Alibaba shop: top 5 podvodov – a ako sa pred nimi chrániť

5. februára 2021

Alibaba shop logo

Alibaba je najväčšia B2B platforma na svete na vyhľadávanie tovaru a hľadanie dodávateľov, ktorú používajú aj mnohé obchodné firmy u nás na Slovensku. Vystupuje ako online sprostredkovateľ medzi kupujúcim a predávajúcim a prostredníctvom svojej rozsiahlej siete webových stránok uľahčuje predaj tovaru medzi oboma stranami.

Na platforme Alibaba nájdete nielen ázijských dodávateľov, ale aj dodávateľov so sídlom v Európe, Afrike či Severnej Amerike. Tento veľkoobchodný e-shop však skrýva aj mnohé riziká. Na základe reálnych skúseností užívateľov vám prinášame top 5 podvodov, s ktorými sa môžete pri nákupe stretnúť aj vy.

Podvod 1: Predaj značkových výrobkov s veľmi atraktívnou cenou

Jedná sa o značky, ktoré sú dobre známe každému, ako Nike, Apple, Samsung a pod.. Hoci sa väčšina týchto výrobkov vyrába v Číne, nemôžete ich veľkoobchodne kúpiť cez Alibaba shop. Všetky značkové výrobky majú oficiálne predajné alebo distribučné kanály a originálne výrobky môžete získať iba v oficiálnych obchodoch alebo spoľahlivých online kanáloch. Predsa len na Alibaba môžete naraziť na dodávateľov, ktorí napriek tomu takéto výrobky ponúkajú a tvrdia, že sú to originály. Je viac ako 99% šanca, že ide o podvod.

Podvod 2: Vzorky v prémiovej kvalite

Pred zrealizovaním veľkej objednávky je dobré požiadať o zaslanie vzoriek, aby ste si vedeli fyzicky skontrolovať požadovanú kvalitu produktu. Avšak ani vysoká kvalita vzoriek vám nezaručí očakávanú kvalitu pri následnej objednávke, ak sa jedná o podvodníka. Rozposielanie vysoko kvalitných vzoriek je stratégia na prilákanie zákazníkov. Keď niektorí dodávatelia vedia, že ich kvalita nie je konkurencieschopná, použijú prémiovú kvalitu vzoriek, len aby vás presvedčili o zadaní veľkej objednávky.

Podvod 3: Falošné certifikáty

Ak chcete doviezť produkty ako elektronika, stroje či zdravotnícke pomôcky, pre dodávateľov je pre vstup na európsky trh nevyhnutný certifikát o zhode, aby sa mohli predávať legitímnym spôsobom. Prvá vec, ktorú je potrebné skontrolovať u dodávateľov je, či takými certifikátmi disponujú. Avšak, aj tu na vás striehne možnosť podvodu. Dokonca až dvoch.

Jedným z nich je, že dodávatelia tvrdia, že majú takéto certifikáty, aby vás prilákali k nákupu u nich. Certifikáty však jednoducho sfalšujú pomocou Photoshopu napríklad zmenou názvu spoločnosti.

Po zadaní objednávky však certifikáty z rôznych dôvodov neposkytnú alebo dodajú certifikáty, ktorým vypršala platnosť.

Druhým je, že sľubujú, že vám tieto certifikáty poskytnú po zadaní objednávky. Po zadaní objednávky však certifikáty z rôznych dôvodov neposkytnú alebo dodajú certifikáty, ktorým vypršala platnosť.

Či už sa stane jedno alebo druhé, budete musieť čeliť problému, že tovar bude zadržaný na colnici, alebo budete musieť zaplatiť za vystavenie vlastného osvedčenia. To sa rádovo pohybuje na úrovni tisícov EUR.

Podvod 4: Úhrada za tovar z Alibaba na osobný účet

Toto je najbežnejší podvod na Alibabe – dodávateľ vám oznámi, že majú problém so svojím obchodným účtom a požiada vás, aby ste peniaze poslali na účet jeho šéfa. Peniaze, ktoré idú na osobný bankový účet, sú zvyčajne peniaze vyhodené von oknom.

Podvodníci sa tiež často pokúsia využiť na príjem peňazí rôzne spoločnosti. Ak sa názov spoločnosti na faktúre líši od názvu spoločnosti na Alibabe, je potrebné takisto zvýšiť pozornosť. Môže sa stať, že ide o legitímnu sesterskú obchodnú spoločnosť založenú na rokovania s medzinárodnými klientmi, ale tieto informácie si vždy treba poriadne preveriť.

Podvod 5: Dodávateľ označený ako Gold Supplier

Alibaba Gold Supplier – teda tzv. zlatým dodávateľom sa môže stať každý, kto zaplatí ročný členský poplatok vo výške 1400 až 4 000 dolárov. Aj keď byť zlatým dodávateľom niečo znamená, nie je to všetko. Niektorí dodávatelia si kúpia 3-5-ročné členstvo za vysokú cenu a potom začnú predávať falošné výrobky. Aktuálny status zlatého dodávateľa je v zásade pre indikáciu spoľahlivosti dodávateľa irelevantný.

Ako sa chrániť?

Aby ste nenaleteli na žiadny z týchto typických podvodov na Alibabe, je potrebné dodávateľa poriadne preveriť. Základné parametre, ktoré je potrebné sledovať, v skratke sú:

  • Historický obrat za transakcie – v preklade, obrat predaja od začiatku predaja na Alibabe. Tu si však tiež treba dávať pozor. Transakcie si môžu medzi sebou vymieňať dve spoločnosti, aby tak fiktívne navýšili svoje obraty
  • Recenzie a hodnotenia – čím viac tým lepšie
  • Certifikáty– treba si overiť pravosť certifikátov; sú pravé alebo len upravené vo Photoshope?
  • Tzv. Verified supplier – byť verifikovaným dodávateľom znamená, že externá inšpekčná spoločnosť vykonala inšpekciu u dodávateľa
  • Tzv. Gold Supplier – treba si všímať aj počet rokov, koľko tento status dodávateľ má. Čím viac rokov, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa nejedná o podvodníka

 

Ďalej môžete ešte napríklad zisťovať, či má dodávateľ zverejnené videá z výrobnej haly, videá produktov, videá balenia produktov, alebo či má výrobca vlastnú web stránku atď.

Kontrola tovaru pred prepravou

Veľmi dôležitým bodom je aj kontrola tovaru. Keď už nájdete svojho dodávateľa, na všetkom sa dohodnete, tovar vyrobí a pred tým ako sa nalodí, príde tovar na mieste skontrolovať externý inšpektor podľa dohodnutých parametrov a vypracuje report. V prípade, že sa zistia nezrovnalosti, vyriešia sa oveľa jednoduchšie, ako keď tovar rozbalíte až po dodaní vo vašom sklade.

Čo odporúčame pri dovoze tovaru z Číny?

Aspektov, ktoré je treba starostlivo preveriť pri výbere svojho dodávateľa, je veľa. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o legitímneho dodávateľa, nemusí to tak byť vždy a Čierny Peter môže ostať práve vo vašich rukách. Preto je výhodné mať pri sebe spoľahlivého partnera, ktorý má dostatok skúseností s obchodovaním s Čínou.

Ako vám pomôžeme v INVELTe?

INVELT s.r.o. dováža tovar z Číny už vyše 15 rokov. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a tímu expertov dobre poznáme nástrahy, pred ktorými chránime našich klientov. Dokážeme nájsť aj hĺbkovo preveriť potenciálnych dodávateľov, vybaviť precíznu kontrolu tovaru ešte pred jeho nalodením. Zistíme a vybavíme všetky potrebné náležitosti za vás a tým sa minimalizujú vaše riziká pri dovoze. Čas, ktorý by ste vynaložili hľadaním a zisťovaním, môžete využiť na rozvoj svojho podnikania.
Pošlite nám váš problém – radi sa oň postaráme.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov 15

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!

Pozrite si video: Invelt je bezpečná Alibaba

Prečo je Invelt lepší a bezpečnejší zdroj čínskych a ázijských výrobcov ako Alibaba? Vyspovedali sme riaditeľa spoločnosti Invelt Michala Malíka, ktorý nám prezradil, ako pred 15 rokmi začínal obchodovať z Ćínou, v čom je tajomstvo úspechu Inveltu a prečo je dnes najúspešnejším dovozcom z Číny a Ázie na Slovensku.

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!