Canton Fair – Obchodná cesta do Číny ako má byť!
9. augusta 2018
Čínsky veľtrh o rozlohe Bratislavy je ako orientálna milenka: neokukaný, náročný, no inšpiratívny
Podnikatelia a investori chodia bežne po inšpiráciu na veľtrhy. Rozširujú si obzory, aj ponúkané rady v obchode. Ak máte pocit, že váš biznis stratil za posledné roky „drive“ a vy vyhoríte skôr než ranná cigareta, no inšpirácia nie a nie sa dostaviť, skúste najväčší veľtrh výrobcov v Číne. 20 km nachodených denne medzi najrôznejšími produktmi v kombinácii s ochutnávkou miestneho koloritu priviedlo nejedného biznismena ku geniálnej myšlienke. Táto výdatná kombinácia jednoducho vždy zafunguje. Ak už ste začali googliť letenky a ubytovanie, prečítajte si zážitky odborníka na veľtrh Canton Fair a zistíte, prečo je lepšie čerpať inšpiráciu v sprievode profesionálov a nejsť na vlastnú päsť.
Nič podobné ako Canton Fair nemáte na Slovensku, ani v okolitých krajinách, šancu zažiť. Rozlohou 1,2 milióna m2 schová napríklad Agrokomplex so 40 000 m2 do vrecka, ba priam do vreca. Ak by sme sčítali výstavnú plochu všetkých troch fáz veľtrhu, dosiahneme úroveň jednej tretiny rozlohy Bratislavy. Veľtrh sa koná už od roku 1957 dvakrát ročne v piatom najľudnatejšom meste Číny, Guangzhou (Kuang-čou), s počtom obyvateľov zhruba 6,5 milióna. Najväčší veľtrh výrobcov v Číne a tretia najväčšia výstava sveta je pod záštitou Ministerstva obchodu Čínskej ľudovej republiky a vlády čínskej provincie Guangdong. V apríli 2015 dosiahol obrat neuveriteľných 31 miliárd amerických dolárov.
Ideálny čas na výstavu? 1 a pol mesiaca
Už ste asi navnímali okázalosť eventu. Viac ako 60 000 stánkov, zhruba 200 000 návštevníkov a okolo 25 000 vystavujúcich spoločností vás presvedčí aj o jeho rozmanitosti. Veľtrh bežne priláka návštevníkov z viac ako 215 krajín a regiónov sveta. V stánkoch nájdete naozaj úplne všetko – od elektrobicyklov cez bazény a hračky až k mobilom a kobercom. Na ich dopravenie by bolo potrebných približne 667 lietadiel typu Boeing 777. Hromadná doprava cíti počas akcie zvýšený nápor. Metro prichádza na výstavu približne každých 15 sekúnd počas 24 hodín nepretržite. Ak by ste strávili pri každom stránku na veľtrhu iba jednu minútu, prešli by ste ho bez sekundy oddychu za jeden aj pol mesiaca. Canton Fair je meradlom zahraničného obchodu Číny. Prepája tie najlepšie firmy a spoločnosti z celého sveta s najnovšími trendmi a pomáha domácim aj zahraničným vystavovateľom k vybudovaniu kontaktov a výmene informácii.
Na vlastnú päsť? Neodporúčame
„V prvom momente je potrebné si uvedomiť, že výstava poskytuje veľké množstvo biznis príležitostí zameraných na nadväzovanie nových obchodných kontaktov. Naša spoločnosť pomôže klientom nájsť a vybrať zaujímavý produkt pre podnikanie na slovenskom trhu,“ hovorí Michal Malík zo spoločnosti Invelt, ktorá organizuje „výjazdy“ na veľtrh už 10 rokov. Úloha spoločnosti ako sprostredkovateľa tu však nekončí. Dohodne lepšie obchodné podmienky s výrobcom, zabezpečí logistiku a dovoz produktov na Slovensko. Klienti majú zabezpečenú celú organizáciu eventu, spiatočnú letenku, asistenciu pri vybavení víz, asistenciu pri registrácii na veľtrhu, pomoc pri vyhľadávaní potenciálnych obchodných partnerov, pomoc pri obchodnej komunikácii, ubytovanie vo všetkých plánovaných destináciách v 4* hoteloch, transport medzi jednotlivými destináciami, praktické zabezpečenie programu počas návštevy jednotlivých miest aj tlmočnícke služby a pomoc pri obchodných jednaniach podľa potreby.
Biznis je len zlomok, zvyšok sú zážitky
„Dbáme na to, aby naši klienti dostali plnohodnotný a rozmanitý program aj mimo účasti na veľtrhu. Biznis vyžaduje čistú myseľ a nadhľad. Prelomové nápady prichádzajú zväčša v momente, keď práve nepracujeme,“ pokračuje organizátor zájazdov na Canton Fair. „Ubytovaní sú v luxusnom hoteli so záhradou, jazerom, tenisovými kurtami a prvotriednou kuchyńou. Počas samotného pobytu majú možnosť navštíviť najvýznamnejšie metropoly južnej Číny a spoznať čínsku kultúru v jej plnej rozmanitosti.“ Človek na veľtrhu nachodí zhruba 18 až 20 km denne a neustále rieši biznis. „Po návrate
na hotel má chuť naozaj vypustiť paru. Po pár dúškoch čínskeho alkoholu a street foode sme boli neraz len krôčik k spievaniu v karaoke klube pred stovkou domácich či pretekaniu sa na motorkách. Počas pobytu sa vytvorili nové lásky, videli sme krásnu čínsku prírodu, ale aj život naozaj chudobných ľudí.“ Organizátor zájazdov priznáva, že všetky tieto ochutnávky miestneho koloritu v spojení s nabitou ponukou veľtrhu vytvárajú nenútené a veľmi plodné prostredie pre vznik nových biznis ideí a vzťahov. Viac informácií a prihlášku na veľtrh nájdete na http://zciny.sk/canton-fair/.
Ak chcete investovať a neviete do čoho, najväčšia výstava komodít vás rozhodne inšpiruje. „Keď niečo nenájdete na Canton Fair, pravdepodobne to nenájdete už nikde.“ Nie je to však iba o inšpirácii. „Priamym kontaktom s výrobcom šetríte na nákupe materiálu či produktov. Rozšírite si svoje portfólio. Keď ste doteraz predávali iba tri druhy plotov a bránok v dvoch farbách, po absolvovaní veľtrhu budete ponúkať bezkonkurenčné ploty a bránky v piatich nových farbách,“ vysvetľuje Michal Malík.
Nové, iné, úspešné
Canton Fair inšpiroval napríklad podnikateľa s mrazenými rybami a hranolkami k vznešenejšiemi podnikaniu. Dnes úspešne dodáva luxusný sklenený nábytok. „Ďalší klient, ktorý obchoduje s kovaním a kľučkami bol presvedčený, že nikdy nebude dovážať tovar z Číny vzhľadom na jeho zaryté presvedčenie o nekvalite tovarov a plánoval naďalej preferovať iba európskych partnerov. Po návšteve Canton Fairu zistil, že všetci jeho európski partneri nakupujú priamo tam,“ opisuje Michal príbehy svojich klientov a pokračuje v rozprávaní. „Najväčšia slovenská spoločnosť, ktorá sa venuje výhrevným telesám do domácností, presunula po absolvovaní veľtrhu 80 % svojich objednávok priamo na čínskych dodávateľov a vytvorila nové produktové rady, ktoré predtým na tunajšom trhu neboli dostupné.“ Odborník na obchod s Čínou má v rukáve aj bizarnejšie príbehy. Znudený realitný agent sa vďaka „čínskemu zájazdu“ stal predajcom spodnej bielizne a grafický návrhár teraz predáva erotické pomôcky. Michal Malík úspešne sprostredkoval na Canton Fair aj väčšie projekty ako výrobné linky, vstrekolisy, veľké pivovary, poľnohospodárske stroje či vysokozdvižné vozíky. „Jeden čas so mnou o Číny dokonca chodil podnikateľ, ktorému skrachovala firma. Zrútil sa mu svet. Do Číny chodil načerpať pozitívnu energiu, pretože na každom kroku videl , že ľudia môžu byť šťastní, aj keď nič nevlastnia.“