Červený drak udal tón
9. júna 2014
Čína, prekvapivo rozhodla o tom, že opäť po dvoch rokoch povolí svojej domácej mene juanu (CNY) spevňovať na páre s americkým dolárom.
Čína tak vyslyšala volanie amerického prezidenta a ministra financií, ktorí ju k tomuto kroku niekoľkokrát v minulosti nabádali. Rozhodnutie Číny však bolo skôr ako tlakom Spojených štátov motivované domácimi vplyvmi, a to najmä snahou ochladiť prudko rastúcu čínsku ekonomiku a zbrzdiť rast cien, ktorý v posledných mesiacoch začal zrýchľovať.
Trhy včerajšie rozhodnutie čínskej vlády kvitovali s vďakou, a pretože včerajšia seansa žiadne ďalšie dôležité dáta nepriniesla, prejavili sa správy z Číny pozitívne na raste ako európskych, tak amerických akcií.
Úľava bola včera badateľná tiež na dlhopisovom trhu, a to najmä na tom európskom. Príklon obchodníkov späť k riziku v Európe najviac svedčil španielskym štátnym dlhopisom, ktorých výnos klesal o skokových 13bsp. až na 4,458 %. Pozadu ale nezostali ani dlhopisy Írska (-7bsp.). Naopak, bezpečné prístavy, akými sú nemecké dlhopisy, včera prekonali o poznanie zložitejšiu seansu a korigovali čiastočne zisky z minulých týždňov. I včera teda pokračovalo znižovanie intra-EMU spreadov, i keď len ťažko za týmto procesom môžeme hľadať skutočné zlepšenie názorov investorov na aktuálnu situáciu v eurozóne.
Pretože včera neboli zverejnené žiadne zaujímavejšie dáta z USA, získala si okrem Číny pozornosť v popoludňajších hodinách už len ratingová agentúra Standard & Poor’s. Tá varovala pred možnosťou rastu strát, ktoré by španielske banky mohli utrpieť na svojom úverovom portfóliu v tomto a nadchádzajúcom roku. Straty by pritom mali oproti pôvodným odhadom rásť najviac v oblasti úverov na bývanie, čo agentúra doplnila konštatovaním, že zrejme bude musieť negatívne prehodnotiť ratingy pre niektoré zo španielskych bánk. Nie je tomu pritom tak dávno, čo iná agentúra (Fitch) znížila rating trom španielskym sporiteľniam, čím ešte podporila už tak veľmi negatívny sentiment, ktorý na trhoch prevládal.
Tejto informácii ale obchodníci veľkú pozornosť nevenovali. Boli to preto hlavne správy z Číny v kombinácii s nízkou obchodnou aktivitou, ktoré pomohli európskym burzovým indexom zakončiť pomerne vysoko v kladných hodnotách, keď si nemecký DAX pripísal 1,22 %, zatiaľ čo paneurópsky Eurostoxx50 rástol o 1,14 %. Svoje zisky z popoludňajšej seansy naopak nedokázali udržať akcie v Spojených štátoch, ktoré v poslednej hodine obchodovania začali strácať, vďaka čomu uzavrel index Dow Jones slabší o 0,08 %, zatiaľ čo S&P500 stratil dokonca 0,39 %.
Ani dnešné obchodovanie na nové dáta príliš bohaté nebude. V popoludňajších hodinách sa dočkáme iba výsledkov z amerického trhu s bývaním , odkiaľ prídu májové predaje starších domov .
Jaroslav Brychta
analytik X-Trade Brokers