Podvody čínskych obchodníkov na Alibabe sú stále rafinovanejšie. Je možné sa im vyhnúť?
10. decembra 2018
Dlhé roky praxe obchodovania s Čínou nám poskytli naozaj bohatý repertoár podvodov, od maximálne kreatívnych po tie priamočiare. Jeden či druhý typ na počudovanie žne úspech a na konto podvodníkov pribúdajú ďalšie tisíce eur. Možno ste sa práve začudovali, že s Čínou aj napriek hroziacemu riziku obchodujeme. Na rozdiel od väčšiny klientov v tom však „vieme chodiť“. Podvodníka rozpoznáme a overíme na základe osvedčených postupov. Preto sme zostavili niekoľko najčastejších podvodov, ktoré vám hrozia pri obchodovaní s Čínou. Veríme, že po ich prečítaní sa im úspešne vyhnete.
Z našej praxe sme zaevidovali veľmi časté podvody v oblasti obchodu s nerastnými surovinami. Hneď aj vysvetlíme, prečo by ste mali spozornieť, ak vám dodávateľ ponúka meď či ropu za nákupnú cenu, ktorá výrazne podlieza priemer svetových trhov. Vtedy sa s najväčšou pravdepodobnosťou rútite do problémov, na konci ktorých vám ostane kontajner plný šrotu a prázdny účet. V horšom prípade nepríde dokonca nič, stav účtu však ostáva prázdny. Ak sa na to pozrieme logicky, nemôže to vychádzať.
Príliš dobré, aby to bola pravda
Čína ako krajina nie je bohatá na nerastné suroviny a musí ich takmer všetky dovážať. Práve kvôli tomu bola v roku 2017 svetovo najväčším dovozcom medi, pričom sa na jej svetovom dovoze podieľala viac ako 27 %. V prípade ropy, ktorá je základom mnohých výrobných odvetví, Čína v tom istom roku priviezla až takmer 19 % svetovo dovezenej ropy. „Čína síce ropu nakupuje za zvýhodnených podmienok od krajín centrálnej Ázie a Afriky, za niektoré suroviny, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie bezproblémového chodu výroby, musí ale platiť ich trhové ceny,“ popisuje pozadie podvodu Michaela Královičová, odborníčka na obchod s Čínou zo spoločnosti Invelt. „Už na základe tejto jednoduchej analýzy vám musí dôjsť, že nákup medi, zinku či iných surovín z Číny sa Vám po započítaní prepravných nákladov a colných poplatkov nemôže oplatiť.“
Supy sa zbiehajú
Ak sa vášmu biznisu darí a úspešne expandujete aj do zahraničia, čínski „dlhoprstí“ vás pravdepodobne čoskoro nakontaktujú. A nebude to pozvánka na čaj. Tradičný podvod vyzerá nasledovne: na e-mail vám príde informácia z Číny o tom, že bola zaregistrovaná rovnaká doména, akú ste už zaregistrovali s koncovkou .sk, .co.uk, .com či ďalšími. V prípade podvodu vám čínsky obchodník oznámi registráciu vašej stránky s koncovkou .cn a bude od vás žiadať jej odkúpenie.
To je moja doména alebo?
A teraz tá lepšia časť. „Čínski podvodníci využívajú internetové boty, aby prehliadali aktivitu na internete. Ak odhalia, že bolo za krátku dobu registrovaných veľa zahraničných domén na jednu spoločnosť, vyvodia z toho, že sa firme darí a informáciu posunú svojmu čínskemu prevádzkovateľovi. Ten si následne doménu zaregistruje a pošle vám informáciu o jej možnom odkúpení. Takáto „ukradnutá“ doména Vás môže vyjsť rádovo aj na tisíce eur,“ popisuje podvodný postup Michaela.
O stupeň rafinovanejšie
Ak ste obdržali e-mail od právnej agentúry, ktorá vám ponúka právnu ochranu v prípade začatia súdneho sporu voči firme, ktorá si zaregistrovala vašu obchodnú známku, ste v hľadáčiku podvodníka. „Čínska firma kompletne skopíruje vaše obchodné meno aj s internetovou stránkou a zaregistruje si rovnaký predmet podnikania. Od začiatku prípadu je takmer isté, že právna agentúra, ktorá vás upovedomila, kooperuje s kopírujúcou firmou a je ňou financovaná. Kopírujúca firma vo väčšine prípadov nemá prioritný záujem v danej oblasti podnikať. Ide jej „len“ o získanie financií, aby sa podnikateľských aktivít zdržala,“ tvrdí projektová manažérka.
Jedinečný produkt obozretne strážte
Jeden z našich klientov dlhodobo podnikal v istom odvetví. Svoj najnovší a veľmi inovatívny produkt propagoval na úplne novej internetovej stránke. Výrobu chcel realizovať výlučne v EÚ, pretože sa obával, že by ho v prípade realizácie výroby v Číne Číňania rýchlo skopírovali. Ani tieto kroky mu neboli nič platné. „Ešte predtým ako sa mu podarilo predať prvý produkt, s nami absolvoval Canton Fair, kde ho počas návštevy pavilónu venovanému výrobkom, ktoré predáva, oblial studený pot po tom, ako natrafil na výrobcu ponúkajúceho jeho inovatívny produkt. Čínsky internetový bot objavil jeho webovú stránku a firma kompletne skopírovala jeho produkt. Nešťastím klienta bolo, že výrobok mal patentovaný iba v SR,“ spomína Michaela na jeden z prípadov. „Číňanov nič nezastavilo pred globálnym predajom plne skopírovaného produktu. Klient hneď po návšteve Canton Fair zrušil prebiehajúcu výrobu prvých kusov svojho produktu, odpísal z účtovníctva straty prevyšujúce desaťtisíc eur a plne sa vzdal svojej podnikateľskej ambície týkajúcej sa tohto produktu.“ Ak nechcete dopadnúť podobne, odporúčame si produkt patentovať pre celú EÚ a západný svet, kde je možné právo vymôcť. Produkt neukazujte na internete pred tým, než máte všetko nachystané a plánujete už spustiť predaj.
Toto bol výber ďalších zaujímavých podvodov, na ktoré sme narazili počas dlhoročného obchodovania s Čínou. Sami vidíte, že sú pomerne pestré a kreatívne. Dvakrát meraj a raz rež je tu viac ako na mieste. Ideálne ak kooperujete s odborníkom, ktorý „to odreže“ za vás a dodávateľa preverí zo všetkých strán. Na ďalšom článku o kreatívnych podvodoch už pracujeme.