Neplaťte dodávateľom pred Čínskym novým rokom. Môžete prísť o tovar aj peniaze

14. januára 2019

Oslavy príchodu nového roka už máme za sebou, v Číne si petardy ešte len chystajú. Tento rok padne grandiózny sviatok na 5. februára. Prečo by to obchodníkov malo zaujímať? Platby zrealizované pred mesačnými výrobnými prázdninami by mohli ostať navždy za zatvorenými bránami fabriky.

Do príchodu Čínskeho nového roku ostáva už len niekoľko týždňov. Oficiálna slávnosť jarného festivalu Číny začína práve v tento deň a trvá 7 dní. Všetky fabriky však zatvoria svoje brány na 3 až 4 týždne už od 25. januára alebo aj skôr. Výrobcovia tak činia z viacerých dôvodov. Číňania trávia tieto sviatky v kruhu rodiny a vzhľadom na rozlohu krajiny je presun 100 miliónov ľudí časovo aj logisticky veľmi náročným procesom. Celá krajina je v pohybe a následne sú jej obyvatelia na míle vzdialení od svojho pracoviska. Niektoré z fabrík, ktorým sa všeobecne nedarí, ostanú zatvorené navždy.

Daňový raj zdá sa končí
Pre zatváranie fabrík existujú dva hlavné dôvody. Po prvé je to americko-čínska obchodná vojna, ale v tomto prípade má len okrajový dopad. Úprimne, mnoho majiteľov tovární by kvôli tejto záležitosti nezavrelo svoje biznisy. Po druhé čínska vláda nebezpečne stupňuje vyberanie daní, čo sa dalo skôr či neskôr očakávať. Zatiaľ, čo niektoré továrne musia regulérne platiť dane desiatky rokov, mnohé vyviazli s nižšími poplatkami, než by mali. Práve tento fakt ich dlho držal nad vodou. Pretože platenie daní v plnej zákonom stanovenej výške by ich potopilo. Jednoducho si to pri súčasných cenách nemôžu dovoliť.

Žiadajte garanciu
Nemyslíme si však, že ide o masovú likvidáciu tovární, ale treba byť v strehu. Často sa stáva, že fabriky tlačia, aby ste im uhradili depozit alebo rovno celú platbu za tovar ešte pred Čínskym novým rokom. Urobte tak len v prípade, ak vám garantujú expedíciu ešte pred tým, než im začne dlhá dovolenka spojená so sviatkom. V opačnom prípade neodporúčame nátlaku podľahnúť.

Trvajte na svojom
Urýchlená platba v žiadnom prípade neznamená rýchlejšie dodanie tovaru z Číny. Akurát sa vystavujete riziku, že prídete o celú zálohu či zaplatenú sumu, ak továreň na konci daného mesiaca zatvorí. Ak ukončí výrobu nadobro, peniaze sú nenávratne preč. Bez ohľadu na to, aké argumenty vám budú dodávatelia predkladať, nevystavujte novú objednávku a neplaťte nič v období pred Čínskym novým rokom, kým znovu neobnovia výrobu v druhej polovici februára. Výnimkou je už spomenutý prípad, že si dohodnete expedíciu pred tým, než začnú dovolenkovať. Aj v tejto situácii je však potrebné dať si pozor na továrne, s ktorými spolupracujete prvýkrát. Ak ide o malé fabriky, ich obchodní zástupcovia vám za vidinou rýchleho zárobku nasľubujú nesplniteľné iba za účelom získania vyššej provízie ešte pred čínskym novým rokom, ktorý je pre každého Číňana spojený so značnými finančnými nákladmi.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!