Šanghaj je zavretý, výroba stojí a na lodenie tovaru musíte použiť iný prístav
19. apríla 2022
Žiadne lodenia, meškanie tovarov, nedostatok jedla a zúfalstvo na každom kroku. Tak aktuálne vyzerá Paríž východu – Šanghaj. Čínska vláda naň od 1. apríla uvalila lockdown, aby naplnila svoju politiku nulového výskytu koronavírusu. V praxi to znamená, že sú továrne zatvorené, nič sa nevyrába, nenaloďuje a ľudia sú uväznení doma. Výsledkom tejto situácie môže byť predraženie prepravy z Číny, alebo skladného v prístave. Zlepšenie situácie očakávajú analytici až začiatkom mája.
Pokiaľ potrebujete váš tovar dostať čo najskôr na loď, odporúčame vám zmeniť miesto nalodenia tovaru zo Šanghaja do najbližšieho prístavu, ktorým je Ningbo. Preprava by odtiaľto mala prebehnúť bez väčších problémov. Zatvorenie Šanghaja, ktorý je domovom najrušnejšieho prístavu na svete a hlavnej čínskej burzy, vyvolalo obavy z narušenia výroby a globálneho obchodu.
Aktuálne pribúda v najľudnatejšom meste Číny počet nakazených rekordne rýchlo a dosahuje viac ako 25 000 prípadov denne, pričom okolo 1000 z nich má príznaky. Ľudia sa sťažujú na nedostatok jedla a svoju nespokojnosť vyjadrujú aj protestmi.
„Ľudia sa k jedlu dostávajú dvoma spôsobmi. Prvý je cez internet, lenže tento systém je preťažený, systém stále padá. Druhý spôsob nakupovania potravín je, že v rámci bytovky a sídliska si ľudia vytvorili chatovacie skupiny, kde si spíšu, čo kto potrebuje, a potom sa spoločne objednáva z veľkých obchodov, ktoré roznášajú jedlo len vo veľkých množstvách a ľudia si to potom prerozdeľujú. Potom sú zvlášť chatovacie skupiny podľa produktov: máme skupinu na mlieko, na chlieb, na zeleninu,“ povedal pre denník Postoj sinológ Pavel Dvořák. Celý rozhovor s ním si môžete prečítať tu: https://www.postoj.sk/103838/neustale-nas-testuju-zakazdym-sa-bojime-ze-nas-odvezu-do-statnej-karanteny
Až 40% čínskeho hrubého domáceho produktu sa vyrába práve v Šanghaji. Ide najmä o súčiastky pre polovodičový, medicínsky a automobilový sektor. Ak sa stav v meste nezlepší ani v máji, niektoré čínske automobilky budú musieť zatvoriť svoje továrne, lebo sa nedostanú k základným komponentom.
Čína je jednou z posledných krajín, ktoré sa stále zaviazali eliminovať vírus Covid-19, na rozdiel od väčšiny sveta, ktorý sa snaží s vírusom žiť. Každý, kto má v krajine pozitívny test, bez ohľadu na symptómy, musí ísť do centrálnej karantény. Školy, telocvične i múzeá sa premenili na karanténne centrá. V čínskej populácii je viac ako 88% ľudí plne zaočkovaných. Od konca roku 2019 zomrelo v Číne na koronavírus viac ako 4600 ľudí. Pre porovnanie v Spojených štátoch amerických ich bolo takmer milión a vo Veľkej Británii viac ako 160 000.
KONTAKTUJTE NÁS OHĽADNE VAŠEJ PREPRAVY Z ČÍNY.
Mohlo by vás zaujímať
5 decembra 2024