Preprava tovaru z Číny: ako sa vyhnúť nástrahám?

5. septembra 2020

Preprava z Číny

Doprava tovaru z Číny patrí k veľmi diskutovaným témam.  Často sa nám stáva, že sa nám klienti ozvú, už keď je neskoro a tovar majú na ceste. Viacerí si totiž myslia, že si zvládnu prepraviť tovar aj sami. Ale nástrah čaká viac než dosť. Poďme si to však prebrať pekne po poriadku.

Aké máme možnosti prepravy pri dovoze tovaru z Číny na Slovensko?

Máme v podstate tri možnosti. Letecky, vlakom a loďou. Každá z týchto prepráv tovaru z Číny je niečím špecifická.

Letecká preprava je zo všetkých najrýchlejšia, vieme ju za štandardných podmienok zvládnuť od 3 do 7 dní. Železničná preprava trvá približne 25 až 30 dní. Potom je to lodná preprava. Tam je čas dodania najdlhší a pohybuje sa od 35 po 45 dní.

Rozdiel je aj v cenách prepravy tovaru

Každá preprava má však aj iné ceny. Lodná preprava je najlacnejšia a používa sa aj najčastejšie. Ide o prepravu v lodných kontajneroch. Používajú sa „HIGH CUBE“ kontajner teda najväčší možný balík tovarov v objeme 68 m³ alebo štandardný 20 stopový kontajner, ktorý ma cca 28 m³. Lodná preprava sa najčastejšie používa pre veľké objemy tovaru.

Vlaková preprava je asi dvojnásobne drahšia ako lodná, ale je zase dvakrát taká rýchla. Môžeme sa však stretnúť s tým, že v určitých obdobiach v roku sú zápchy na vlakových staniciach a nakládka a tým aj celá preprava tovaru z Číny trvá dlhšie.

Posledným typom je letecká preprava, ktorá je rýchla, ale extrémne drahá. Často je dvoj-až trojnásobne drahšia ako železničná preprava. Navyše, niektoré druhy tovarov sa nemôžu z bezpečnostných dôvodov prepravovať letecky. Ide napríklad o batérie alebo chemikálie.

Určité typy tovarov nevieme prepravovať ani vlakom a sme nútení využiť lodnú prepravu.

Viem si prepravu tovaru z Číny zabezpečiť aj sám?

Na základe našich 15 –ročných skúseností vieme, že samotná preprava tovaru z Číny nie je vôbec jednoduchá záležitosť a vzniká pri nej veľa problémov. Pri dovoze je veľké množstvo dodacích podmienok, obmedzení, nutnosti overovania prepravcu alebo špedičnej firmy. Je nutné tiež tovar z Číny precliť.

Na veľkom množstve krokov sa bežný človek môže ľahko popáliť. To znamená, že vás to bude stáť viac peňazí a vy v konečnom dôsledku neušetríte, tak ako ste si pôvodne mysleli. To, čo vyzerá dobre na papieri, keď vám napríklad dodávateľ z Číny k tovaru ponúka aj prepravu, je vo finále dlhý a komplikovaný príbeh, kým sa tovar do vašej firmy nakoniec naozaj dostane.

Aké riziká hrozia pri jednotlivých druhoch prepravy?

Pri každom type prepravy sú to iné riziká.

Riziká pri lodnej preprave

Najčastejšie sa používa lodná preprava, a preto tam vzniká aj najviac problémov. Každý dodávateľ z Číny, vám bude ponúkať prepravu. Toto je presne bod, kedy vzniká prvý problém. Čínsky dodávateľ si nevyberie prepravcu, ktorý je vhodný pre vás, ale pre neho.

Môže to vyzerať napríklad takto: Čínsky dodávateľ vám dá ponuku na prepravu kontajnera za 800 dolárov. Štandardná cena za takúto prepravu je ale 1500 eur za kontajner. Čiže si myslíte, že ste si vybavili lepšiu cenu. Problém je v tom, že je to len cena za prepravu do najbližšieho prístavu v Európe – napríklad v Koperi alebo Hamburgu. V Koperi sa k vašej zásielke dostane špedičná firma, ktorá čaká presne na takéto zásielky. Oni vám síce splnia, že váš tovar prepravia k vám, ale naúčtujú si k tomu množstvo ďalších poplatkov ako prekládka tovaru, vyhotovenie dokumentov, dodanie do colného skladu. Tieto služby sú však už extrémne predražené. Každá špedičná firma si môže určiť ľubovoľnú výšku svojich poplatkov za jednotlivé úkony. Tovar tak budete mať prepravený za 800 dolárov, ale za ďalšie úkony si špedičná spoločnosť naúčtuje ďalších 2000 eur. Ona veľmi dobre vie, že hodnota vášho tovaru je v niekoľkých tisícoch, tak vás môže vydierať, že vám tovar nevydá, kým neuhradíte ich poplatky.

Základom je pri lodnej preprave neakceptovať ponuku od dodávateľa z Číny, ale riešiť to s európskymi prepravcami, ktorí vedia dať naozaj finálnu cenu.

Riziká pri železničnej preprave

Pri vlakovej preprave vám nehrozia skryté poplatky, ale problémom je zasa kvalita prepravcov. Tá sa odzrkadľuje v sume za prepravu, či tovar príde v poriadku a v akom čase. Aj keď si vyberáte prepravu, ktorá má byť rýchlejšia, ak si zvolíte nesprávneho prepravcu, môže byť drahá a navyše dodať tovar neskoro.

Riziká pri leteckej preprave

Letecká preprava sa často používa napríklad na prepravu vzoriek. Pri tomto type prepravy čínski výrobcovia naozaj vedia dodať tovar za tú cenu ktorú vám sľúbia. Problémom však býva často cena tovaru. Za vzorky obyčajne zaplatíte viac ako za bežný tovar.  Nebývajú tam totiž započítané služby ako preclenie tovaru z Číny, colné poplatky alebo DPH za tovar.

Prečo by som si na prepravu tovaru z Číny mal vybrať práve INVELT, keď prepravu ponúkajú aj mnohé iné firmy?

Pri výbere spoločnosti, ktorá vám pomôže zariadiť prepravu, je dôležité sledovať niekoľko faktorov. Napríklad či ide o jednoosobovú firmu alebo spoločnosť s viacerými zamestnancami, ktorí majú rozdelené svoje úlohy. Pri malej sprostredkovateľskej firme, kde jeden človek rieši všetko naraz, sa môže ľahko stať, že zabudne na to, že váš tovar je už na colnici a čaká na preclenie. Colný sklad si za svoje skladné účtuje extrémne vysoké poplatky. Teda ak platíte čo len jeden deň pobytu tovaru v tomto sklade navyše, preprava sa výrazne predraží.

V spoločnosti INVELT rieši logistiku jeden človek, má s ňou dlhoročné skúsenosti a tiež pozná problémy, ktoré pri nej môžu nastať. Keď sa tovar nalodí, presne vieme, kedy sem príde a pripravujeme ďalšie kroky, ktoré treba v súvislosti s tým vybaviť. O všetkom vás informujeme – aby bol váš tovar čo najskôr u vás a nemali ste s tým žiadne starosti.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hlasov 5

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

Pozrite si video: ako sa vyhnúť nástrahám pri preprave z Číny

Pri každom dovoze tovaru z Číny či Ďalekého východu na Vás čakajú riziká, ktoré môžu ohroziť alebo poriadne predražiť jeho dodanie. Nedajte sa zaviesť naoko výhodnými ponukami a pozrite si tento rozhovor.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!