Čína obmedzuje dodávky horčíka. Čo to znamená pre slovenský automobilový priemysel?

3. decembra 2021

Po kríze čipovej reálne hrozí kríza horčíková. Kým rok 2019 bol rekordný v počte vyrobených áut na Slovensku, rok 2020 ovplyvnila najmä viac ako mesačná odstávka výroby. V roku 2021 prišla kríza spojená s nedostatkom čipov a dodávok surovín. Čo je za nedostatkom horčíka?

Pre polovodičovú krízu obmedzujú automobilky produkciu áut a niektoré doslova zastavujú linky, a to nie je jediný problém. Slovenským automobilkám hrozí, že čoskoro budú prinútené zastaviť výrobu aj z iného dôvodu. Čína totiž obmedzila dodávky horčíka, bez ktorého automobilový priemysel nemôže fungovať. Automobilový priemysel zamestnával na konci roka 2020 na Slovensku priamo až 165 000 ľudí a tvorí takmer polovicu slovenského exportu. Od začiatku pandémie však bojuje s problémami, ktoré vyvrcholili dočasným spomalením výroby a v budúcnosti môžu prispieť k zvýšeným cenám nových automobilov.

Čína je v súčasnosti monopolným exportérom horčíka do sveta, a v dôsledku energetickej krízy a snahy plnenia emisných cieľov pre rok 2021 obmedzuje jeho energeticky náročnú výrobu, čo spôsobuje nedostatok horčíka. Pritom až 85% horčíka pochádza z Číny. Je súčasťou rôznych zliatin, z ktorých sa následne vyrábajú jednotlivé komponenty automobilov. Tieto zliatiny sa napríklad používajú na výrobu palivových nádrží, panelov karosérie, kolies, a mnohých iných.

Očakáva sa, že súčasné zásoby horčíka v Nemecku i celej Európe budú vyčerpané na konci novembra 2021. Nedostatok horčíka môže ovplyvniť nielen automobilový, ale aj letecký priemysel, výrobcov elektrobicyklov, a taktiež stavebníctvo, obalový priemysel a strojárstvo.

Ak potrebujete poradiť ako predísť aktuálnym problémom s dopravou tovarov z Číny a hľadáte efektívne riešenie prepravy vášho tovaru radi vám v INVELTe poradíme. Preto nás neváhajte kontaktovať s akýmkoľvek dotazom alebo otázkou.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Kliknite na hviezdu a hlasujte.

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov 0

Článok ešte nemá hodnotenie

Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!
Zaujal Vás článok? Zdieľajte ho!