Ako si poradiť s clom pri dovoze z Číny?
18. júna 2019
Pokiaľ plánujete doviezť tovar z Číny, jednou z dôležitých položiek, ktorá výrazne ovplyvňuje finálnu cenu produktu je clo.
Clo predstavuje povinnú platbu vyberanú štátom z dovážaného alebo vyvážaného tovaru. Slovensko vyrubuje clo iba na dovážaný tovar. Globálne sa clo na vyvážaný tovar uplatňuje iba minimálne. Ide predovšetkým o rozvojové krajiny, ktoré chcú ochrániť domáce hospodárstvo pred extrémnym vývozom strategicky dôležitých surovín, či výrobných vstupov. Clo musíte podľa zákona zaplatiť pri každom dovezenom tovare s hodnotou vyššou ako suma 150 eur. Jeho výška je spravidla stanovená percentuálnou sadzbou z ceny tovaru. Väčšina tovarov má colnú sadzbu do 12 %. Niektoré hračky, všetky potravinárske a väčšina poľnohospodárskych strojov majú nulovú colnú sadzbu. Naopak, na monitory a reklamné displeje sa uplatňuje relatívne vysoká colná sadzba vo výške 14 %.
Okrem príjmu do štátneho rozpočtu plní clo aj ochrannú funkciu. Má za úlohu chrániť domáci trh pred dovozom nechceného alebo nevhodného tovaru (napríklad artikel s nižšou cenou ako je produkt vytvorený na domácom trhu). Takýto lacnejší dovážaný produkt by mohol uškodiť domácemu hospodárstvu a to tak, že by predajnosťou predbehol ten tuzemský. Okrem „obyčajného“ zmluvného cla (vzájomne dohodnutého medzi krajinami) existuje aj tzv. „antidumpingové clo“, ktoré je vyberané nad rámec zmluvného cla. Jeho zavedenie v podmienkach Európskej Únie podlieha schváleniu Európskej Komisie a Svetovej obchodnej organizácie. Antidumpingové clo je uvaľované iba na niektoré typy tovarov a to iba prípade, že je dokázané, že je takýto tovar predávaný na územie Európskej Únie za cenu, ktorá je nižšia ako boli náklady na jeho výrobu a že má tento tovar potenciál výrazne ohroziť európskych producentov predmetného tovaru. Takéto clo je spravidla nepríjemným prekvapením pre mnohých ľudí dovážajúcich si tovar z tretích krajín (mimo Európskej Únie). Je to spôsobené tým, že jeho výška nie je uvedená v oficiálnom colnom sadzobníku. Problémom je tiež, že zoznam tovarov, na ktoré Európska Únia uplatňuje extra antidumpingové clo sa neustále mení a je veľmi obtiažne dopátrať sa ku kompletnému zoznamu tovarov, na ktoré sa vzťahuje.
Rekordne vysoké antidumpingové clo môžete očakávať pri dovoze elektrobicyklov. Jeho výška je až 89 %. O tom si však povieme viac v osobitnom článku.
Ak ste priviezli z Číny napríklad detské atrakcie do bazénov v hodnote 6200 eur, musíte sa pripraviť na to, že okrem dane z pridanej hodnoty zaplatíte aj clo. V tomto prípade to bude 2,7% z celkovej sumy, čo predstavuje 167,40 eur. Suma síce nie je vysoká, ale dopracovať sa k nej, nie je vôbec jednoduché.
Môžete si vybrať, že Vás v colnom konaní niekto zastúpi, alebo ak chcete ušetriť, urobíte tak sami. Pri druhej možnosti si pripravte pevné nervy. Na začiatok potrebujete občiansky preukaz s čipom, s elektronickou schránkou a elektronickým podpisom. Ako už asi tušíte, colné vyhlásenie sa dá podať len elektronicky. Táto žiadosť je tabuľka na A4 s 54 políčkami. Okrem klasiky ako meno, priezvisko, adresa či druh tovaru sa stretnete aj s políčkami ako LRN alebo evidenčné číslo RDT. Na internete môžete nájsť niekoľko návodov ako tento dokument vypísať. Samotní tvorcovia týchto návodov ale hneď v úvode priznávajú, že hoci majú IT vzdelanie, dostať sa na koniec dokumentu nebolo vôbec jednoduché. Museli viackrát volať na infolinky a helpdesky, aby pochopili, čo po nich vlastne colný úrad chce a celkovo im vyplnenie tohto dokumentu trvalo 24 hodín.
Pokiaľ sa aj prelúskate zložitými políčkami colného vyhlásenia, vyhraté ešte nemáte. Častou chybou je nesprávne zaradenie tovaru. Prečo? Colný sadzobník je 964-stranový zoznam rôznych tovarov, ktorý sa každý rok mení a dopĺňa. Pri jeho čítaní môžete naraziť na niekoľko zaujímavých vecí. Nájdete v ňom napríklad položky ako časti vesmírnych lodí, hlavy morských tuleňov, ale naopak márne by ste hľadali tanier alebo stoličku.
Aj keby ste si tento magický dokument naštudovali od A po Z, to aké bude zaradenie Vášho tovaru v rukách stále nemáte iba vy.
V praxi sa stáva, že pokiaľ ste napríklad minulý rok doviezli detskú elektrickú štvorkolku, v colnom sadzobníku označenú ako detská hračka s nulovým clom, tento rok to už nemusí platiť. Z detskej štvorkolky sa zmenou v regulácií stalo strojové zariadenie s clom 8%. Vďačiť za to môžete novej európskej smernici, ktorá sprísňuje určité pravidlá pre to, čo môže byť detskou hračkou a čo nie. Rozhodovať o tom môžu také detaily, ako to či má Vaša štvorkolka brzdy na prednej a zadnej náprave alebo len na prednej. Pri objednávke 150 ks detských štvorkoliek, keď jedna stojí 250 eur, sa Vašou neznalosťou dostanete na rozdiel 3000 euro iba na cle.
Vyššie clo ale nie je Váš najväčší problém. Nové zaradenie štvorkolky pre Vás tiež znamená, že musí obsahovať inú formu návodu ako detská hračka a takisto spĺňať iné legislatívne normy. V prípade colnej kontroly, čo je pri tomto druhu tovaru, pomerne častá záležitosť, Vám môžu tovar za desiatky tisíc eur zadržať, ba dokonca až nariadiť jeho likvidáciu.
Problematické je v colnom sadzobníku aj zaradenie tovaru z viacerých materiálov. Povedzme, že ste svadobná agentúra a objednali ste si z Číny štýlové drevené stoličky. Ozdoby a sedacia časť na nich sú ale z plastu. Problém je na svete. Vy ste počítali s clom v hodnote 3%, lebo ide o drevené stoličky. Podľa colného úradu sú ale stoličky plastové. Vaše clo teda bude 6,5%.
Celý tento proces podania colného vyhlásenia až po dodanie tovaru k Vám môže trvať od niekoľkých dní až po niekoľko mesiacov. To aký dlhý bude, a či dovoz prebehne bez problémov, je len na Vás. Počiatočné šetrenie nákladov sa totiž nemusí vždy vyplatiť a vy si nakoniec priplatíte nielen za clo, colnú kontrolu, ale aj za niekoľkodňové či týždňové stojné kontajnera počas kontroly. Colník môže tovar zadržať bez udania dôvodu na 30 dní. V prípade podozrenia z porušenia zákona až na 90 dní. Neznalosť predpisov neospravedlňuje. Vašou chybou sa môžete dopustiť porušenia colných predpisov. K tým patrí okrem iného falšovanie dokladov, uvedenie nesprávnych údajov o hodnote tovaru, ako aj neuposlúchnutie výzvy colníka. Všetky sú v prípade právnických osôb klasifikované ako colné delikty, a teda trestný čin. Ak by Vám dokázali vinu hrozí Vám likvidačná pokuta až do výšky 99 581,75 eur. Robiť veci na vlastnú päsť sa Vám vôbec neoplatí, môže sa to dokonca parádne predražiť. Nechajte si poradiť od niekoho, kto tomu rozumie a ušetrí Vám Váš čas i peniaze.
Radi Vám s tým pomôžeme. Neváhajte nás kontaktovať.
Autorka článku: Daniela Malíková