Čínske „Vianoce“
13. decembra 2019
Blížia sa Vianoce, ktoré sú pre nás Európanov i Američanov známe ako sviatky, pokoja, lásky a oddychu. K nim určite patrí vianočný stromček a dekorácie, ktoré premenia naše domovy na svetielkujúce vyzdobené chalúpky. Často konkurujúce sídlu Santa Clausa na Severnom póle. Mnohí z nás nie sú verní len jednej farbe a tak každoročne nakupujeme nové farebnejšie ozdoby. Zamysleli ste sa niekedy odkiaľ pochádzajú všetky vaše farebné snehové vločky, reťaze či iné vianočné dekorácie? Rozhodli sme sa vám predstaviť miesto ich zrodu – čínske Yiwu.
Domov čínskeho Santu
V Yiwu sa vyrába 60% všetkých vianočných dekorácií vo svete. Je to vnútrozemské mesto so zhruba 1,2 miliónmi ľudí, ležiace necelé dve hodiny jazdy od Šanghaja. Za rok 2017 vytvorilo 600 dielní a továrni v meste a v jeho okolí vianočné výrobky v hodnote takmer 2,7 miliárd eur, pričom polovicu z nich tvoria objednávky z USA. Každoročne sa tu koná veľtrh, na ktorý prichádzajú obchodníci z celého sveta, aby sa pripravili na najkrajšie sviatky v roku. Výstava sa nachádza v centre mesta, je rozdelená do piatich častí a pokrýva viac ako tri kilometre štvorcové. Nájdete na nej 75 000 mini showroomov, ktoré predávajú prakticky všetko za relatívne nízke ceny. OSN vyhlásilo túto výstavu za najväčší veľkoobchodný trh s komoditami na svete.
Yiwu je práve to miesto, kde sa začal fenomén MADE IN CHINA. Stalo sa to začiatkom 80. rokov po čínskej reforme a otvorení sa svetu. Vtedy začalo mesto dodávať svetu najrôznejšie hračky, ozdoby, malé domáce spotrebiče, spodnú bielizeň, dáždniky a autopríslušenstvo. V roku 2013 na základe iniciatívy „Belt and Road“ prezidenta Xi Jinpinga ( jej cieľom je oživiť starodávnu hodvábnu cestu) začali z Yiwu premávať nákladné vlaky priamo do Madridu, Londýna, Prahy či Teheránu.
Vianočné dekorácie ako cena za zdravie
Vianočné dekorácie dokážu vyčarovať aj zo škaredých či zanedbaných priestorov krásne miesto. Preto ich ľudia všade vo svete nakupujú doslova na kilá a často každý rok v inej farbe či tvare. Ľudia, ktorí stoja pri ich zrode často obetujú svoje zdravie, aby zarobili peniaze pre svoju rodinu. Inak to nie je ani vo fabrikách „čínskeho Santu“. Mašle, reťaze, vločky či stromčeky tu nevyrábajú elfovia ako deťom čítame v rozprávkach, ale migrujúci robotníci. Tí sa po práci na červenú farbu nemôžu ani pozrieť. Pripomína im totiž neľudské podmienky, v ktorých pracujú. Denne musí každý z nich vyrobiť 5000 výrobkov. Zamestnávanie detí je tiež celkom bežné, pretože pomáhajú rodičom. Vzduch je horúci, často sú muži vyzlečený do pol pása, aby to teplo vedeli vydržať.
Yiwu si chce udržať povesť svetového „Santovho“ závodu, ale čelí pritom tlakom na zníženie nákladov na prácu. Zamestnanci v továrňach pracujú 13 hodín denne sedem dní v týždni. Ich denná mzda predstavuje necelých 27 eur. Sami úplne netušia čo sú Vianoce a prečo k nim treba toľko dekorácií. Celé hodiny strávia v malej miestnosti červenej farby namáčaním polystyrénových snehových vločiek do lepidla a vkladaním ich do práškovacieho stroja, ktorý ich celých zafarbí do červena. Niektorí z nich pripomínajú Santu. Nosia na hlave jeho klobúk, nie preto, že by sa chceli na neho podobať, ale nechcú mať začervenané aj vlasy od stroja. Rovnako je na tom aj 18-ročný Wei. Každý deň vystrieda desať hygienických masiek na tvár, aby nemusel dýchať toxický prach a lepidlo. Chce si čo najrýchlejšie zarobiť, aby mal peniaze na svadbu.
Vianoce nie sú o darčekoch, dekoráciách a predbiehaním sa v tom, kto má krajšiu výzdobu. Mali by byť predovšetkým časom, ktorý trávime s rodinou oddychom v pokoji a láske. Každý z nás by sa mal zamyslieť nad tým, či každý rok potrebujeme nové svetielka, mašličky, reťaze či inú vianočnú výzdobu. Cena za ňu je vysoká. Predstavuje zdravie a hodiny práce v neľudských podmienkach mnohých tých, čo ich vyrábajú.
ZDROJE : The Guardian, Trend a ABC News.
Autor článku: Daniela Malíková