Kontrola ako dvojsečná zbraň

26. apríla 2020

Väčšina krajín sveta trpí v dôsledku pandémie spôsobenej vírusom Covid-19 nedostatkom zdravotníckeho materiálu. Preto sa mnohé z nich obrátili na Čínu. Od apríla sa ukazuje dovoz komplikovanejší ako tomu bolo doteraz. Dôvodom sú nové kontroly, ktoré spôsobujú meškanie tovaru o niekoľko dní či týždňov.

Denník Wall Street Journal informoval o tom, že obmedzenia vývozu z Číny, ktoré vznikli za účelom zvýšenia kontroly kvality, namiesto toho odďaľujú dodávky zdravotníckych potrieb do celého sveta. Nové pravidlá krajiny týkajúce sa vývozu zdravotníckych pomôcok začali platiť 10. apríla. Zaviedli ich ako odpoveď na sťažnosti európskych štátov na kvalitu výrobkov, ktoré dostali. Kontroly sa vzťahujú na čínsky vývoz v 11 kategóriách: lekárske respirátory a chirurgické masky, lekársky ochranný odev, infračervené teplomery, ventilátory, chirurgické čiapky, lekárske okuliare, lekárske rukavice, lekárske pokrývky obuvi, monitory pacientov, lekárske dezinfekčné uteráky a lekárske dezinfekčné prostriedky.

Čína ako zdravotnícka veľmoc

Vo výrobe a vývoze širokého sortimentu zdravotníckych potrieb do sveta patrí Číne dominantné miesto. V roku 2018 to podľa Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonómiu predstavovalo až 43 percent. Toto vedúce postavenie sa v mnohých odvetviach od konca januára ešte rozšírilo. Spôsobilo to nariadenie Pekingu na zablokovanie mesta Wu-chan s cieľom obmedziť šíreniu koronavírusu. Na zdravotnícky materiál sa tak začali špecializovať aj fabriky, kde sa pôvodne vyrábalo niečo iné. Čínska denná výroba masiek a respirátorov vzrástla za mesiac z 10 miliónov na začiatku februára na 116 miliónov.

Napriek dopytu po maskách, rukaviciach, županoch a iných zdravotníckych pomôckach klesol  podľa agentúry Associated Press vývoz z Číny do USA v prvých troch mesiacoch roku 2020 o takmer 24% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

USA v šachu

Asi 1,4 milióna testovacích súprav na koronavírus a 2,4 milióna tvárových masiek je zaseknutých v skladoch v Číne a nemôžu sa dostať do Spojených štátov. Nové pravidlá vyžadujú, aby bol tovar certifikovaný národnou správou zdravotníckych výrobkov ako znak kontroly kvality. Dokonca sa na základe nich nariaďuje kontrola každej zásielky obsahujúcej zdravotnícky materiál.  

Niektoré americké zdravotné koncerny stihli dodávky zdravotníckeho materiálu načas, no iné sú vo výraznom omeškaní. Napríklad General Electric  čakala na základové dosky s obvodmi určené pre ventilátory dlhšie, a to o 5 dní, pretože museli splniť nové pravidlá. Ak by im tieto komponenty  neboli dodané, musela by americká spoločnosť zastaviť svoju výrobnú linku vo Wisconsine.

Objednávku na 1,4 milióna testovacích súprav na koronavírus objednala americká medicínska spoločnosť Massachusetts PerkinElmer . Rovnako skončil aj tovar pre prevádzkovateľa nemocnice Emory Health . Ich 100 000 masiek N95 a 40 000 izolačných plášťov čaká na svojho objednávateľa v čínskom sklade. Ešte predtým ako sa k nemu dostane, musí absolvovať skúšku kvality, ktorá na jednej strane pomôže, na strane druhej oberá nemocnicu o materiál, ktorý je pre nich v boji s Covid-19 životne dôležitý.

Slovensko nie je výnimkou

Táto situácia sa veľmi úzko dotýka aj nás. Sú známe viaceré prípady, keď sa aj slovenskí zdravotníci sťažovali na kvalitu zdravotníckeho materiálu. Napríklad jednorazové chirurgické rúška, ktoré dostali niektorí lekári mali namiesto deklarovaných troch vrstiev len jednu a to takmer priesvitnú, nedali sa fixovať na nose, lebo im chýbal kovový pliešok a navyše sa pri jemnom dotyku rozpadávali. Práve kvalitný zdravotnícky materiál je to, čo nás chráni. Preto je vždy dôležité si preveriť jeho kvalitu a spolupracovať len s partnermi, ktorí k nej vedia doložiť aj certifikácie či kontroly.

 

Autor: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!