Dovozcovia z USA zmenšujú v čase obchodnej vojny objednávky z Číny

25. februára 2019

Koncom minulého týždňa obnovila USA a Čína rokovania vo Washingtone. Neisté snahy týchto aktérov vyhnúť sa obchodnej vojne vedú amerických dovozcov čínskeho tovaru k zmene nákupných návykov a rozloženiu rizika, keďže konečný termín uzavretia dohody je zatiaľ v nedohľadne.

Výrobcovia, ktorí vyvážajú priamo z pevninskej Číny, zaznamenali prechod zákazníkov z USA na menšie a častejšie objednávky. Dovozcovia sa tak snažia minimalizovať riziko vystavenia ich biznisu potenciálnemu zvýšeniu taríf.

Colné tarify na čínsky dovoz sa môžu značne zvýšiť
Niektorí výrobcovia už začali presúvať výrobu mimo Čínu, pretože sa obávajú, že rozsah colných taríf Donalda Trumpa sa rozšíri. Tarify vo výške 200 miliárd dolárov na čínsky dovoz do USA sa zvýšia z 10 % na 25 %, ak sa medzičasom neuzavrie dohoda do 1. marca. Posledné kolo vládnych rozhovorov, ktoré sa konalo minulý týždeň v Pekingu, prinieslo len malý posun. Zmena modelov objednávok mala za následok „narušenie výrobnej linky“ a zvýšenie nákladov, uviedol Jimmy Ng, zástupca legislatívnej rady Hongkongu pre priemyselný sektor. „Výrobcovia predtým dostávali len štyri až päť objednávok ročne, ale teraz musia zvládnuť oveľa viac menších objednávok, čo je menej predvídateľné,“ vysvetlil Jimmy Ng.

Ako sa obchodná vojna dotkne koncového zákazníka?

„Rozkladanie rizika v čase zvyšuje cenu tovarov pre finálnych zákazníkov, nakoľko sú s takýmito objednávkami spojené extra náklady,“ varuje Michaela Královičová, Sales & Project Manager spoločnosti Invelt.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!