Meditácia a bojové umenie v jednom: to je čínske Tai Chi

1. decembra 2019

Rovnováha tela a duše vyjadrená pohybom. To je Tai Chi. Staroveké čínske bojové umenie je jedným z najúčinnejších cvičení pre rovnováhu tela a mysle. Doslovný preklad slova by znel box najvyššieho vrcholu. Je to cvičenie s veľkou hĺbkou vedomostí a zručností. Dá sa naučiť a veľmi skoro prináša zdravotné výsledky. Pre mnohých predstavuje celoživotnú cestu.

Žena cvičiaca Tai Chi v úplnom sústredení tela aj mysle
Zdroj: Shutterstock

Vznik Tai Chi

Tai Chi vzniklo v Číne počas vlády dynastie Ming (1368- 1644). Za jeho tvorcu je považovaný pustovník Chan San – feng. Podľa legendy ovládal taoistickú alchýmiu pomocou vnútorného elixíru (Neidan), ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny a slúži na kultiváciu tzv. Troch pokladov (substancií prítomných v ľudskom tele): Jing (životná esencia), Qi (vitálna energia) a Shen (duch – myseľ). Súčasťou tejto alchýmie boli aj dychové cvičenia s fyzickými pozíciami a mentálnymi vizualizáciami, ktoré mali uviesť telo do stavu harmónie. O vzniku tradičného čínskeho umenia kolujú viaceré príbehy. Tai chi vyvinul bájny Chan San- fengovi z hory Wudang na základe toho, že pozoroval boj hada so žeriavom, sledoval ich pohyby a tie sa stali základom jedného z najznámejších vnútorných bojových umení vo svete.

Charakteristika Tai Chi

Tai chi je bojovým umením, ktoré v sebe obsahuje najlepšie prvky kung-fu, tradičnej čínskej medicíny a práce s vnútornou energiou Čchi. Postupne sa bojová zložka stala menej dôležitou a do popredia sa dostal najmä jeho prospešný vplyv na fyzické a duševné zdravie.

Táto meditácia v pohybe sa skladá zo 108 cvikov, pričom každý má svoje pomenovanie symbolicky späté s ríšou zvierat. Starí Číňania sa pomocou tohto umenia chceli stať duchovne i telesne silní, teda dosiahnuť akúsi kalokagatiu. Ladné pohyby obsahujú veľa vnútornej sily, ako voda tečúca v rieke, pod ktorej povrchom je silný prúd s obrovskou silou – silou liečiť a prinášať harmóniu. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia Tai Chi, vedia vnútornú energiu použiť na vytvorenie väčšej energie. Toto cvičenie prispieva k vyrovnanejšiemu duševnému zdraviu, zlepšuje kondíciu, obratnosť, rovnováhu a nie je podmienené žiadnym vekovým obmedzením. Výskumy dokazujú, že pomáha s problémami ako hypertenzia, syndróm karpálneho tunela, obrna, bolesti chrbtice, zažívacie a nervové problémy, artritída, chronický únavový syndróm či hepatitída. Okrem iného odbúrava stres a napätie, zdokonaľuje držanie tela, prináša príval energie, lepšiu sústredenosť a pozitívnejší prístup k životu.

Aj napriek tomu, že je to pôvodne bojové umenie, cvičí sa pomaly v pravidelnom rytme v kruhových pohyboch. Striedajú sa pokojnejšie fázy s dynamickejšími. Jednotlivec si vie cviky osvojiť už približne po 3-4 mesiacoch cvičenia. Platí tu takzvané pravidlo 3x3x3. Pohyby sa najprv cvičia len s inštruktormi, ktorí svojim zverencom trikrát po sebe ukážu každý cvik a tí ho následne trikrát precvičia spolu s ním a nakoniec ho ešte trikrát predvedú sami. Určitú dobu potom chvíľu trvá, kým si cvičiaci osvojí Tai Chi ako celok a dokáže ho vykonávať bez pomoci cvičiteľa.

Tai Chi a jeho formy

Existuje viacero štýlov a foriem Tai Chi , pričom všetky zdieľajú rovnaké základné princípy – myseľ spojená s telom, kontrola pohybov a dýchania s cieľom vytváranie vnútornej energie. Konečným účelom Tai Chi je kultivovať čchi teda životnú energiu v nás, aby plynule a silne prúdila celým telom. Úplná harmónia vnútorného a vonkajšieho ja pochádza z integrácie mysle a tela, posilňovaného zdravým čchi prostredníctvom praxe Tai Chi.

Na začiatku sa pohyby vykonávajú pomaly, s dôrazom na správnosť a presnosť pohybu. Neskôr sa do pohybov pridáva dynamika.

Tu budeme cvičiť Tai Chi v Číne my! Pridajte sa k nám
Zdroj: Shutterstock

O Tai Chi sa nedá povedať žiadne negatívum a dokonca nemá ani žiadne obmedzenia. Však kto by nechcel mať stále plno energie, dobrú náladu a žiaden stres v dnešnom uponáhľanom svete? Poďte si s nami zacvičiť toto staroveké umenie v čarokrásnej čínskej panenskej prírode Yangshuo s výhľadom na rieku a celú krajinu. Zažite čarovnú Čínu akú nemáte šancu sami spoznať. Na zážitkovú cestu do Číny vyrážame už v marci!

Autor článku: Daniela Malíková

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počet hlasov 5

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!