Keď Číňania oslavujú, dovoz sa nekoná.

9. februára 2024

Oslavy čínskeho nového roku pripadajú každý rok na iný dátum. Nemajú pevný začiatok ako náš nový rok, ktorý začína vždy 2. januára. Ten tohtoročný v Číne oficiálne pripadne na sobotu 10. februára a bude v znamení draka. V tamojšej mytológii je uctievaný pre svoju silu, múdrosť a úspechy. Rok draka naznačuje obdobie veľkých zmien a prelomových udalostí. Draci sú stelesnením nekonečnej energie a optimizmu. S radosťou sa púšťajú do všetkých výziev a bez váhania plnia nové úlohy. Sú tiež považovaní za symbol transformácie a rastu, či už osobného alebo kariérneho. Tento rok je dôležitý predovšetkým pre podnikateľov – môžu ho sprevádzať dramatické zmeny, aj nečakané zisky. Horoskop mu predpovedá prosperitu a bude priať všetkým, ktorí sú ochotní riskovať.

Ako oslavy ovplyvňujú fungovanie obchodu, výrobu a exportné aktivity Číny? Zostavili sme pre vás prehľad niekoľkých faktov a zaujímavostí, ktoré sú s čínskymi novoročnými tradíciami úzko spojené:

Najdôležitejší sviatok v Ázii

V Číne sú tieto oslavy známe ako sviatky jari alebo lunárny nový rok. Je najdôležitejším sviatkom a oslavujú ho aj v ďalších krajinách Ázie, v Taiwane, Vietname, Mongolsku, Južnej Kórei alebo Japonsku.

Hromadné dovolenky

Oficiálne oslavy trvajú sedem dní, tento rok je to od 9. do 15. februára, počas ktorých majú všetci zamestnanci voľno a veľa tovární zostáva zatvorených. Mnoho z nich svoju výrobu ukončí niekoľko dní pred oficiálnym začiatkom osláv a zostávajú zatvorené aj pár dní po ich skončení. Zamestnanci cestujú do svojich domovov, aby nový rok oslávili v kruhu rodiny. Znamená to dočasnú prestávku v produkcii, niektoré objednávky preto nemusia byť spracované včas.

Chaotická doprava

V tomto čase nastáva v krajine draka dopravné peklo. Milióny ľudí sa snaží dostať domov za svojimi blízkymi v preplnených autobusoch a vlakoch. Nastáva akási vnútroštátna migrácia. Kvôli masovému pohybu obyvateľstva a predčasnému uzavretiu niektorých tovární dochádza k sklzom vo výrobe tovaru a jeho dodania.

Logistické výzvy

Napriek tomu, že oslavy začínajú až 10. februára, hektické obdobie posledných objednávok nastáva už v decembri. Kvôli dovolenkám zamestnancov a času, ktorý je potrebný pre obnovu výrobného procesu, trvajú prestoje vo fabrikách obvykle tri alebo dokonca až štyri týždne. Posledné náklady odchádzajú z Číny zhruba začiatkom februára. Vzhľadom k tomu, že je krajina považovaná za svetovú továreň, je obdobie pred oslavami nového roku veľmi hektické. Kvôli zvýšenému objemu objednávok rastú nielen ceny prepravy, ale dochádza aj k preťaženiu terminálov. Pripravený náklad sa do transportných lodí niekedy jednoducho nezmestí a dodanie tovaru môže meškať aj dva týždne.

Vybavovanie objednávok

Zdržanie objednávok sa týka najmä priemyselných odvetví, v ktorých sa hotové výrobky skladajú z viacerých častí vyrobených na rôznych miestach Číny. Dodávatelia preto musia dopravu naplánovať v dostatočnom predstihu. Firmy, ktoré obchodujú s Čínou, prispôsobujú plány výroby a dôkladne plánujú logistiku zásobovacích reťazcov. Keďže sa počas osláv nového roku čínski obchodníci venujú práci len v obmedzenej miere, prioritné sú väčšinou zákazky, ktoré sú už nejakým spôsobom rozpracované. Nové objednávky sa začínajú prijímať až po skončení sviatkov.

Návrat k práci

Po skončení osláv a dovoleniek sa podniky postupne vracajú do normálneho chodu a toto obdobie znamená ďalšiu vlnu dopytu. Továrne sa preto snažia oneskorenie vo výrobe dohnať, častokrát aj prijímaním ďalších zamestnancov. Preto sa môže stať, že nové objednávky budú vybavované pomalšie. O ich aktuálnom stave a predpokladanom termíne dodania tovaru je preto potrebné komunikovať vopred, s dostatočnou časovou rezervou.

Máme však skúsenosti, že napriek bujarým oslavám sú niektorí čínski dodávatelia online, hoci v obmedzenom režime.  Urobíme preto maximum, aby sme aj v tomto období uspokojili všetky dopyty a objednávky. Dajte nám vedieť!

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 6

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!