Vietnam – krajina nových obchodných príležitostí

7. januára 2021

Obchodná ulica vo Vietname

Od 1. augusta 2020 vstúpila do platnosti nová Dohoda o voľnom obchode a ochrane investícií medzi krajinami EÚ a Vietnamom. Začalo sa tým 5-ročné obdobie postupného uvoľňovania ciel, ktorými sa doteraz krajiny EÚ chránili pred nízkymi cenami tovaru dovezeného z krajiny, označovanej za nového ekonomického tigra. 

Ekonomika krajiny už viac ako desaťročie zaznamenáva citeľný rast, najmä vďaka enormne stúpajúcemu výrobnému sektoru. Podľa odhadu Medzinárodného menového fondu (MMF) bude Vietnam jedinou krajinou z oblasti juhovýchodnej Ázie, ktorej sa aj napriek pandémii podarí udržať si v tomto roku hospodársky rast až o 2,4%. 

 Rast ekonomiky a nové príležitosti obchodu

MMF v budúcom roku 2021 pri „normalizácii domácej aj zahraničnej ekonomickej aktivity“ predpokladá rast dokonca až o 6,5%. Nové, uvoľnené pravidlá obchodu s EÚ rastovú dynamiku ešte podporia.

Pre INVELT a našich obchodných partnerov to znamená nové obchodné príležitosti, ktoré v tomto momente hĺbkovo analyzujeme. Už teraz nám vyplynuli 3 dôležité informácie, o ktoré sa chceme sa Vami podeliť:

1. Reexporty 
Obchodná dohoda sa netýka reexportov. To znamená, že tovar, podliehajúci oslobodeniam musí byť vyrobený vo Vietname.

2. Výroba 
Vo Vietname zatiaľ prakticky neexistujú sourcingové platformy typu Alibaba. Dohľadávanie výhodných a spoľahlivých výrobných kontaktov je preto zatiaľ oveľa komplikovanejšie, ako v Číne. V INVELTe však už pracujeme na riešeniach, aby vaše obchodné spojenie s Vietnamom bolo čo najjednoduchšie. 

3. Obchodná cesta 
Na jar 2021, resp. hneď, ako to bude bezpečné a možné, pripravujeme obchodnú cestu do Vietnamu. Ak chcete byť jedným z prvých, ktorí sa presvedčia o nových možnostiach tohto tigra, dajte nám vedieť. O aktuálnych plánoch vás budeme radi informovať.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 5

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

VIDEO: rozhovor s podnikateľom vo Vietname

V INVELT sme už nadviazali kontakty s ľuďmi, ktorí sa už vo Vietname uchytili a vedia nám tento trh a kultúru priblížiť prostredníctvom vlastných skúseností. Pozrite si rozhovor Michala Malíka so slovenským podnikateľom vo Vietname Adamom Debnárom.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!