Dovoz z Alibaba: načo je dobré overenie čínskeho dodávateľa?

8. septembra 2020

Overenie dodávateľa z Číny

To, že si viete nakúpiť sami cez Aliexpres alebo Alibaba ešte neznamená, že si viete dovoz tovaru z Číny zabezpečiť aj sami. Nákup a dovoz tovaru z Číny má viacero špecifík, ktoré ovplyvňujú úspešný dovoz a spokojnosť s tým, čo ste si objednali. Jedným z nich je nájdenie skutočne spoľahlivého dodávateľa.

Prečo je potrebné overiť si čínskeho dodávateľa?

Kde je obrovský dopyt, tam je veľká ponuka, ale tiež obrovský priestor pre podvodníkov. Alibaba je jeden z najväčších portálov, kde sa nachádzajú aj podvodné firmy. Síce sa snaží proti tomu bojovať rôznymi formami, ale nie vždy úspešne. Overenie dodávateľa prostredníctvom INVELT však ide skutočne do hĺbky.

Akým spôsobom overujeme dodávateľa?

Overujeme až 36 parametrov ohľadom dopytovanej firmy. Preverujeme čínsky register spoločností, to, či má výrobca vývoznú a obchodnú licenciu, či sa fabrika výrobcu nachádza v danej lokalite, adresu spoločnosti, podvodné správanie – či sa na stránkach spomína daná firma v súvislosti s podvodnými aktivitami alebo či sa nenachádza na tzv. čínskom blackliste, overujeme tiež jej referencie. Ak niečo z týchto vecí nesedí, ideme ešte viac do hĺbky. Stáva sa nám často, že napríklad nesedí adresa firmy, alebo ich webstránka bola založená len pred rokom, pričom podľa doručenej dokumentácie má firma existovať už 12 rokov.

Stáva sa nám často, že napríklad nesedí adresa firmy, alebo ich webstránka bola založená len pred rokom, pričom podľa doručenej dokumentácie má firma existovať už 12 rokov.

Prípadov je veľa. Najmä komplikovaných

Komplikované prípady sú skoro na dennom poriadku. Nedávno sme overovali dodávateľa detských elektrických autíčok, klient si ho vyhľadal sám, pričom mu ponúkal dobré ceny. Prišli sme na to, že táto firma vystupuje na portáli Made in China. Keď sme si od nich vypýtali obchodnú licenciu, najprv neodpovedali a nakoniec nám poslali obchodnú licenciu v čínštine, lebo predpokladali, že si to nebudeme vedieť preložiť. Licencia, ktorú nám poslali patrila úplne inej spoločnosti. Vývoznú licenciu táto firma vôbec nemala a na mieste, kde mala sídliť, sídlila úplne iná spoločnosť. Navyše nacenenie, ktoré nám poslali, bolo nesprávne. Chýbal k nemu popis, že autíčka ponúkajú v rôznej výbave.

Klient dostal nacenenie najlacnejšej varianty, pričom na obrázku bola tá najlepšia, a teda najdrahšia výbava. Z výrobcu, ktorý vyzeral ako seriózna firma sa vykľul sprostredkovateľ o jednom človeku, ktorý nemá všetky potrebné doklady a spôsobovalo by to len problémy. Spoločnosť sme klientovi neodporučili. V minulosti sme už doviezli tento tovar, tak sme mu vedeli poradiť iného dodávateľa.

Toto sú bežné praktiky čínskych sprostredkovateľských firiem. V INVELTe je našou úlohou chrániť našich klientov aj po tejto stránke a v prípade potreby vám vieme odporučiť prevereného a spoľahlivého výrobcu.

V každom prípade, pred uzavretím obchodu, alebo najneskôr platbou, odporúčame dodávateľa overiť. V rámci kompletného balíka služieb Efectis poskytujeme klientom INVELT takéto overenie automaticky, ale máme ho v ponuke aj ako osobitnú službu.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov 3

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

Pozrite si video: overenie dodávateľa z Číny

Pri dovoze z Číny a ázijských krajín sa po nakontaktovaní dodávateľa často stane, že ide o tzv. fiktívneho dodávateľa. Kde všade môže byť problém a na čo si dať pozor, dozviete sa v tomto rozhovore.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!