Obchodná cesta do Číny nie je iba o hľadaní tovaru, ktorý si doveziete z Číny. Dôležité je spoznať aj lokálne špecifiká.

31. mája 2019

Na to aby ste vedeli úspešne podnikať s Čínou potrebujete poznať lokálnu kultúru a rozumieť tomu, ako Číňania rozmýšľajú. Čo je lepšou školou podnikania v Číne ako pozorovanie Číňanov priamo pri ich každodennom živote?! Možno už iba znalosť čínskeho jazyka, ale to je veľmi časovo náročný proces. Vyberáme si teda prvú možnosť.

veľtrh v číne

V apríli, keď sme zatiaľ naposledy sprevádzali našich klientov na najväčšom svetovom veľtrhu, Canton Fair, sme sa rozhodli predstaviť novinku a ukázať im čosi unikátne. Za každým keď s klientmi cestujeme do Číny sa im snažíme ukázať čínsku kultúru a zasvätiť ich do čínskej biznis etikety. Robíme to nenútenou formou. Klientov berieme na rôzne víkendové výlety mimo mesta Kanton, v ktorom prebieha veľtrh.

výlet v guangzhou

Účasť na veľtrhu je síce najdôležitejším a vo väčšine prípadov jediným dôvodom vycestovania klientov na služobnú cestu do Číny, sami však po niekoľkých dňoch nekonečného chodenia po veľtrhu (denne na ňom človek nachodí cez 20 tisíc krokov) a dohadovania obchodných podmienok usúdia, že potrebujú oddych. Naposledy sme sa našim klientom snažili ukázať doposiaľ „západom neopozerané miesta“, Guilin a Yangshuo.

vylet v yangshuo

Celý výlet do týchto dvoch úžasných miest trval 3 dni. Na výlet sme vycestovali vo veľkom štýle – rýchlovlakom, ktorý išiel 315 kilometrov za hodinu. Vzdialenosť medzi Kantonom, z ktorého sme cestovali a našou destináciou Guilinom, v dĺžke takmer 500 kilometrov pre nás pri cestovaním rýchlovlakom nepredstavovala žiadny väčší problém. Cesta vlakom na tiež ponúkla nádherný výhľad na prírodu a rozostavané mestá, ktoré budú čoskoro domovom miliónov ľudí.

V Guiline sme navštívili Sloniu horu a 2 pagody (zlatú a striebornú). Predstavili sme klientom aj lokálne jedlo, podstúpili masáž nôh spojenú s bankovaním a zobrali sme ich na nočný trh, kde si mohli nakúpiť unikátne darčeky pre svojich rodinných príslušníkov, kamarátov, či obchodných partnerov.

čínsky vidiek

Z Guilinu sme absolvovali plavbu vyhliadkovou loďou po rieke Li, ktorá patrí v Číne medzi najznámejšie rieky. Plavba nám poskytla úžasné pohľady na okolitú prírodu. Uchvátil nás najmä prírodný spôsob života obyvateľstva v tejto oblasti a „zmrzlinové špičky“ skalnatých kopcov, ktoré sú unikátom tejto lokality. V Yangshuo mali klienti možnosť zoznámiť sa s lokálnym obyvateľstvom a vidieť ako sa žije v odľahlejších častiach Číny. Ani po týchto zážitkoch sme neboli pripravení rozlúčiť sa s miestom, tak sme rozhodli si aj napriek dažďu prenajať elektrické skútre a ďalej sme si tak jazdením po okolí užívali neuveriteľne krásnu scenériu.

vozenie sa na skútroch v yangshuo

Po návrate do Kantonu sa klientom na veľtrhu jednoduchšie dojednávali kontrakty. Číňania si totiž veľmi zakladajú na osobnom prístupe a boli príjemne prekvapení, keď im klienti porozprávali ako sa im páči ich krajina a aké miesta v nej navštívili. Pri tisícoch ľudí, ktorí denne vystavovateľov navštívia a požiadajú o cenovú ponuku je výhodné sa od nich nejako odlíšiť. Ukázanie záujmu alebo znalosti nejakých extra informácií o Číne sú Číňanmi vnímané veľmi pozitívne a môže vám umožniť dojednať rýchlejšie dodanie tovaru, či lepšie platobné alebo cenové podmienky. Našim klientom sa to po spomínaných výletoch podarilo na jednotku. Najbližšie cestujeme na veľtrh v októbri, pridáte sa?

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 2

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!