Naše stanovisko k situácii v Číne

3. februára 2020

Vážení klienti a priatelia,

predpokladáme, že ste počuli o situácii v Číne. My ju pozorne sledujeme každý deň a radi by sme Vám zdelili náš pohľad. 

Na internete a v médiách sa šíria fámy o tom, že vírus môžu obsahovať aj balíky z Číny (napríklad z Aliexpress) – ide o vymyslené informácie, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Túto informáciu oficiálne vyvrátila aj Slovenská pošta. Všimli sme si, že v slovenských lekárňach sú vypredané ochranné masky na tvár – je zaujímavé, že ľuďom, ktorí panikária a kupujú ich vôbec nevadí, že sú vyrobené v Číne!

Prístavy v Číne sa plnia v dôsledku vzniknutej situácie – je preto potrebné počítať s oneskorením dodávok tovaru z Číny

 

Je potrebné vnímať skutočnosť, že vírus má už v Číne, ktorá má (v porovnaní so Slovenskom) zdravotníctvo na výrazne nižšej úrovni a trpí nedostatkom lekárov  –  relatívne nízku úmrtnosť. (napr. v porovnaní so SARS v r. 2003)

 

Netreba preto robiť paniku.

 

Je malá pravdepodobnosť, že by hrozilo prepuknutie vírusu v našich končinách. Čínska vláda robí všetko pre to, aby sa to ďalej nerozširovalo, aj keď sa môže zdať, že ide o dosť radikálne kroky.

Keďže nám záleží na Vašom a našom zdraví, zrušili sme zážitkovú cestu do Číny, na ktorú sme mali vycestovať 7. marca. Je veľmi nízka pravdepodobnosť, že by bolo ohrozene Vaše zdravie, nebolo by ale príjemné zápasiť s nedostatkom potravín v obchodoch, uzavretými pamiatkami a sledovať domácich s ochrannými maskami na tvári. Preto, že sa rozhodli cestu posunúť na neskorší termín, ktorý bude vybraný po upokojení situácie. Zvažujeme aj zrušenie cesty na jarný Canton Fair – o finálnom rozhodnutí Vás budeme informovať neskôr.

Mnohí z Vás máte v Číne objednaný tovar a čakáte na jeho dokončenie. Kým počas predošlých rokov bolo normou, že oslavy Čínskeho nového roka trvali 3 až 4 týždne, počas ktorých boli zatvorené továrne, tento rok bola odstávka plánovaná iba na 10 dní. Kvôli opatreniam spojených s vírusom boli dovolenky predĺžené do 10. februára, čo znamená, že sa dostávame na 3,5 týždňa, čo je v súlade so stavom z minulých rokov. Samozrejme, 10. február je termín, ktorý je ohlásený zatiaľ a môže byť predĺžený. Neočakávame však, že by sa posunul o viac ako 2 týždne. Je teda určite potrebné počítať s oneskorením výroby tovaru v dĺžke 2 až 3 týždne. S oneskorením možno počítať aj pri preprave, nakoľko v prístavoch sa kopí tovar a majú obmedzenú kapacitu.

Veríme, že sa situácia ukľudní počas nasledujúcich týždňov a že už čoskoro bude prebiehať dovoz tovaru z Číny, tak ako predtým.

 

S pozdravom,

Michal Malík (konateľ spoločnosti)

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!