Ak dnes neobjednáte prepravu, váš tovar tu na Vianoce nebude

6. septembra 2021

 

Kríza  prepravy z Číny stále vrcholí, a to najhoršie máme ešte iba pred sebou. Pred takmer dvomi mesiacmi som preberal problém v preprave a spomínal som, že najlepší čas na prepravu vianočného tovaru je práve v júli https://www.youtube.com/watch?v=WyjQmiMlPmQ&t=1s. V rozhovore sme zvažovali mieru rizika nárastu cien ako aj konverzného kurzu USD/EUR – keďže podstatná časť prepravy sa platí v amerických dolároch.

Moje predpoklady sa naplnili.

Situácia je však ešte horšia. Lodiarske spoločnosti pripravujú najvyššie ceny, aké tu v histórií lodenia boli. Prichystajme sa preto na septembrové a októbrové ceny atakujúce 20 000 EUR za 40 HC kontajner. Áno, toto je cena iba za prepravu tovaru. Veď za to si môžete kúpiť novú Škodu Octaviu Combi.

Najnižšia možná cena prepravy z Číny od Invelt

Lodná preprava tovaru v kontajneri z Číny na Slovensko alebo do Českej republiky v auduste a septembry  2021 teraz za cenu už od

8 590 € bez DPH/20′ kontajner

alebo 217 905 CZK bez DPH

(cena platí do 30.9.2021, pre aktuálne ceny nás prosím kontaktujte)

Vrátane:

 • Kontroly tovaru pre nalodením podľa vašej špecifikácie s kompletným reportom aj fotodokumentáciou
 • Preclenia tovaru

Cena platí pre štandardný kontajner 20 GP, samozrejme vieme zabezpečiť aj prepravu kontajnerov 40 GP, kontajnerov 40 HC a ďalších podľa vašej prepravnej potreby.

V cene nie je zahrnuté samotné clo a poistenie, ktoré sa stanovujú podľa povahy tovaru.

 

Prečo je vlastne situácia stále neúnosná?

Nasvedčuje tomu viacero faktorov, z ktorých ten najpodstatnejší je: NEUTÍCHAJÚCI DOPYT, KTORÝ PONUKA NEDOKÁŽE UPOKOJIŤ.

Poďme sa pozrieť na príčiny, dôsledky a hlavne možné riešenia.

Celý proces naštartovali automobilky. V momente, keď sa loď Ever Given rozhodla troška dlhšie sa pokochať výhľadom na Sinajský poloostrov, automobilky a iné veľké výrobné kolosy v Európe spanikárili. Masívne začali bookovať lodné a železničné prepravy bez ohľadu na výšku cien, aby mali zaistený tovar na výrobné linky. Celosvetový nedostatok nových kontajnerov tiež nepomohol a lodiari začali svoju cestu za slávou. Ceny sa vyšplhali na dvoj-troj – a následne na päťnásobok historických cien. Začali lodiari, následne sa pripojili železnice … a dopyt stále neklesá.

Kontaktujte nás pre objednanie najefektívnejšej prepravy z Číny

Najlepším príkladom je pozrieť sa na čísla najväčšej lodiarskej spoločnosti MAERSK.

 

Keď Vám medziročne a počas pandémie stúpne  EBITDA trojnásobne, asi nemusíte smútiť. Lepšie je na tom hádam iba Dedoles. Smutné je, že na túto megaparty shipperov a’la Vlk z Wall street, sa skladáme my všetci (aj Dedoles 😊).

Spoločnosť Maersk neprestáva naďalej prekvapovať. Aktualizovali totiž svoje očakávania výsledkov pre rok 2021 na základnú EBITDA v rozmedzí 18 až 19,5 miliardy dolárov.  V Q1 2018 to činilo iba 420 mil. To je dámy a páni 46-násobný nárast. Bral by som.

Situácia dospela až k tomu, že vznikli tzv. prémiové miesta. Chceš mať garantované miesto na lodi? Priplať si! Suma za to, že Vám lodiar vezme kontajner do týždňa, je vo výške hodnoty kompletnej ceny prepravy z pred dvoch rokov. Priemerný čas čakania na kontajner bez príplatku je mesiac. V septembri a októbri to očividne lepšie nebude.

Čo bude nasledovať a ako z toho von?

Na základe prognóz a odborných odhadov mám za to, že tento stav bude trvať až do Q2 2022. Eskalácia cien bude v septembri a októbri. Tam už nebudete riešiť, za koľko Vám kontajner prepravia, ale budete riešiť, aby kontajner vôbec odišiel, a to za každú cenu. Jedine čo pomôže je mať prehľad, ktoré prístavy sú už plné a kde je ešte priestor, prípadne či radšej nezvoliť železničnú / kombinovanú prepravu. V prípade urgentných prepráv vieme zabezpečiť ťaháč alebo indermodálnu prepavu. Invelt spolupracuje s viac ako desiatkami prepravných spoločností z celého sveta. Odporučíme Vám typ a spôsob prepravy podľa toho, či je prioritou cena alebo čas. Rozdeľujeme riziká medzi viacerých lodiarov, železnice a agentov, aby ste mali istotu, že aspoň časť Vašej objednávky príde načas a nemusíte zastaviť predaj alebo výrobu. Vysvetlíme Vám prečo sú niektorí prepravcovia výrazne lacnejší ako iní, kto preferuje kvôli vyššiemu zisku svojho lodiara a pod. Stretli ste sa už s lákavými cenovými ponukami, ktoré sa následne viackrát navyšujú? My áno …

Jednoducho Vám povieme pravdu a úprimne poradíme.

Moja prvá rada už teraz – ak chcete predávať na Vianoce svoj tovar – bookujte prepravu za normálne ceny už dnes. Aj keď tovar ešte nie je vyrobený. Prepravca Vám síce povie, že to nie je možné, ale verte mi, dá sa to. Povedzte mu, že … alebo viete čo? Radšej zavolajte nám.

V každom prípade neváhajte a dajte nám vedieť. Naši prepravní špecialisti vám radi pripravia ponuku prepravy podľa vašich potrieb.

Zavolajte nám na +421 918 537 832

 

Alebo napíšte, ozveme sa vám:

  Meno a priezvisko (povinné)

  Firma (povinné)

  Váš email (povinné)

  Vaše telefónne číslo (povinné)

  Vaša správa

  Súhlasim so spracovaním osobných údajov.
  Súhlasim so zasielaním newslettera s užitočnými informáciami a tipmi.

  Antispamová ochrana – prosím odpovedzte na otázku:

   

  Ako hodnotíte tento príspevok?

  Kliknite na hviezdu a hlasujte.

  Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 8

  Článok ešte nemá hodnotenie

  Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
  Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!