Silný jüan spustí čínsku expanziu
10. júna 2014
Silnejší čínsky jüan môže spustiť čínsku expanziu v zahraničí. Po posilnení meny sa pre Čínu stanú zahraničné firmy lacnejšie. Pritom už v súčasnosti je krajina hladná po zahraničných akvizíciách. Píše o tom Financial Times Deutschland.
„Zhodnotenie meny zvýši kúpnu silu Číňanov a investície v dolároch sa stanú lacnejšie,“ povedal pre FTD expert na Čínu Derek Scissors z Heritage Foundation. Čínske investície sa preto podľa neho budú zrýchľovať.
Čína oznámila uvoľnenie svojho kurzu cez víkend. Posledné dva roky bol pritom jüan naviazaný na dolár a od stanoveného pásma sa mohol odchýliť len o pol percenta. Vďaka silnému rastu čínskej ekonomiky v posledných rokoch je preto čínska mena výrazne podhodnotená. Podľa štúdií by mala byť silnejšia o 20 až 40 percent.
Predovšetkým predstavitelia USA v posledných mesiacoch stupňovali svoju kritiku voči Číne za podhodnotenie meny. Vďaka slabému jüanu sú čínske výrobky v zahraničí lacnejšie a americkí či európski výrobcovia im nedokážu účinne konkurovať.
Čína naposledy umožnila posilnenie svojej meny od júla 2005 do júla 2008. Za tento čas jüan posilnil o 20 percent. V rovnakom období devízové rezervy vzrástli na 1,1 bilióna dolárov. V rokoch 2002 až 2005, kedy sa hodnota jüanu voči doláru nemenila, čínske rezervy vzrástli len o 500 miliárd dolárov.
Po raste devízových rezerv nastal podľa Neila Mellora z Bank of New York Mellon problém s diverzifikáciou finančných prostriedkov. Okrem nákupu amerických dlhopisov tak Čína zvýšila aj svoju investičnú aktivitu v cudzine. „Zhodnotenie meny v roku 2005 bolo začiatkom expanzného kurzu čínskych firiem v zahraničí,“ povedal D. Scissors. V rokoch 2005 až 2008 sa priame zahraničné investície čínskych firiem zvýšili takmer päťnásobne a dosiahli 55,9 miliardy dolárov. Čínske firmy v poslednom období kúpili napríklad švédsku automobilku Volvo alebo medené bane v Kongu.
V súčasnosti čínske devízové rezervy dosahujú 2,4 bilióna dolárov. „Štát musí nájsť prostriedky a spôsoby ako tieto peniaze investovať,“ tvrdí Thilo Hanemann z Rhodium Group v New Yorku. Čína pritom hľadá vysoké zhodnotenie. Štát preto v minulosti výrazne znížil podmienky pre investovanie do zahraničia.
Aj keď Čína bude mať v nasledujúcom období peniaze i chuť na zahraničnú expanziu, otázne je, či jej to ostatné štáty umožnia. „S peniazmi nebude problém. Ale mnoho investícií krachuje na politickom odpore,“ tvrdí D. Scissors pre FTD. Predovšetkým Spojené štáty americké sú veľmi opatrné a bránia sa stupňovaniu čínskeho vplyvu v krajine.
Napriek tomu, že čínska centrálna banka uvoľnila kurz, neumožní jeho prudké posilnenie. Aj mierny rast kurzu však stačil na to, aby sa jüan tento týždeň dostal na najsilnejšiu úroveň od roku 1993. V súčasnosti sa obchoduje na úrovni 6,8135 jüanu za dolár. Analytici oslovení agentúrou Bloomberg predpokladajú, že do konca roka by mohol zosilnieť o 6,7 percenta.
Foto na titulke – SITA / AP
© 2010 TREND Holding, spol. s r.o.
Mohlo by vás zaujímať
3 septembra 2024