Začiatok konca dolára?

27. júna 2019

Hegemónia Spojených štátov ako svetovej veľmoci trvá už takmer sto rokov.

Jej vrchol bol pravdepodobne po druhej svetovej vojne a v období 50. a 60. rokov. Potom to už bolo stále viac iba pozlátko, ktoré podľa môjho názoru začalo zrušením zlatého štandardu a tlačením dolároviek  „v takých množstvách, aké boli potrebné“.

Amerika posledných desaťročí je krajinou, ktorá profituje zo svojej krátkej histórie. Svoju ekonomickú silu opierajú o dolár ako univerzálne a celosvetové platidlo, ako aj jedinú obchodovateľnú menu v ropnom biznise.

obchodná vojna

Obchodná vojna

Americký prezident vedomý si tohto faktu, miesto toho aby „si vysúkal rukávy a nakopol obchod”, sa snaží presvedčiť svojich voličov, že Amerika nikoho nepotrebuje. Preto vyprovokoval obchodnú vojnu z Čínou – zvýšením cien na tisícky komodít z 10 na 25% v hodnote viac ako 179 miliárd dolárov. Čína samozrejme reagovala protiopatrením – clami na americké tovary v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov.

Trump považujúc svoje konanie za úspech, odkázal plačúcim americkým firmám, ktoré vyrábajú v Číne, nech presunú svoje fabriky do okolitých krajín ako Vietnam, Laos, Thajsko či India.

Zaujímalo Vás niekedy, prečo sa všetky mobilné telefóny vyrábajú v Číne? Prečo v telekomunikačnom biznise míľovými krokmi napreduje Xiaomi a Huawei? Nie, nie je to kvôli tomu, že robia za „misku ryže”, ale preto, že to vedia. Vedia vyrobiť rýchlejšie, kvalitnejšie a v oveľa väčších množstvách – ERGO – lacnejšie. Preto nepoznáme žiadny slovenský, maďarský ani thajský mobil. Predstava, že americké firmy presunú technologické, vývojové a výrobné kapacity do Thajska a začnú Thajcov učiť ako spájkovať plošné spoje je tak utopická, až je až komická.

Myslím si, že sa Amerika dostala presne k tomu, kde bolo ZSSR v roku 1986 a čo je tak krásne zobrazené v seriáli Černobyľ. „Naša pozícia veľmoci je postavená na tom, ako nás vníma svet”.

Trump sa snaží ukázať svetu, že on Číne ukáže. Na druhej strane čínsky prezident Si Ťing-phing – ukázal jemu. V Moskve sa uskutočnilo stretnutie, počas ktorého sa s čínskym prezidentom stretol ruský prezident Putin a pohovorili si o vzájomných dodávkach základných poľnohospodárskych a obchodných surovín ako napr. mäso, ryža, kukurica či sója, ktoré potrebujú Rusko aj Čína kvôli obchodnej vojne s USA, resp. embargu s EU.

Tým najdôležitejším výstupom zo stretnutia je ale zmluva, ktorá vypúšťa americký dolár z väčšiny obchodných dohôd ako obchodnú menu. Nahradiť ho má ruský rubeľ a čínsky juan. To je veľký a pre USA nebezpečný precedens, pretože ich môžu nasledovať ďalšie krajiny a v neposlednom rade aj EU svojou vlastnou menou.

 

Je viac ako isté, že obchodná vojna s USA rozšíri spoluprácu Číny s EÚ. V tom prípade je už iba otázkou času, kedy sa EURO stane oficiálnou menou aj pre vzájomný obchod medzi týmito dvoma obchodnými partnermi.

Pomalý pád dolára zastaví už iba šikovný stratég – ekonóm, ktorý znova vráti dôveru stagnujúcej americkej ekonomike. A pán ex-prezident Trump to bude sledovať vo svojej TRUMP TOWER na svojom 60’ OLED monitore za 25 000 USD,  ktorý bude aj potom Made in China.

Autor článku: Michal Malík

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov 1

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!