Čínsky Nový rok prináša problémy s prepravou. A my máme riešenie.

25. januára 2020

Kým u nás ešte zima v najlepšom, na horách sa radujeme zo snehu a šmýkame sa po cestách a chodníkoch, Číňania už vítajú jar. Prichádza Čínsky nový rok, ktorý predstavuje jeden z najvýznamnejších tradičných čínskych sviatkov.

Označuje sa často ako Lunárny Nový rok alebo Jarný festival. Sviatok reprezentuje oslavu rodín. Všetci Číňania majú týždeň oficiálne štátne voľno.  Dátum čínskeho Nového roka je určený lunárnym kalendárom – vždy pripadá na nový mesiac po zimnom slnovrate, ktorý je 21. decembra. V tomto roku 2021 pripadá sviatok na 11. februára a so všetkými oslavami trvá do 29. februára.

2021: aktuálne problémy s prepravou tovaru z Číny

Tento rok je dopad na svetový obchod a vývoz z Číny vďaka pandémii ešte ostrejší. Okrem odstavenia výroby počas sviatkov sú prepravné kapacity logistických spoločností natoľko vyťažené, že termíny expedície aj hotového tovaru sa presúvajú až na marec. V lepšom prípade sa posledné kapacity ešte ponúkajú, avšak za neúmerne vysoké ceny. V INVELTe sme sa však popasovali aj s touto anomáliou a naše riešenie na prepravu tovaru z Číny aj v aktuálnej situácii si môžete prečítať v osobitnom článku na tomto mieste.

Charakteristika Čínskeho Nového roka

Oslavy Sviatku Jari charakterizujú 4 hlavné veci a to červená farba, čas strávený s rodinou, ohňostroje a novoročné obálky.

Červená farba

Nájdete ju úplne všade či už vo forme výzdoby, darčekov či oblečenia. Každá budova, ulica a dom nesú červenú farbu, ktorá je jedným z hlavných symbolov festivalu. Keďže rok 2020 je podľa čínskeho kalendára rokom potkana, dekorácie budú obohatené o obraz tohto zvieraťa.

Rodinný čas

Číňania často dochádzajú za prácou tisíce kilometrov. Jarný festival je jediným sviatkom v roku, kedy sú všetci spolu doma. Preto je v tomto období takmer nemožné zohnať lístky na vlak, autobus či lietadlo. Presúva sa celá Čína. Toto sťahovanie národa sa začína približne 15 dní pred Novým rokom a trvá až 40 dní. Počet Číňanov, ktorí sa presúvajú, každoročne stúpa o takmer 10%. Tento rok to bude podľa odhadov až 800 miliónov ľudí na ceste v termíne medzi 21. januárom a 1. marcom. Oslava rodiny v Číne tiež znamená, že všetko je zatvorené. Čínsky Silvester sa začína tým, že sa umýva a dáva do poriadku celá domácnosť, aby sa z nej zmyla smola a taktiež sa robí priestor pre dobro. Večera v tento deň sa nazýva aj „Večera na opätovné stretnutie“ a považuje sa za najdôležitejšie jedlo roka. Na stole nesmie chýbať kačka, kura, ryba, bravčové a hovädzie mäso. V severných oblastiach krajiny zvyknú rodiny vyrábať knedličky z bravčového mäsa a kapusty, ktoré symbolizujú jednotu rodiny. Ľudia sú hore do neskorého večera, zabávajú sa a sledujú v televízii Jarné slávnosti.

Ohňostroje

Čínsky Nový rok je úzko spätý s ohňostrojom a púšťaním lampiónov šťastia. Okrem toho, že nimi oslavujú tento sviatok, majú im priniesť aj šťastie, pričom nezabúdajú ani na svojich predkov. Pre ich spokojnosť v posmrtnom živote pália falošné peniaze a tlačené zlaté pruhy.  Lampiónovým festivalom sa končia oslavy Jarného festivalu. V roku 180 n. l cisár Han Wendi nastúpil na trón práve v 15.deň prvého lunárneho mesiaca. Presne vtedy sa rozhodol, že každý rok opustí v tento deň cisársky dvor a navštívi obyčajných ľudí. Tí zaplnili ulice pestrofarebnými lampiónmi a tak vznikol Lampiónový festival. Práve v tento deň sa konajú na mnohých miestach výstavy lampiónov a ľudia súťažia v lúštení nápisov na nich.

Červené obálky

Červené obálky alebo hongbao patria k čínskym zvykom, ktoré existujú už tisícročia, a práve preto o nich vzniklo niekoľko legiend. Jedna z nich hovorí o tom, že čierny diabol s bielymi rukami menom Sui zvykne na nový rok chodiť do domov ľudí a dotýkať sa detí. Jeho dotyk prináša horúčky a dokonca i vážnu chorobu. Aby rodičia pred ním ochránili svoje deti, nedovolia im zaspať pred polnocou. Istá povesť hovorí o meste Jiaxing, kde žili starší rodičia, ktorí mali malého syna. Večer posledného dňa čínskeho roku sa ho snažili nejako zabaviť, aby nezaspala tak spolu balili mince do červeného papiera. Keď už od únavy nevládali, strčili mince v červenom papieri pod chlapčekov vankúš a zaspali. V noci prišiel démon Sui. Keď sa chcel dotknúť dieťaťa, mince sa zatrblietali a to ho tak vystrašilo, že ušiel. Po dedine sa táto príhoda rozšírila a všetci začali baliť peniaze do červeného papiera. A pretrvalo to dodnes.

 

Autor článku: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 3.5 / 5. Počet hlasov 11

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!