Preprava z Číny v garantovanom čase? (pokračovanie)

10. septembra 2021

Keď BAŤA chodí bosí

Je September 2021. Ceny prepravy z Číny už dávno prekonali svoje historické maximá a neprestavajú stúpať. Kontajnery sú stále nedostupné a čínske prístavy kolabujú pre nedostatok pracovných síl z dôvodu pandémie. Keď sa zdá, že situácia už nemôže viac eskalovať, jeden z najväčších svetových prepravcov Kuehne & Nagel posiela svojim klientom informáciu, že prestáva prijímať objednávky na kontajnerovú prepravu z Číny.

To je také nepochopiteľné, ako keď prídete obchodu BAŤA a povedia Vám, že nemajú topánky.

Jediná garantovaná cesta je  kamiónová preprava z Číny za 25  – 30 000 Eur aby ste mali akú – takú istotu, že tovar príde do 20 dní. 

Dôvody ako sme sa k tomu dostali  sme preberali v predošlom článku.
https://zciny.sk/preprava-z-ciny/

 

Teraz si pozrite návod 5 pravidiel ako získať najlepšie možné podmienky na prepravu z Číny.

 1. Je váš Tovar vyrobený, alebo sa stále vyrába?

 Ak je Vaša zásielka už pripravená, máte z polovice vyhraté. Nemusíte sa spoliehať na čestné slovo dodávateľa, že to určite stihne do konkrétneho dátumu aby ste si vedeli plánovať lodenie. Jednoducho pre vás zvolíme vhodný spôsob prepravy a voľného lodiara, či vlak.

Ak sa váš tovar stále vyrába, treba logistiku plánovať vopred a je to zložitejšie. Termín ukončenia musí ale sedieť, inak vás to bude stáť kopec času navyše a nemalé peniaze. Preto to poriadne preverte s vašim obchodným partnerom.

 1. Voľba správneho druhu prepravy.

V dnešných časoch už dávno neplatí, že loďou sa prepraví tovar za 40 -50 dni, vlakom za 25 a letecky za 7. To je hudba minulosti. Čas prepravy závisí na množstve faktorov – voľné kapacity lodiarov, situácia v prístave, situácia na železničných uzloch, stav v prekladacích staniciach. Väčšina prepravcov má zazmluvnených lodiarov,  aby získali najlepšie ceny. Nemajú preto najmenší dôvod Vám povedať, že na najbližší mesiac ma lodiar plno – jednoducho vás “bookne“ a vy budete čakať.

 1. Prehlaď o pandémiách v prístavoch.

V čase písania toho článku je minimálne čakanie v prístave Yantian 30 -40 dni a v Ningbo 30 dní. https://www.dw.com/en/covid-outbreak-at-chinas-yantian-port-threatens-global-trade/a-58111072

 Je to z dôvodu pandémie Covid 19, ktorá prednedávnom prinútila ľudí pracovať v prístavoch na smeny na 50% výkonu. Toto sa udialo už pred dvoma mesiacmi a prístavy sú dodnes ochromené. Situácia sa preto určite nezlepší najbližších dňoch. Povedal Vám o tom váš prepravca?

 1. Znalosť železničných trás, uzlov a prekladacích miest.

Vedeli ste o tom, že tovar môžete z Číny do Európy dostať iba dvoma železničnými trasami?

A keďže európske železnice majú iný rozchod koľají (ako bývalých štátoch Sovietskeho zväzu kade obe trasy vedú) tovar sa musí minimálne dvakrát prekladať. Mať správne informácie o stave železničných uzloch, či vyťaženosti prekladacích miest vám ušetrí dni až týždne na preprave.

 1. Poznať skryté poplatky prepravcov a iné finesy

Vedeli ste, že niektoré prepravné firmy si účtujú tzv. colnú zábezpeku v prípade preclenia tovaru v % z reálnej hodnoty colného dlhu? Jeden prepravca vo výške 0,7%, iný dokonca 1.5%. Takže keď máte colný dlh (clo+dph)  v hodnote povedzme 50 000 Eur zaplatíte za “preclenie“  – 750€. To je už riadna pálka.

Iný  deklarant Vám to spraví za 40 Eur. Slušný rozdiel, čo poviete?

Alebo,  vedeli ste o tom, že nemusíte platiť dlh pri dovoze tovaru ak ho preclíte v zahraničí?

Že Vám  prepravca neponúkol túto možnosť? Nehľadali ste na správnom mieste.

 

V každom prípade neváhajte a dajte nám vedieť. Naši prepravní špecialisti vám radi pripravia ponuku prepravy podľa vašich potrieb.

Zavolajte nám na +421 918 537 832

 

Alebo napíšte, ozveme sa vám:

  Meno a priezvisko (povinné)

  Firma (povinné)

  Váš email (povinné)

  Vaše telefónne číslo (povinné)

  Vaša správa

  Súhlasim so spracovaním osobných údajov.
  Súhlasim so zasielaním newslettera s užitočnými informáciami a tipmi.

  Antispamová ochrana – prosím odpovedzte na otázku:

   

  Ako hodnotíte tento príspevok?

  Kliknite na hviezdu a hlasujte.

  Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasov 8

  Článok ešte nemá hodnotenie

  Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
  Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!