Tovaru z Vietnamu (takmer) bez cla

12. júna 2024

Ak hľadáte originálny tovar alebo nové exportné trhy pre vás biznis, Vietnam je určite dobrá voľba. Od 1. augusta 2020 totiž platí obchodná dohoda medzi EU a Vietnamom, ktorá výrazne znížila clá na dovoz z tejto krajiny. Vietnam sa tak stal druhým najvýznamnejším obchodným partnerom Európskej únie spomedzi členských štátov ASEAN-u (geopolitické združenie národov 10 krajín juhovýchodnej Ázie). Táto dohoda je významným míľnikom vo vzťahoch s Áziou. Rokovania trvali desať rokov a vďaka zvýšenému záujmu o vietnamské exportné komodity, ako sú elektronika, smartfóny, textil a poľnohospodárske produkty, z nej bude Vietnam určite profitovať. Dohoda tiež priláka zahraničné investície z európskych krajín, ktoré pomáhajú posilniť vietnamský priemysel. Vyvážajú sem najmä stroje a dopravné zariadenia, chemikálie a poľnohospodárske výrobky.

Kedy budeme dovážať z Vietnamu bez cla?

Podpísaná obchodná dohoda ruší viac ako 99 % všetkých ciel, zvyšok bude odstránený čiastočne formou dovozných kvót s nulovým clom. Zvyšok sa postupne odstráni počas 10-ročného obdobia. Clá EÚ na dovoz z Vietnamu budú postupne odstránené počas 7-ročného prechodného obdobia, takže napríklad na textil či obuv si ešte počkáme. Dovoz niektorých citlivých poľnohospodárskych výrobkov z Vietnamu do EÚ je obmedzený kvótami.

Pre európske firmy je voľný obchod s Vietnamom atraktívnou príležitosťou, momentálne najmä pre farmaceutický priemysel. Keďže táto ázijská krajina dokáže vlastnou produkciou uspokojiť iba 50 % svojich potrieb, otvára sa veľký potenciál pre výrobcov z Európy. Dohoda umožňuje nielen výrobu, ale aj priamy predaj európskych liekov na vietnamskom trhu prostredníctvom vlastných pobočiek.

Vývoz do Vietnamu

Čo sa týka vývozu do Vietnamu, takmer všetky stroje a zariadenia exportované z EÚ budú mať bezcolný režim, zvyšok ciel sa odstráni po 5 rokoch. Aktuálne clá sú až 35%. U motoriek s objemom nad 150 ccm sa clo úplne odstráni  po 7 rokoch (súčasné  je 75 %). Automobily budú bez cla po 7 rokoch (terajšie clá sú až 32%). Vývoz vína a liehovín do Vietnamu bude po 7 rokoch plne bezcolný (v porovnaní s tarifami 50 % a 48 %).

Dovoz z Vietnamu má svoje pravidlá

Na znížené či nulové tarify musia produkty spĺňať určité podmienky. Napríklad pravidlá pôvodumusia pochádzať z EU alebo z Vietnamu, respektíve musia byť vyrobené a získané z materiálov s pôvodom v EU alebo vo Vietname (s čiastočnou toleranciou).

V prípade tovaru s maximálnou hodnotou 6 000 Eur stačí iba Vyhlásenie o pôvode od vývozcu z Vietnamu. Žiadne oficiálne certifikáty netreba. Ak hodnota prevyšuje 6 000 Eur, Vyhlásenie o pôvode vydávajú príslušné vietnamské inštitúcie.

 

Dohoda o voľnom obchode bude mať významný pozitívny vplyv na EÚ aj na Vietnam. Podľa dopadovej štúdie Európskej komisie odstránenie ciel a vývozných poplatkov spolu so znížením necolných bariér prinesú výrazný nárast obojstranného obchodu. Odhaduje sa, že vývoz EÚ do Vietnamu sa do roku 2035 zvýši o viac ako 8 miliárd Eur (takmer 29 %) a import z Vietnamu do EÚ vzrastie o 15 miliárd Eur (cca 18 %).

Ak chcete dovážať z Vietnamu originálny, kvalitný a zároveň cenovo výhodný tovar, radi vám pomôžeme. Pripravíme cenovú ponuku a vybavíme všetky administratívne náležitosti. Náš kolega Timo je vietnamského pôvodu a okrem jazyka ovláda aj všetky špecifiká komunikácie s tamojšími dodávateľmi. Ochotne vám poradí alebo sprostredkuje obchod s krajinou svojich predkov.

 

Mám záujem o tovar z Vietnamu

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov 0

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!