Päť vecí, ktoré musíte vedieť o svojom dodávateľovi skôr, ako mu pošlete peniaze

2. marca 2023

Obchodovanie s ázijskými krajinami, okrem získania lacnejšieho tovaru, môže skrývať aj niektoré riziká, ktoré sa neoplatí podceňovať. To určite platí aj v domácich podmienkach, ale tu je jednoduchšie eliminovať riziko už na začiatku uzavretia biznisu a šanca na vymoženie pohľadávky je tiež vyššia. Preverenie dodávateľskej spoločnosti z Ázie je preto základným a možno aj najdôležitejším úkonom pred uzavretím obchodu. 

Aby ste predišli zlej skúsenosti, odporúčame preveriť si o dodávateľovi minimálne týchto 5 základných faktov:

  1. business licencia
  2. zahranično-obchodná licencia
  3. certifikácia tovaru (zabezpečíme, aby bol tovar opatrený pravými a aktuálnymi certifikátmi, rešpektoval patentovú ochranu a spĺňal normy a smernice EÚ)
  4. finančné toky (fakturačné údaje a audity)
  5. kontaktné údaje (adresu firmy, sociálne siete, webovú stránku)

 

Pravosť obchodnej licencie a základné imanie

Naša spoločnosť Invelt však overuje oveľa viac kritérií, na základe ktorých vyhodnotíme, či je firma dodávateľa legitímna, resp. či vôbec existuje. Ak je zistenie v poriadku, ideme do hĺbky a preverujeme jej obchodné zvyky, ako aj komunikáciu so zákazníkmi. Jedným z bodov je overenie, či je spoločnosť výrobcom alebo len sprostredkovateľom. Minimálne 60 % firiem, ktoré komunikujú na portáli Alibaba, tvrdia, že sú výrobcovia, no sú to iba sprostredkovatelia. Dokážu presvedčiť falošnými fotografiami vlastnej továrne alebo výrobnej haly. Fakt, že firma je len sprostredkovateľom a nie priamo výrobcom, ju ale nemusí automaticky diskvalifikovať. Je len dobré si správne stanoviť priority a požiadavky. Sprostredkovateľ síce nemá priamy dosah na termín a rýchlosť výroby alebo vyriešenie prípadnej reklamácie, na druhej strane má výhodu, že sa dá u neho objednať aj menšie množstvo ako u výrobcu a komunikácia je tiež rýchlejšia.

Finančné toky

Z našej takmer 20-ročnej obchodnej praxe s Čínou máme skúsenosť, že dodávatelia nemajú všetko 100% v poriadku. Vyskytujú sa rôzne detaily, ktoré môžu byť pre biznis fatálne. Číňania radi o sebe hovoria v superlatívoch, všetko vedia, všetko dokážu, nič nie je problém. Najtypickejšie je napríklad tvrdenie, že firma má dlhoročné zázemie, podniká XY rokov, ale v skutočnosti je na trhu len krátko. Využívajú úhrady za tovar prostredníctvom platformy Alibaba, ktoré je síce pre nich finančne najmenej výhodné, ale dodáva im kredit veľkosti a serióznosti. Aj proklamované obrovské obraty môžu byť skreslenou informáciou. Preto treba preveriť viacero zdrojov finančných tokov a tak si o firme spraviť komplexný prehľad.

Aby ste sa vyhli najtypickejšiemu čínskemu podvodu, treba overiť, či je účet správny a kde platby nakoniec pristanú. Teda či číslo banky je to isté ako na faktúre a či patrí danej firme. Veľa dodávateľov presúva finančné toky cez honkongské účty, kde je nižšie daňové zaťaženie. Vtedy je napríklad názov účtu iný ako meno firmy, ale nemusí sa jednať hneď o podvod.

Kontaktné údaje aj referencie

Preverenie webovej stránky, jej IP adresy, dátumu registrácie, platnosť a pod., ako aj komunikácie obchodníka na sociálnych sieťach je ďalším ukazovateľom aktivity overovanej spoločnosti. Jej neprítomnosť na týchto platformách ale ešte nemusí nič znamenať. Čína sa chce priblížiť západnému svetu, no používanie LinkedIn alebo Facebooku ešte nie sú úplnou samozrejmosťou.

Skúsenosť so spoluprácou, teda referencia, patrí v dnešnej dobe k najlepším ukazovateľov kvality a spoľahlivosti firmy. Preto oslovujeme aj referenčné spoločnosti, ktoré už s dodávateľom spolupracovali. Ten sa môže orientovať pri obchodovaní na rôzne svetové trhy, preto je dôležité vedieť, či je referencia napr. z Nigérie postačujúca a relevantná. Trhy by mali byt homogénne s tým našim, aby sme mohli porovnať porovnateľné. U referenčných firiem si overujeme spoľahlivosť s dohodnutými termínmi, kvalitu tovaru, či komunikáciu. Pri styku s čínskymi dodávateľmi určite odporúčame „wechat“, ich miestny whatsapp. Číňania majú mobil v ruke neustále, takže odpovede dostanete v reálnom čase.

 

Proces overenia nie je jednoduchý a treba zvážiť každé riziko. Ak sa ich nazbiera viacej, a riziká sa nedajú zdôvodniť, partnera neodporúčame. Po celom procese overovania zasielame našim klientom zhruba do 3-4 dní správu s odporúčaním, aké ďalšie kroky sa mali spraviť, aby bol obchod naozaj výhodný, napr. dohodnutie výhodnejších platobných a dodacích podmienok či kontrolu tovaru počas a po ukončení výroby. Ako sme spomínali vyššie, Číňania totiž dokážu tvrdiť aj nemožné. A častokrát to aj splnia, ale spoliehať sa len na ich slovo nemusí stačiť.

Ak máte záujem o naše služby, neváhajte a ozvite sa nám. Poradíme vám s vašim obchodným prípadom a naši prepravní špecialisti vám pripravia ponuku podľa vašich potrieb.

Zavolajte nám na +421 918 537 832

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 4

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!