Doviezli a vyskúšali sme test na Covid-19

26. novembra 2020

 

Test na Covid

Aj vy čakáte, ako to nakoniec dopadne s ďalším kolom testovania? My nie. Doviezli sme certifikované protilátkové krvné testy so slovenskou atestáciou, ktoré si viete urobiť sami v pohodlí domova. A hneď sme ich na sebe aj otestovali.

Ako fungujú krvné testy na Covid?

Krvné testy na covid na základe protilátok sú oproti antigénovým testom oveľa jednoduchšie na manipuláciu a hlavne dokážu zistiť nie len to, či koronavírus aktuálne máme, ale aj to, či sme ho už mali a prekonali v minulosti. My všetci mladí a krásni sme si možno ani nevšimli, že by sme nejaký vírus mali, lebo nepociťujeme príznaky. To však nemusí znamenať, že vírus nešírime. O to viac by sme mali byť zodpovední, keď navštevujeme našich priateľov, rodičov a starých rodičov. Krvné testy detekujú totiž protilátky, ktoré vytvára náš imunitný systém v rámci obrany organizmu keď s vírusom bojuje. Preto už aj v počiatočnej fáze, keď pociťujeme prvé príznaky dokáže tento test s presnosťou takmer 98% určiť či koronavírus máme alebo sme ho už prekonali v minulosti.

Ako sa otestovať (takmer) bezbolestne

Sami sme boli zvedaví, či krvný test na covid funguje tak jednoducho, ako to vyzerá. Po rozbalení prvej krabice sme sa preto otestovali v kancelárii hneď všetci.

Test je veľmi jednoduchý. Priloženou mini-ihličkou si ďobnete do prsta a pomocou malej plastovej pipety prenesiete kvapku krvi do testovacej kazety. Pridáte činidlo a do pár minút vidíte výsledok. Všetci sme sa zhodli na tom, že je to skutočne veľmi jednoduché a prakticky bezbolestné (ďobnutie do prsta určite vydržíte, žiadne slzy u nás netiekli 🙂 S výsledkami testov sme boli tiež spokojní: všetky testy boli platné (pokiaľ by ste ho náhodou neurobili dobre, test vám to ukáže) a všetci sme boli negatívni.

Výsledok testu na Covid

Testovacia sada na Covid-19 obsahuje dezinfekčný tampónik, mini-ihličku, plastovú pipetku, testovaciu kazetu, fľaštičku s činidlom a slovenský návod.

Náš tip

Po ďobnutí ihličkou počkajte, kým sa vám na prste vytvorí malá kvapka krvi, prípadne tomu môžete trochu pomôcť jemným stláčaním bruška prsta. Natiahnutie krvi do pipety je potom úplne jednoduché. 

Vyhodnotenie testu: odporúčame

Testy sú veľmi jednoduché na použitie a výsledok poznáte do niekoľkých minút. Dajú sa bez problémov urobiť prakticky kdekoľvek vo vnútorných priestoroch a nepotrebujete na to zdravotníka, dokonca ani ďalšiu osobu.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 3

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!