KANTON A SHENZHEN: dve najlepšie obchodné mestá Číny

26. septembra 2019

Počuli ste už o čínskom meste Guangzhou, ktoré je u nás známe aj pod názvom Kanton? Pre väčšinu našincov je toto najväčšie juhočínske mesto pomerne neznáme, aj napriek tomu, že sa v povedomí väčšiny sveta spája s jedným z najväčších importno-exportných veľtrhov na svete – Canton Fair. Každoročne ho navštívi okolo 400 000 ľudí z 210-tich krajín.

 

História mesta Kanton

Dejiny mesta sa začali písať pred viac ako 2200 rokmi. Už v minulosti zohrával Kanton významné postavenie ako jeden z prístavov Hodvábnej cesty. V roku 206 pred Kristom bol súčasťou slávnej ríše Nanyue, pod ktorú spadal Vietnam, Laos a vtedajšia Barma. Staré mesto Kanton bolo postavené v blízkosti hory Baiyun na východnom brehu Perlovej rieky. V súčasnosti sa rozprestiera po oboch brehoch rieky a výstavba stále pokračuje.

Súčasný Kanton

Dnešný Kanton má rozlohu takmer 3800 kilometrov štvorcových a asi 14 miliónov obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok počtu obyvateľov Slovenska. Je piatym najľudnatejším čínskym mestom. Až 40 percent obyvateľov mesta tvoria migranti z iných čínskych oblastí. Spolu so Šanghajom, Pekingom a Shenzenom má mesto jedny z najdrahších nehnuteľností v Číne. V rokoch 2013 až 2015 bol Kanton podľa časopisu Forbes najlepšie obchodné mesto v Číne. Okrem iného je sídlom mnohým výrobných a technologických spoločností, ako aj domovom Canton Fair.

CANTON FAIR

Canton Fair je najväčšou čínskou výstavou. Organizuje sa vždy dvakrát ročne a to už od roku 1957. Na výstave Canton Fair sa nachádza viac ako 60 000 stánkov. V posledných rokoch sa ročná návštevnosť pohybuje okolo 400 000 ľudí. Na každom Canton Fair vystavuje okolo 25 000 spoločností. Neoddeliteľnou súčasťou výstavy je aj medzinárodný pavilón fungujúci už viac ako 18 rokov, kde sa sústreďujú najnovšie trendy. Veľtrh pomáha domácim aj zahraničným vystavovateľom k vybudovaniu kontaktov a výmene informácii. V roku 2015 bol obrat výstavy neuveriteľných 31 miliárd dolárov. Celkovo sa rozprestiera na ploche 1,2 milióna metrov štvorcových, teda by sa do neho zmestilo asi 30 našich Agrokomplexov. Canton Fair sa delí na tri fázy, z ktorých každá trvá 4 dni. Prvou je Technika, druhou Domácnosť a treťou Textil a obuv.

Zaujímavé miesta v Kantone

Kanton ponúka množstvo zaujímavých miest. My vám predstavíme aspoň tri z nich:

1. CANTON TOWER

Súčasný moderný ráz mesta najviac vystihuje televízna „Canton Tower“. Má výšku 610 metrov a patrí k najvyšším budovám sveta. Postavili ju pri príležitosti Ázijských hier v roku 2010. Využíva sa ako rozhľadňa, nájdete tu tiež obchody, reštaurácie a konferenčné priestory.

Canton Tower
Zdroj: Michaela Královičová

2. SHAMIAN ISLAND

Napriek tomu, že je Kanton veľkomesto, ktoré najviac reprezentujú mrakodrapy a moderné budovy, v meste nájdete aj pamiatky, ktoré vás vtiahnu do minulosti. Keď ho navštívite, určite musíte ísť na ostrovček Shamian, tzv. piesočný ostrov. Je to štvrť, ktorú tu v 19. storočí vytvorili obchodníci z Veľkej Británie a Francúzska. Dodnes tu cítiť vďaka pôvodným uličkám a historickým budovám nádych kolonializmu.  

Budova Francúzskej pošty z 19. storočia na polostrove Shamian
Zdroj: Michaela Královičová

3. CHRÁM ŠIESTICH BANYÁNOV

Pomenovanie budhistického chrámu vzniklo podľa stromov, figovníkov, ktoré rástli v bohatej chrámovej záhrade. Dominantou celého komplexu je Kvetinová pagoda. Postavená bola v roku 1097 a slúžila na uchovanie pozostatkov Budhu. Po vystúpení na vrchol tejto 57 metrov vysokej stavby sa vám naskytne úchvatný výhľad na celé mesto.

SHENZEN

Shenzhen
Zdroj: Michaela Královičová

Asi sto kilometrov od Kantonu nájdete Shenzen nazývané aj čínske „Silicon Valley“. Mesto je globálnym technologickým centrom a od konca 70. rokov tiež jedným z najrýchlejšie rastúcich miest na svete. Po Šanghaji je tiež druhým najvyťaženejším prístavom v Číne. Shenzen má rozlohu 2020 kilometrov štvorcových čo predstavuje asi celý náš región Liptova a žije tu 13 miliónov obyvateľov.

V roku 1980 vznikla v meste prvá čínska špeciálna ekonomická zóna, ktorá ponúkla spoločnostiam sídliacim v meste  daňové a podnikateľské stimuly. Viacero z nich sa tu rozhodlo založiť svoje podniky. V súčasnosti v Shenzene sídlia významné medzinárodné spoločnosti ako napríklad telekomunikácie ZTE, internetový gigant Tencent, telekomunikačná a elektronická spoločnosť Huawei, farmaceutická firma China Nepstar, ako aj robotická spoločnosť DJI.

Shenzhen sa stále rozrastá
Zdroj: Michaela Královičová

Ďalším dôležitým pilierom mesta je maloobchod. Jeho hlavným zástupcom je nákupné centrum COCO Park. Nájdete v ňom jeden z najväčších trhov s elektronikou na svete. Veľmi známe je tiež centrum LUOHU – obchodný komplex nachádzajúci sa pri železničnej stanici. Je známy tým, že má celý rad výrobkov od elektroniky a falšovaného tovaru až po výroby robené na mieru.

Podiel výskumu a vývoja v Shenzene predstavuje 6% jeho HDP, čo je najvyšší podiel v Číne. Navyše sa v stredoškolskom vzdelávaní študentov začala popularizovať hardvérová robotika a programovanie, čo predstavuje základ pre pokrok do budúcnosti.

Most cez more medzi mestami Shenzhen a Hong Kong
Zdroj: Michaela Královičová

Podľa štatistík americkej spoločnosti CB Venture Capital bolo koncom minulého roka na svete 222 podnikov s hodnotou viac ako 1 miliarda dolárov, z ktorých sa 59 nachádzalo priamo v Shenzene. Shenzen priťahuje podnikateľov z celého sveta. Mesto má najvyššiu efektivitu výroby na svete s relatívne nízkou úrovňou nákladov. V roku 2013 sa stalo najväčšou výrobnou základňou spotrebnej elektroniky na svete.

Shenzen a Kanton sú mestá, ktoré v Číne určite musíte navštíviť. Okrem relaxu, histórie či hi-tech noviniek ponúkajú skvelé business príležitosti. Radi Vám s nimi pomôžeme, lebo práve tieto dve mestá môžete s nami navštíviť už túto jeseň a to spolu s medzinárodným veľtrhom Canton Fair. Vycestujte s nami na obchodnú cestu do Číny a nechajte sa inšpirovať, ako rozšíriť svoje podnikateľské možnosti.

Autor článku: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 3

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!