Prečo (ne)objednávať z Alibaba.com?

31. januára 2017

Skôr než sa prejdeme k jadru veci, prejdime si zopár faktov, ktoré vás iste ohromia.

  1. Alibaba vznikla v roku 1999, zakladateľom je Jack Ma a ďalších 17 ľudí. V súčasnosti pre spoločnosť pracuje viac ako 25 000 zamestnancov.
  2. Firma kontroluje približne 80% čínskeho online obchodu spájaním Čínskych výrobcov a zbytku sveta.
  3. V roku 2012 sa prostredníctvom Alibaby predal tovar v hodnote 171 miliárd dolárov, čo je viac ako Ebay a Amazon dohromady.
  4. 88% Američanov netuší, čo je Alibaba.
  5. Viac ako 50% balíčkov odoslaných z Číny je z Alibaby.
  6. Alibaba ma viac ako 430 miliónov klientov, čo predstavuje populácia USA a Mexika dokopy.
  7. Vedenie utráca milióny na boj proti fiktívnym spoločnostiam a produktom. Napriek tomu je Alibaba portálom s najväčším počtom podvodníkov.

A práve posledný bod je témou, ktorej sa budeme venovať.

Vo všeobecnosti platí, že s jedlom rastie chuť. V prípade Alibaby platí iné pravidlo a to, s cenou rastie riziko.

Pri písaní článku ma prerušil telefonát, kde mali noví klienti záujem doviezť tovar v hodnote cca 1 000 EUR a potrebovali ho precliť. Keď som sa spýtal, akým spôsobom chcú riešiť také náležitosti ako  preverenie spoločnosti, kontrolu tovaru pri nakládke, overiť výšku prepravných nákladov, odpoveď bola nasledovná; vraj zhodnotili riziko a v prípade, že sa čokoľvek stane, 1 000 EUR nie je vysoká suma.

Problém je, že sa nejedná iba o 1 000 EUR. Treba si k tomu pripočítať náklady na prepravu, clo, DPH a prípadnú stratu zisku, či dôvery u partnera, keďže tovar chcete predať ďalej.

Iróniou osudu bude, keď im namiesto nablýskaných bicyklov, ktoré očakávali, príde debna železného šrotu. Zaplatia ďalších 14% za clo a 20% za DPH. Colníka zaujíma iba to, čo je na faktúre a kedy si tovar prevezmete z colnice. Kontrola reálneho obsahu zásielky je dobrovoľná. Vysvetľovať colnici dodatočne, že ste obdržali úplne niečo iné je zbytočné, nakoľko potvrdenie od colného úradu vraví jasne: BICYKLE.  Klinec do rakvy bude, keď prídu „daňovníci“ na kontrolu DPH s otázkou, kde sa nachádzajú bicykle. V prípade, že ich „story“ neuveria, celková strata sa posúva k hranici 2 000 EUR a ďalšiemu množstvu problémov. 

Toto je typicky príklad, prečo neobchodovať s Alibabou. Napriek tomu, že tento portál poskytuje viacero možností ako overiť dodávateľa, pre bežného užívateľa sú neprehľadné a ťažko pochopiteľné. To podstatné však je, že sa dajú obísť.

AKO?

Overiť dodávateľa je možné prostredníctvom tzv. Gold Supplier.

Na to, aby ste sa stali gold supplier potrebujete  jediné: PENIAZE. Toto označenie si je možné jednoducho zakúpiť. Stačí, aby ste rok-dva platili členské poplatky a čakali na vhodnú obeť. Keď potenciálny odberateľ zbadá túto lesklú mincu, stráca sebareflekciu a peniaze posiela na účet.

Neraz sa nám stane, že sa nám klienti ozvú až keď je neskoro s argumentmi typu:

– ale veď boli gold supplier,

– rozumeli problematike,

– zaslali relevantné videá a fotografie…

Na základe toho sme im zaslali 20 000€ a odvtedy s nami nekomunikujú. Čo máme robiť?

Chcete počuť odpoveď?

Vôbec nič. Odpíšte si to z účtovníctva.

Vitajte v rozprávke o Alibabovi a 40 zbojníkoch. Jeden vás práve dostal.

Akí sú ďalší?

Zbojník č.1 (môj najobľúbenejší):

 

Vynaliezavý ex-zamestnanec

Množstvo ľudí naletí na podvod, ktorý sme takto nazvali.

EX-Z  je malá firma, spravidla človek, ktorý dlhodobo pracoval v danej oblasti vo veľkej spoločnosti ako obchodník. Dôkladne pozná problematiku, má všetky potrebné materiály, a dokonca mu nechali aj firemný email (v Číne si s rušením emailových kont veľmi hlavu nelámu). Zamestnanec z neznámych dôvodov firmu opustil a založil si malú firmu, ktorá sa “zhodou okolností”  volá napr.:

Zheijang Industrial Import Export Corporation

Fígeľ je v tom, že jeho bývalý zamestnávateľ, existujúca firma s dobrou reputáciou a históriou, firma, ktorá poskytla svoje know-how bývalému zamestnancovi sa volá nasledovne:

Zhejiang Industrial Import Export Corporation

Keby som vás na to neupozornil, prišli by ste na rozdiel?  Asi ťažko.

Skúsme teda nám niečo bližšie:

Trnava

Tnrava

Zhejiang je čínska provincia a Zheijang je proste Tnrava.  Pre našinca je to jasný preklep. Avšak Číňan, ktorý o Trnave nikdy v živote nepočul, rozdiel nevidí.

ERGO : VICE VERSA (teda to plati aj naopak)

Ale čo to ale v praxi znamená? Asi toľko, že všetky materiály, videá a fotky síce pochádzajú od existujúcej spoločnosti, ale keď za tovar zaplatíte, vaše ťažko zarobené peniaze pôjdu na úplne iný účet a vy dostanete kontajner najdrahšieho kamenia na svete.

Riešením je jediné: byť ostražitý.

Neobchodujte s Čínou na vlastnú päsť.

Príležitosť robí zlodeja a Čína je krajina najväčších príležitostí. Ak si myslíte, že budete chytrejší ako systém, ktorý vyrástol na čiernej ekonomike, mýlite sa. Oni to urobia dokonalejšie.  A následne to ešte vylepšia.

 

https://www.letemsvetemapplem.eu/2016/09/28/xiaomi-opet-predbehl-apple-tentokrat-ve-vybave-telefonu/

 

Musí vám byť jasné, že Číňania nežijú v Matrixe, ale ovládajú ho.

Ak si myslíte, že táto problematika sa dá zvládnuť prečítaním pár článkov na webe, mýlite sa. Neriskujte. Kontaktujte nás predtým, ako čokoľvek podniknete.

 

Ak sa vám článok páčil, napíšte nám, alebo dajte LIKE a čaká na vás ďalších 39 lúpežníckych rád.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počet hlasov 8

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!