Dovoz tovaru z Číny: ako ustrážiť kvalitu tovaru?

6. septembra 2020

Kvalita pri dovoze z Číny

Požiadavky na kvalitu tovaru sú v rôznych častiach sveta odlišné. Preto aj tovar z Číny môžete nájsť v kvalite, ktoré vyhovuje Európskej únii, ako i v kvalite, ktorá je pre náš trh nedostatočná.

Ako sa dá zaistiť kvalita tovaru objednaného z Číny?

Definovanie kvality tovaru je absolútny základ. Čínski výrobcovia často vyrábajú ten istý tovar v rôznych kvalitách. Je to preto, lebo spotrebiteľ v Európskej únii má úplne iné očakávania ako má napríklad spotrebiteľ v Afrike. Platí tu jednoduchá rovnica: cena odráža kvalitu tovaru. Čínsky výrobca sa len prispôsobuje tomu, čo sa od neho očakáva. Ak dostaneme tovar z Číny v zlej kvalite, je veľmi náročné výrobcovi dokázať, že toto nie je tá kvalita, ktorú sme očakávali. Klient preto musí presne definovať svoje požiadavky. Keď poviete iba jednoducho červená obálka,  čínsky výrobca ňou môže myslieť napríklad bordovú.

Na problémy môžete naraziť aj u kvalitného dodávateľa z Číny. Napríklad potrebuje stihnúť dodávku aj niekomu inému a ide to na úkor našej kvality. Sú rôzne termíny v roku, ktoré sú veľmi náročné na dodanie napríklad Čínsky nový rok. Výrobca sa môže snažiť uponáhľať to dodanie tovaru z Číny pred týmito sviatkami a doplatíte na to vy.

Presné zadanie a kontrola tovaru

Málo skúsení dovozcovia štandardne opakujú chyby, ktorým sa však dá predísť. Pre nás v INVELTe je na začiatku veľmi dôležitá komunikácia s klientom, aby sme jasne poznali jeho predstavu, ktorú potom presne definujeme v požiadavkách čínskemu výrobcovi. Písomné potvrdenie našich očakávaní je jedným z najdôležitejších faktorov, ako sa nepopáliť.

Ďalšou fázou je výrobná. Podľa povahy tovaru odporúčame najprv dať vyrobiť a schváliť vzorku. Následne tovar kontrolujeme aj počas výroby a samozrejme po nej. Inak sa môže ľahko stať, že kvalita predtým dodaného tovaru alebo vzorky sa môže pri dodaní zhoršiť. Keď už tovar príde k nám, a nesplní naše očakávania, je to problém.

Ako vyzerá kontrola kvality tovaru?

Kontrola kvality tovaru je vždy iná, aj keď sa často kontrolujú rovnaké parametre. V prvom rade je dôležité si zosumarizovať naše požiadavky. Napríklad či stroj dodávaný z Číny spĺňa požadovanú kapacitu, dizajn, vyhotovenie alebo aj právne náležitosti, na ktoré sa často zabúda. Ide najmä o jeho certifikácie, práva a patenty, potrebné dodržať pri jeho dovoze. Môže sa stať, že stroj ostane na colnici, lebo nemá potrebné označenie alebo nespĺňa normy Európskej únie. Kontrola vždy prebieha na základe toho, aké má ten daný tovar problémy, a čo na ňom treba kontrolovať.

Napríklad  sa nám stalo, že sme robili kontrolu papriky. Pôvodná vzorka bola v poriadku. Pri inšpekcii pred nalodením nám opäť poslali vzorky na kontrolu a zistili sme, že nám Číňania poslali extrémne štipľavú papriku, ktorá by bola vhodná na úplne iný trh. Keby tá paprika prišla na Slovensko, tak by bola nepredajná.

Akú najväčšiu katastrofu sme pri kontrole a dodaní tovaru zažili?

Snažíme sa katastrofám vyhýbať, lebo znamenajú naše zlyhanie. Stalo sa nám napríklad, že sme nemysleli na hlučnosť stroja. Nebolo to v zadaní od klienta a nás to nenapadlo. Keď stroj prišiel, tak spĺňal síce všetky zadané kritériá, ale bol extrémne hlučný, čo v podmienkach Číny vôbec nevadí, ale pre používanie v Európe sa musel odhlučniť pomocou gumovej podložky. Takéto skúsenosti zúročujeme pri všetkých ďalších projektoch.

Je teda lepšie dať si tovar skontrolovať v Číne ešte pred jeho naložením na prepravu?

Jednoznačne áno. Vyhnete sa tak prekvapeniam, že dostanete inú kvalitu než ste si neobjednali. Pokiaľ dováža klient tovar cez INVELT, tak kontrola tovaru na mieste výroby je súčasťou kompletného balíka Efectis a bez nej tovar v Číne ani neprevezmeme. Tak dokážeme našim klientom zodpovedne garantovať tovar v kvalite, ktorú očakáva.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 4

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

Pozrite si video: Prečo je kontrola kvality tovaru z Číny dôležitá?

Čínski výrobcovia vyrábajú jeden typ tovaru vo viacerých kvalitách. Iné očakávania majú spotrebitelia v Afrike a iné v Európe či v Amerike. Pokiaľ dostanete tovar dovezený z Ázie v zlej v kvalite, je veľmi komplikované ho reklamovať. V rozhovore odpovedáme na otázky, ako tomu zabrániť a dostať kvalitu, akú požadujete.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!