Preprava tovaru z Číny? S pomocou odborníkov, žiadny problém!

23. septembra 2015

Na prepravu sa kladie menší dôraz, aký si zaslúži

Každý asi vie, že preprava tovarov z Číny sa uskutočňuje dvoma spôsobmi a to, leteckou a lodnou dopravou alebo aj kombinovane, teda kombináciou oboch preprav.

Letecká doprava je najrýchlejším spôsob prepravy, lodná zase najekonomickejším.

Pri kombinácii leteckej a lodnej dopravy je to o kombinácii času a ceny.

Čo to znamená? Ak je pre nás 40 dní prepravy veľmi veľa, tak zvolíme 30 dní prepravu tovarov loďou a 10 dní lietadlom, čo nám ušetrí cca 1 týždeň.

Vo všeobecnosti je doprava pri dovoze tovaru z Číny našimi klientmi zanedbávaná, asi preto, že je to taká posledná inštancia v celom prepravnom procese a nevenuje sa jej toľko pozornosti, ako by si zaslúžila.

„Preprava je niečo na čom tvrdo trvám a neviem nájsť kompromis a trvám na tom, aby tovar prepravovala kvalitná medzinárodná spoločnosť. Aby bola garancia, že tovar príde v stave a kvalite, v akej prísť má“ (Michal Malík).

Aké sú základné chyby, ktoré ľudia robia pri zvolení čínskeho prepravcu, respektíve najlacnejšej možnej alternatívy prepravy?

Číňania vám slúbia dopravu až k vám domov

Pri každom jednaní s čínskym obchodníkom, sľúbia vám úplne všetko. Veľakrát sú klienti prekvapení, že keď potrebujú prepraviť tovar do Dubnice nad Váhom, tak Číňan nemá problém vám to sľúbiť. Keď sa ich opýtate či finálna cena je do Dubnice nad Váhom, povie vám s istotou, že je to do Dubnice nad Váhom. Vy si ten tovar objednáte a tovar nepríde. Alebo príde, ale za iných podmienok.

Stalo sa to, že Číňania vám vedia dať ponuku do prístavov: Hamburg, Koper, Gdaňsk a podobne, ale žiadna čínska spoločnosť nemá viazaného alebo garantovaného prepravcu v rámci Európy.

Lacná doprava nemusí byť v konečnom dôsledku až taká lacná

Vo finále sa stane to, že vás nakontaktuje špedičná spoločnosť: v Nemecku nemecká, v Slovinsku slovinská, že máte u nich tovar a aby vám ho mohla odoslať, treba ešte zaplatiť: skladné, prevozné a ďalšie poplatky. A vo finále vás to výjde presne raz toľko, za čo ste zaplatili za prepravu celým šírim oceánom. Čo sa stane, ak odmietnete zaplatiť požadovanú sumu, pretože za prepravu ste už raz zaplatili čínskej firme? Povedia dobre, ale my vám ten tovar neodovzdáme. Každým dňom sa bude cena za tovar nabalovať za skladné, prepravné. Keď vám ten tovar konečne príde za šialené peniaze, tak zistíte to, že je zničený, premočený, veľmi veľa častí vám chýba. Prepravca vám povie, že chyba je na strane čínskeho prepravcu, nie na jeho strane. A ak budete požadovať peniaze späť, lebo ste mali tovar poistený, tak zistíte, že poistné si prehadzujú medzi sebou čínsky lodiar, tak slovinský prepravca a nikdy sa nedovoláte zákona. Ak sa dovoláte, tak prídete na to, že ten tovar bol v takomto stave už na colnici, ale colník vám povie, že on v takomto stave dostal tovar už do rúk.

Čo s tým? Nechajte si poradiť. Na svete existuje málo prepravných spoločností, ktoré sú aktívne celosvetovo. Majú pobočky vo všetkých európskych prístavoch a vedia zabezpečiť prepravu priamo v Číne. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou. Prepravu treba prediskutovať, zistiť požiadavky, špecifikácie, zabezpečiť poistenie. Nenechajte sa nalákať na to, že vyzerá lacné a dobré. Obráťte sa na odborníka.

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!