT máme tovary zmapované, vieme tiež, na ktoré je uvalené tzv. spätné antidumpingové clo alebo je možné rátať s jeho uvalením. To je jedna z najväčších nepríjemností, keď teraz doveziete tovar a v priebehu ďalších 4 mesiacov vám príde oznámenie z Colnej správy, že práve bol na tovar X uvalený antidumping a za všetok tovar tohto druhu dovezený za posledný rok je potrebné doplatiť antidumpingové clo.
S čím všetkým vám teda vieme pri preclení tovaru z Číny pomôcť?
S celým procesom. To znamená pri zadaní požiadavky vieme zistiť aký má daný tovar správny kód, teda aké bude jeho štandardné clo, tiež spoľahlivo preveriť, či na ňom nie je uvalený alebo plánovaný antidumping, či je patentovaný a certifikovaný alebo nie. Vieme tak zabezpečiť, že tovar prejde bez problémov cez colnicu, SOI alebo cez Patentový úrad a všetky poplatky vám vyčíslime vopred.
V prípade potreby vieme preclievanie tovaru riešiť aj samostatne, v rámci našej komplexnej služby Efectis je kompletné preclenie aj s potrebnou dokumentáciou automaticky súčasťou dovozného projektu a vy si tovar jednoducho preberiete na dohodnutom mieste určenia.
Pozrite si video: Clo z Číny - všetko, čo potrebujete vedieť
Zistiť výšku cla pri dovoze tovaru z Číny nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Najmä: clom sa to zďaleka nekončí. Pozrite si náš rozhovor a vyhnite sa nečakaným prekvapeniam.
Mohlo by vás zaujímať
5 decembra 2024