Návod na prežitie počas pandémie koronavírusu pre firmy
18. marca 2020
Koronavírus sa z Číny presunul do Európy. Najťažšie postihnutými štátmi sa po Číne stávajú Taliansko, Španielsko či Nemecko. V každej z nich hlásia desaťtisíce nakazených a dokonca aj desiatky mŕtvych. Hoci u nás nie sú zatiaľ žiadne obete a ukazuje sa, že vďaka bezpečnostným opatreniam bude mať vírus mierny priebeh, pre viaceré firmy môže koronavírus znamenať vážnu krízu, či dokonca zánik.
Covid-19 ako hlavný strašiak ekonomiky
Covid-19 nespôsobuje len straty na životoch, ale rovnako ohrozuje i štátne ekonomiky. Bezpečnostné opatrenia majú za úlohu na jednej strane chrániť životy ľudí, na strane druhej musela väčšina spoločností zatvoriť svoje brány, nevyrábajú a nevytvárajú zisk, lebo svoje výrobky či služby nemajú komu ponúknuť. Najväčší slovenský zamestnávateľ Volkswagen zastavil výrobu, veľkí zamestnávatelia ako IBM či Dell umožnili zamestnancom pracovať z domu. Väčšina rodičov je na OČR s deťmi, lebo školy i škôlky sú zavreté. Jedinou vecou po čom je hneď po rúškach a antibakteriálnych géloch dopyt sú potraviny. Tie už pár dní zažívajú nápor zákazníkov a ohlasujú trojnásobne vyššie tržby ako na Vianoce. Ak by ste aj mali svoje produkty komu ponúknuť, môžete naraziť na ďalší problém – nedostatok skladových rezerv či výrobných komponentov. Málokto počítal s mesačným výpadkom či už na strane zásob alebo pracovnej sily. Ak je navyše váš dodávateľ z Európy, dostať sa k svojmu tovaru nebude také jednoduché. Európa zatvorila svoje hranice. Výnimkou je azda iba Veľká Británia, ktorej premiér Boris Johnson chce budovať kolektívnu imunitu tým, že nerobí žiadne či minimálne bezpečnostné opatrenia. Podľa predpovedí viacerých odborníkov môže ostrovná krajina týmto laxným prístupom dopadnúť rovnako ako Taliansko.
Import na Slovensku
Podľa údajov zo Štatistického úradu z roku 2019 dovážame tovar na Slovensko najmä z Číny, Ruska a štátov EÚ. Z nich dominuje import z Nemecka (16,2%), Českej republiky (10,1%), Poľska (5,7%), Maďarska (5,2%) a Talianska (3,4%).
Tieto krajiny sú pre nás dôležitým dodávateľom strojov a mechanických nástrojov, elektrických zariadení, kovov a výrobkov z nich, vozidiel, plastov či tovarov chemického priemyslu. Viaceré z nich majú zatvorené hranice, a hoci nimi prejdú zásobovacie autá, sú hlásene masívne výpadky v dodávkach. Problém spôsobil práve koronavírus. Vďaka nemu si Čína musela predĺžiť prázdniny o mesiac a v celej krajine sa zastavila výroba. Dôsledkom toho sa do sveta nič nevyvážalo a viaceré podniky museli siahnuť na zásoby. Situácia v krajine draka sa už ukľudnila a pomaly sa vracia do starých koľají. Fabrika sveta opäť vyrába pre celý svet. Ako vyriešiť lokálny zásobovací problém, a pripraviť sa na výpadok v trvaní viacerých mesiacov? Jednou z možností je alternovať európskych výrobcov strojov i mechanických a elektronických zariadení je možné producentmi z čínskych provincií Guangdong, Zhejiang a Hubei.
Obchodovanie s Čínou má ale svoje špecifiká. Okrem iného treba poznať podrobne problematiku dovozu tovaru z tretích krajín, ako aj legislatívne obmedzenia či znalosť ázijského trhu.
Ako dostať to, čo chcete a neriskovať?
V priebehu posledných dvoch rokov sme s našimi partnermi úspešne zvládli viacero náročných projektov. Pri každom jednom sme zabezpečili garantovanú kvalitu a tiež certifikáciu zariadenia podľa noriem Európskej únie. Išlo hlavne o dovoz poľnohospodárskych strojov, ťažkej mechanizácie, výrobných liniek, zariadení z oblasti potravinárskeho priemyslu alebo gastronómie.
Veľmi zaujímavým obchodným prípadom bol import sušičky silikátového (bentonitového) kameňa. Po ťažbe tohto kameňa je potrebné ho vysušiť, rozdrviť a spracovať. Bentonit má široké technické využitie. Používa sa ako bieliaca látka v naftárskom, textilnom a potravinárskom priemysle, plnidlo a spojivo v chemickom a gumárenskom priemysle. Ďalej sa využíva tiež ako tesniaca látka pri stavbe skládok komunálneho a nebezpečného odpadu, ako stelivo pod mačky či na mnohé ďalšie účely. Obstaranie podobného zariadenia je v Európskej únii veľmi nákladnou záležitosťou. V základnej konfigurácii sa pohybuje okolo 200 000 EUR. Prostredníctvom dovozu z Ázie sa zefektívnil tento nákup o polovicu.
Rovnako spokojný bol aj zákazník, ktorému sme doviezli mixér na miešanie hnojív. Ide o bežný stroj určený pre poľnohospodárov, ktorý z prachového hnojiva urobí tekuté určené na postrek. Úspora prostriedkov bola v tomto prípade 3500 eur.
Často dopytovaným a nami dovážaným tovarom sú malotraktory. Tie sa nám podarilo obstarať v polovičnej cene oproti jeho európskemu dodávateľovi.
Čína ako popredný technologický a importný gigant
Financial Times napísal, že hodnota európskych telekomunikačných firiem medzi inými Nokia či Ericsson poklesla v období posledných siedmich rokov o polovicu na 133 miliárd dolárov. Naopak americké a ázijské spoločnosti rastú. Pričom rebríčku kraľujú práve tie čínske ako HUAWEI, Lenovo i ďalšie v hodnote 561 miliárd dolárov. Podľa údajov publikovaných spoločnosťou Euromonitor, v roku 2014 mala čínska značka Haier najväčší svetový podiel na trhu s bielym tovarom, teda 10,2%. Vedúce postavenie v segmente veľkej bielej techniky si Haier držal už šiesty rok. Medzi ich výrobky patria napríklad klimatizačné jednotky, mobilné telefóny, počítače, mikrovlnné rúry, práčky, chladničky, mrazničky, televízory, atď. Tieto čísla sú dôkazom toho, že Ázia vie robiť kvalitné výrobky. Viaceré úspešné európske spoločnosti ako český výrobca záhradnej techniky Hecht, či domácich spotrebičov ETA, ako aj americká Tesla vyrábajú svoje tovary v Číne. Preto sa netreba báť. Je dôležité uvedomiť si súčasnú situáciu, v ktorej sa Európa nachádza. Tento stav môže trvať aj niekoľko mesiacov, pretože sme len na jeho začiatku. V prípade, že sa prognózy analytikov naplnia, Európu čaká recesia. Treba sa na ňu zodpovedne pripraviť a mať viacero alternatív pre bezproblémový chod vlastného biznisu.
Autor článku: Daniela Malíková